Konspekt zajęć: Sojusznicy Data :28-04

Transkrypt

Konspekt zajęć: Sojusznicy Data :28-04
Konspekt zajęć: Sojusznicy
Data :28-04-2013
Miejsce: KCH ZHP Białystok
Czas : 1,5 godz.
Prowadzący : hm Sławomir Andryszewski HR
Uczestnicy : uczestnicy kursu przewodnikowskiego
Cele:
- Zdefiniowanie kto jest sojusznikiem drużyny/ środowiska
- Określenie strategicznych sojuszników dla drużyny/ środowiska
Założenia
Po zajęciach uczestnicy będą wiedzieli jak:
- określić strategicznych sojuszników dla drużyny
- jaka jest rola rodziców, szkoły, parafii
- jak określać sojuszników – strategiczny, istotny, warto go posiadać
- znaczenie kontaktów formalnych i nieformalnych
- droga służbowa przy budowaniu relacji z sojusznikami
Przebieg:
1. Powitanie – prowadzący wprowadza uczestników w program zajęć i definiuje słowo sojusznik
w odniesieniu do sojuszników drużyny – czas 5 min
2. Kim są nasi sojusznicy i jaka jest ich waga w relacjach z drużyną – prowadzący rozdaje
uczestnikom kartki samoprzylepne na których oni wpisują jednego ich zdaniem ważnego
sojusznika, które następnie są umieszczane na kartce z narysowanymi kręgami / punktem
centralnym jest punkt – drużyna, najmniejszy krąg jest podpisany jako strategiczny, średni
jako istotny, największy jako warto ich posiadać . – czas 5 min
3. Prowadzący przekleja kartki w prawidłowe kręgi i przedstawia dla czego zajmują te a nie inne
miejsce w kręgach – czas 20 min
- krąg strategiczny Rodzice, Szkoła, Parafia – zapewniają współpracę w pracy wychowawczej,
zapewniają podstawowe oparcie logistyczne, materialne są naturalnymi sojusznikami bez
wsparcia których trudno jest prowadzić drużynę
- krąg istotny – byli drużynowi i członkowie drużyny, spółdzielnia mieszkaniowa, dom kultury,
itp. – zapewniają wsparcie przy realizacji projektów i działań drużyny, zapewniają wsparcie
logistyczne , merytoryczne, itp.
- krąg warto ich posiadać – władze samorządowe, instytucje samorządowe, służby
mundurowe, itp. – zapewniają wsparcie finansowe, sprzętowe itp.
4. Jak pracować z sojusznikami – ukazanie sprawdzonych przykładów z jakimi spotkali się
kursanci w swojej pracy – swobodne wypowiedzi uczestników. Prowadzący zajęcia prosi o
przedstawienie metod w jaki sposób obecnie kursanci pracują z sojusznikami - 10 min.
5. Jak pracować z sojusznikami - ukazanie metod pracy z sojusznikami – 20 min
- rodzice – udział w życiu drużyny / dzień na obozie, wspólne święta, zapraszanie na
przyrzeczenie i inne wspólne działania drużyny. Informacje meilowe z obozów, galerie zdjęć z
obozu, wizyty w domu członków drużyny , itp.
- szkoła – plan współpracy, wspólne imprezy, wsparcie wychowawcze, itp.
- parafia – określenie zasad współpracy, uczestnictwo w życiu parafii, itp.
- byli członkowie drużyny – jak i w czym mogą pomóc
- dom kultury – określenie zasad współpracy, itp.
- spółdzielnia mieszkaniowa – jw.
- pozostali sojusznicy – z określeniem zakresu współpracy i zasad współpracy
6. My i nasi sojusznicy – analiza SWOT – omówienie mocnych i słabych stron współpracy z
sojusznikami i przenikania się relacji sojuszników w kręgach - 15 min
- prowadzący omawia mocne i słabe strony budowania relacji z sojusznikami – z racji na to że
kursanci pochodzą z różnych środowisk analiza SWOT ma być wykonana indywidualnie przez
uczestników kursu
7. O czym należy pamiętać przy relacjach z sojusznikami – kiedy z kontaktów nieformalnych
należy przejść do kontaktów formalnych czyli kiedy należy włączyć hufiec – 10 min.
- prowadzący opisuje zasady współpracy na przykładach pozyskania sprzętu, harcówki, itp.
Czyli kiedy i jak należy wprowadzać pomoc jednostki organizacyjnej
8. Podsumowanie warsztatów – wyciągniecie wniosków przez kursantów – swobodna dyskusja
- 5 min