SCENARIUSZ ZAJĘĆ „JESIENNY BAL” DZIECI 3 – LETNIE

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „JESIENNY BAL” DZIECI 3 – LETNIE
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „JESIENNY BAL”
DZIECI 3 – LETNIE
TEMAT KOMPLEKSOWY – Liście malowane pod drzewami rozsypane
TEMAT DNIA – Jesienny bal
Cele ogólne:
 wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w
poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (p.p. IV);
 wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (p.p. VIII);
Cele szczegółowe – dziecko:
 Improwizuje ruchem melodię;
 Poznaje rodzaje drzew i ich liście;
 Uczy się kroków różnych tańców;
 Uczy się wykorzystywać w zabawie nietypowe przybory – folia malarska;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Listki na wietrze – zabawa ruchowa z wirowaniem; nauczyciel „zmienia” dzieci w
listki; po usłyszeniu spokojnej muzyki „listki” zaczynają wirować na wietrze; wraz z
wyciszaniem muzyki powoli opadają, wirując dookoła własnej osi; po usłyszeniu
muzyki znów podrywają się do góry i tańczą;
2) Jesienne listeczki i szpileczki – prezentacja jesiennych liści z różnych drzew;
dzieci siedzą na dywanie; nauczyciel na dwóch tacach w różnych kolorach
rozkłada gałązki z liśćmi z różnych drzew: dębu, klonu, kasztanowca, brzozy,
sosny, świerku; na jednej kładzie gałązki pochodzące z drzew liściastych, a na
drugiej z iglastych; najpierw po kolei podnosi każdą gałązkę, nazywa drzewo, z
którego ona pochodzi, oraz zwraca uwagę na wielkość i kształt liści, np.
przypominające dłoń, serce, z pofalowanymi brzegami, ze szpilkami czy igłami;
następnie mówi do dzieci: Spójrzcie na te dwie tace, na których leżą gałązki z
różnych drzew, nieprzypadkowo są podzielone na dwie grupy. Jak myślicie,
dlaczego? Czym się różnią liście z tych dwóch grup? Przyjrzyjcie się im uważnie.
Dzieci prawdopodobnie w ogólny sposób opowiedzą o zauważonych różnicach; po
opisaniu spostrzeżeń nauczyciel nazywa grupy drzew: liściaste i iglaste, tłumacząc
dzieciom, że igły to także swoisty rodzaj liści; zaznacza, że drzewa iglaste różnią się
tym od liściastych, że nie zrzucają swoich igieł na zimę (oprócz modrzewia) i cały
rok są zielone; ich „liście” nie zmieniają koloru; nauczyciel rozdaje dzieciom po
listku dębu i prosi, by go obejrzały oraz określiły, co przypominają im brzegi liścia:
może fale, falbankę, grzebień, a może jeszcze coś innego; po przedstawieniu
skojarzeń nauczyciel pyta dzieci: Jak myślicie, czy dąb należy do drzew liściastych
czy iglastych? Po uzyskaniu odpowiedzi prosi, by dzieci położyły swoje okazy na
właściwej tacy;
3) Jesienny bal – zabawa wokół tematyki jesiennej, doskonalenie analizatora
wzrokowego przez grupowanie takich samych liści w czasie wykonywania
pióropusza; dzieci szykują się do jesiennego balu; jeśli nie mają ubrań w
jesiennych kolorach, nauczyciel improwizuje w kąciku małą garderobę z
dostępnymi w przedszkolu strojami; zanim nastąpi wielkie otwarcie, dzieci
przygotowują ozdoby; najpierw wykonują jesienne pióropusze; każde dziecko losuje
z woreczka naturalny liść (kasztanowca, jarzębiny, brzozy lub dębu); do swojego
pióropusza może wybrać tylko takie liście, które pochodzą z wylosowanego drzewa;
następnie na przygotowanych przez nauczyciela opaskach dzieci układają
papierowe liście; przyklejają je zgodnie z instrukcją nauczyciela; nauczyciel łączy
zszywaczem opaski, by dzieci mogły je włożyć na głowę; w pióropuszach na
głowach dzieci tańczą w parach lub solo; zamiast opasek można wykorzystać
koszulki z naszytymi liśćmi różnorodnych kształtów; do zabawy przebierają się
tylko te dzieci, które wyraziły na to ochotę;
4) Jak fruwają listeczki? – zabawa muzyczna z folią malarską; nauczyciel
przygotowuje muzykę jesienną, spokojną (np. „Jesień” Vivaldiego); zaprasza dzieci
do uchwycenia brzegów folii; wszyscy poruszają folią w rytm muzyki; najpierw
spokojnie, delikatnie, potem coraz szybciej; dla urozmaicenia zabawy nauczyciel
wysypuje na folię różnokolorowe papierowe liście; część dzieci może położyć pod
fruwającą folią i obserwować ruch listów i folii.