plik pdf

Transkrypt

plik pdf
PL5n s. 64
64
Propozycje scenariuszy lekcji
Prosimy uczniów, aby jeszcze raz skupili się na tekstach i ustalili na ich podstawie:
Gdzie przebiega granica między światem realnym a światem udawanym,
zastępczym?
Co ocala przed akceptacją świata zastępczego i uleganiem jego degradującemu
wpływowi?
Uczniowie zauważą, że:
Naprawdę istnieje to, co istnieje realnie, czyli PRL. Oddzielić od niego można się
dzięki chłopięcej fantazji (Pilch), pamięci o tym, co było przedtem (Konwicki),
zdolności krytycznego postrzegania przyczyn obecnego stanu rzeczy (Tyrmand),
ironii (Sławiński, Piwowski). Wszystko to jest jednocześnie formą obrony przed nienormalnością peerelowskiej rzeczywistości, wyrazem niezgody na świat zastępczy.
6. Podsumowanie.
Formą syntezy lekcji będzie wykonanie zadania 6. ze strony 238 podręcznika.
7. Praca domowa.
Wykonaj zadanie 5. ze strony 238 podręcznika.
Temat: Dialog pokoleń.
(czas realizacji – 2 lekcje)
Cele szczegółowe:
poznanie dramatu Sławomira Mrożka
przywołanie poznanych dramatów jako kontekstu do interpretacji Tanga
dostrzeganie przemian obyczajowych wpisanych w literaturę
Przygotowanie:
Prosimy uczniów, by przypomnieli sobie fabułę Hamleta Szekspira, tekst Między
Hamletem i Fortynbrasem (podręcznik, cz. 2, s. 130), a także Moralność pani Dulskiej
Zapolskiej oraz przeczytali z podręcznika następujące teksty:
„Tango” Sławomira Mrożka, s. 244
S. Mrożek, Dziennik powrotu, s. 244
M. Piwińska, Legenda romantyczna i szydercy, s. 245
Tok lekcji:
1. Co łączy Artura z Hamletem?; praca w małych grupach, konkurs.
Prosimy uczniów, by spróbowali w dramacie Mrożka znaleźć jak najwięcej odwołań
do dramatu Szekspira – nawet jeśli nie są one bardzo jednoznaczne lub jeśli
uczniowie nie są pewni, czy ich intuicja jest słuszna. Wspólnie weryfikujemy
pomysły uczniów, przyznając punkty za trafne wskazania. Uczniom, którzy
odnaleźli w Tangu Mrożka najwięcej odwołań do dramatu Szekspira, wystawiamy
oceny.
Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl
PL5n s. 65
65
Propozycje scenariuszy lekcji
Przykładowe wypowiedzi uczniów:
Tango
Hamlet
dramat o rodzinie
matka Artura zdradza męża
Ala kocha Artura bez wzajemności
Stomil przeprowadza eksperymenty
Artur namawia Stomila, by zabił
Edka i zmył jego krwią piętno
rogacza
Edek przejmuje władzę przy użyciu
siły
dramat o rodzinie
Hamlet oskarża matkę o zdradę
zmarłego męża z jego zabójcą
Hamlet odpycha Ofelię
Na dworze występuje trupa aktorska
duch ojca żąda od Hamleta zemsty
na swoim zabójcy
władzę przejmuje Fortynbras,
którego imię znaczy „mąż silnej
ręki”
2. Co łączy Hamleta, Tango i Moralność pani Dulskiej?; rozmowa pod kierunkiem nauczyciela.
Warto pokazać uczniom wybrane fragmenty inscenizacji Hamleta, Moralności pani
Dulskiej, Tanga oraz fragment Ferdydurke w reżyserii Wojtyszki w Teatrze Starym
w Krakowie.
Ważne jest takie dobranie scen, aby dotyczyły podobnych sytuacji, np. rozmowy
bohaterów z matką (z inscenizacji Ferdydurke proponuję wybrać fragment rozmowy
Młodziaków na temat nowoczesnego macierzyństwa). Zwracamy uwagę uczniów
na różnice w sposobie przedstawiania rzeczywistości w każdym z dramatów.
(Ferdydurke nie jest wprawdzie dramatem, ale adaptację teatralną tego utworu
możemy potraktować jako tekst dramatyczny).
Uczniowie zauważą, że:
Monumentalny Hamlet jest tragedią rodziny i zarazem całego państwa. Rozumiemy
prawa, które panują w świecie Hamleta, rozumiemy porządek wydarzeń i relacje
zachodzące między ludźmi itp.
Dramat Zapolskiej jest komedią – Dulscy śmieszą, ale też przerażają. Rozumiemy
porządek wydarzeń w dramacie i prawa, którymi się rządzą Dulscy, relacje między
nimi, chociaż nie akceptujemy ich moralności oraz świata ich wartości.
Młodziakowie są absurdalni – nie rozumiemy ich sposobu myślenia. Relacje między
nimi są dla nas niejasne.
Rzeczywistość Tanga jest bliższa rzeczywistości, w której żyją Młodziakowie. Jest to
świat chaosu, w którym porządek został zakłócony. Nie rozumiemy praw, którymi
się rządzi rodzina Artura ani ich wzajemnych relacji.
3. Wnioski.
Dramat rodzinny może być wskaźnikiem kondycji społeczeństwa i przemian, które
w nim zachodzą. Przemiany w rodzinie wskazują na przemiany w świecie.
Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl