scenariusz lekcji z języka polskiego o Janie Pawle II dla klas 1

Transkrypt

scenariusz lekcji z języka polskiego o Janie Pawle II dla klas 1
Cele kształcenia – wymagania ogólne:
Ø odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji
Ø analiza i interpretacja tekstów kultury
Ø tworzenie wypowiedzi
Treści nauczania – wymagania szczegółowe:
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
określanie głównej myśli tekstu – homilii Jana Pawła II
rozumienie dosłowne i przenośne treści wypowiedzi papieża
wyciąganie wniosków wynikających z przesłanek zawartych w homilii
nazywanie własnych reakcji czytelniczych
konfrontowanie sytuacji czytelniczych z własnymi doświadczeniami
umiejętne wypowiadanie się na tematy poruszane na lekcji
prezentowanie własnego zdania i uzasadnianie go
Metody pracy:
Ø
Ø
Ø
Ø
klasyczna metoda problemowa
dyskusja dydaktyczna
metoda filozoficznego dialogu w grupie
metoda praktyczna - ćwiczenia przedmiotowe
Formy pracy:
Ø zbiorowa
Ø grupowa
Ø indywidualna
1
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
Temat: Co to znaczy „być człowiekiem sumienia” ?
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
Czas trwania: 45 minut
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
Scenariusz zajęć z języka polskiego w szkole gimnazjalnej ( kl. 1 -3 )
dotyczący pobytu Jana Pawła II w Skoczowie
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne.
2. Podanie tematu i wyjaśnienie podstawowego celu lekcji.
3. Zapisanie na tablicy słowa „sumienie” i stworzenie „mapy myśli” wspólnie
z uczniami, którzy podają swoje skojarzenia oraz związki wyrazowe, w których
występuje to słowo.
( żyć w zgodzie z własnym sumieniem; sumienie nie daje spokoju; mieć czyste sumienie;
wziąć coś na swoje sumienie; nie mieć sumienia; mieć kogoś/coś na sumieniu; przemówić
komuś do sumienia; uspokoić/zagłuszyć sumienie; wyrzuty sumienia; z czystym sumieniem;
sumienie gryzie; sumienie ruszyło; sumienność; wykonywać coś sumiennie; być sumiennym;
itp. )
Uzupełnienie informacji odczytaniem definicji ze słownika języka polskiego.
( sumienie – indywidualna, psychiczna zdolność oceniania i odczuwania czegoś w kategoriach
dobra i zła )
Faza realizacyjna
4. Odczytanie fragmentu homilii Jana Pawła II wygłoszonej na spotkaniu
z wiernymi w Skoczowie 22 maja 1995 roku.
„Sumienie jest dla każdego człowieka sprawą o zasadniczym znaczeniu. Jest
ono naszym wewnętrznym przewodnikiem i jest także sędzią naszych czynów.
Jakże ważne jest więc, aby nasze sumienia były prawe, aby ich osądy oparte
były na prawdzie, aby dobro nazywały dobrem, a zło – złem. (…) Dlatego
Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia ! Być człowiekiem
sumienia, to znaczy przede wszystkim w każdej sytuacji swojego sumienia
słuchać i jego głosu w sobie nie zagłuszać, choć jest on nieraz trudny
i wymagający; to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je w sobie
2
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
Przebieg lekcji:
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
Ø fragmenty homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Skoczowie 22 maja 1995 r.
Ø słownik języka polskiego
Ø trzy arkusze papieru do pracy w grupach
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
Środki i materiały dydaktyczne:
6. Podział zespołu klasowego na trzy grupy i przydzielenie zadań
do opracowania:
ü grupa I – zapisanie na arkuszu papieru imion bohaterów literackich
oraz filmowych, którzy postępowali zgodnie ze swoim sumieniem
ü grupa II – zgromadzenie na arkuszu papieru imion bohaterów literackich
oraz filmowych, którzy zagłuszali swoje sumienie, mieli nieczyste
sumienie
ü grupa III – zapisanie na arkuszu papieru tytułów powieści, wierszy,
opowiadań, filmów, itp. dotyczących spraw sumienia, życia w zgodzie
z sumieniem lub z nieczystym sumieniem
Faza podsumowująca
7. Omówienie pracy grupowej. Prezentacja wyników pracy zespołowej
na forum klasy. Ewentualne uzupełnienie spisu przez pozostałych uczniów.
Wspólna ocena postępowania przywołanych bohaterów literackich lub
filmowych.
8. Zapisanie w zeszycie pytania: „Co to znaczy, według Ciebie, być człowiekiem
sumienia?” i samodzielne pisemne sformułowanie odpowiedzi przez uczniów.
Prezentacja wypowiedzi na forum klasy.
3
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
5. Przeprowadzenie ogólnej analizy i interpretacji przeczytanego tekstu.
ü Czego dotyczą fragmenty homilii ?
ü Czym jest sumienie ?
ü Co to znaczy, według Jana Pawła II, „być człowiekiem sumienia” ?
ü Z jakimi problemami spotykają się ludzie żyjący zgodnie z sumieniem ?
ü Czy zgadzasz się ze słowami przeczytanej homilii ? Dlaczego ?
ü Które sformułowanie w przeczytanym fragmencie jest według Ciebie
najważniejsze ? Uzasadnij.
druk pobrano z www.sp3.toras.pl
i wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło. (…) Być człowiekiem
sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków.
(…) To znaczy także podejmować odważnie odpowiedzialność za sprawy
publiczne; troszczyć się o dobro wspólne, nie zamykać oczu na biedy
i potrzeby bliźnich”.