1 Sylwia Kuraś Temat: „Ludzie, ludziom zgotowali ten los

Transkrypt

1 Sylwia Kuraś Temat: „Ludzie, ludziom zgotowali ten los
Sylwia Kuraś
Scenariusz lekcji
Temat: „Ludzie, ludziom zgotowali ten los” – powtórzenie wiadomości o literaturze wojny
i okupacji.
Klasa: gimnazjum
Cele dydaktyczne
Cel ogólny:
 powtórzenie i utrwalenie wiadomości związanych z literaturą wojny i okupacji.
Cele szczegółowe
Poznawcze. Uczeń:
 utrwala pojęcia: holocaust, getto, okupacja, wojna, nazizm, totalitaryzm,
 charakteryzuje wybranych bohaterów literackich i uzasadnia swój wybór,
 streszcza i problematyzuje wybrane, omawiane podczas lekcji teksty kultury,
 prezentuje wybrane postaci historyczne, bohaterów poezji, prozy, filmów fabularnych oraz
dokumentalnych.
Kształtujące. Uczeń:
 rozwija umiejętność pracy z różnymi tekstami kultury, ze szczególnym uwzględnieniem
umiejętności pozyskiwania, selekcji oraz weryfikacji wcześniej zdobytej wiedzy,
 świadomie korzysta z zasobów Internetu,
 kształci umiejętność pracy z tekstem,
 argumentuje i uzasadnia dokonane przez siebie wybory,
 dokonuje publicznej prezentacji efektów swojej pracy.
Formy pracy: praca zbiorowa, praca w grupach.
Metody pracy: praca z tekstami źródłowymi, praca z aplikacjami internetowymi.
Pomoce naukowe: podręcznik Słowa na czasie dla klasy 3, tablety, smartfony, laptopy, komputery, Internet.
Komentarz nauczyciela
Pracuję z uczniami, wykorzystując nowoczesne techniki informacyjne. W myśl hasła
Bring Your Own Device uczniowie mogą podczas lekcji korzystać z własnych urządzeń mobilnych (tablety, smartfony, laptopy). Chętni uczniowie przynoszą do szkoły własne urządzenie. Techniki TIK wykorzystałam również podczas lekcji podsumowującej informacje dotyczące czasów II wojny światowej. Wszyscy moi uczniowie mają konta Google, dzięki czemu
pozostajemy w stałym kontakcie. Dzień wcześniej wysłałam uczniom zaproszenia do współtworzenia wirtualnej mapy myśli (mindmup.com – aplikacja Google). Podczas lekcji będziemy korzystać z tej aplikacji, tworząc wspólną mapę wiadomości. Zajęcia mogą odbywać się
również w pracowni komputerowej.
1
Przebieg lekcji
1. Klasa zostaje podzielona na 4 grupy. Każda z grup otrzymuje kod QR, który kryje polecenia. Uczniowie tabletami lub smartfonami sczytują kody.
przykładowe polecenia dla grupy
2. Uczniowie logują się na swoich kontach Google i przyjmują zaproszenie do współtworzenia mapy. Każda z grup odpowiedzialna jest za jedną część mapy myśli.
Grupa 1: Gromadzi i definiuje słowa klucze charakterystyczne dla epoki.
Grupa 2: Gromadzi informacje dotyczące ważnych dla omawianej epoki zagadnień.
Grupa 3: Gromadzi informacje dotyczące literatury – prozy.
Grupa 4: Gromadzi informacje dotyczące literatury – liryki.
Uczniowie mogą korzystać z zasobów Internetu (na ich konta Google wysłałam wykaz
stron, z których będą mogli skorzystać).
Pracę wszystkich grup uczniowie mogą na bieżąco śledzić na monitorach swoich urządzeń
oraz na rzutniku. Efektem pracy wszystkich grup jest mapa, która zbiera i porządkuje informacje dotyczące epoki.
https://www.mindmup.com/#m:cg10B_Tiqh4ZjRGmaERMcUl0Y1YtSDQ
Po zakończeniu pracy każda z grup prezentuje jej efekty – omawia te zagadnienia, za których przygotowanie była odpowiedzialna.
2
3. Uczniowie logują się na stronie fotobabble.com. Zadaniem każdej z grup jest stworzenie
mówiącej fotografii. Uczniowie wybierają bohatera literackiego, którego uważają za wyjątkowego, następnie wykorzystując fotografię i aplikację, nagrywają swoje krótkie charakterystyki bohaterów oraz uzasadnienia swoich wyborów.
http://pl.padlet.com/sylwiakuras77/5b4p4fhzv2zf/wish/51067678
Po zakończeniu pracy w grupach, uczniowie prezentują swoich bohaterów na forum klasy.
4. Ostatnim zadaniem jest stworzenie chmury wyrazów związanych z czasami wojny i okupacji. Swoje chmury uczniowie udostępniają nauczycielowi na koncie Google.
Poszczególne grupy omawiają swoje chmury na forum klasy.
3
5. W podsumowaniu lekcji wszyscy uczniowie biorą udział w przygotowanym przez nauczyciela quizie na stronie kahoot.it. Quiz został przygotowany na podstawie informacji związanych z omawianą epoką. Uczniowie podczas zabawy mogą sprawdzić swoją wiedzę.
Wszystkie materiały, które uczniowie wypracowali podczas lekcji, zostają umieszczone na klasowym blogu: http://klasa3bg9.blogspot.com/2014/12/start-bloga.html
W ramach zadania domowego uczniowie zostają zaproszeni do wpinania pinezek do
stworzonej specjalnie dla nich wirtualnej tablicy na stronie pinterest.com.
https://www.pinterest.com/sylwiakura/literatura-wojny-i-okupacji/
Komentarz nauczyciela
TIK są wykorzystywane raczej jako uzupełnienie czy uatrakcyjnienie lekcji, nie zaś
jako podstawowe narzędzie dydaktyczne. Internet stwarza dziś nieograniczone możliwości,
które wykorzystuję w pracy z uczniem w czasie pozalekcyjnym. Dzięki aplikacjom edukacyjnym i poczcie Google mogę pracować z uczniami online: wypełniamy białe tablice, przeprowadzamy wideokonferencje, wpinamy pinezki w wirtualne tablice, nawiązujemy relacje, na
które często w klasie nie ma czasu. Metody TIK stosuję najczęściej właśnie podczas lekcji
wprowadzających lub podsumowujących daną partię materiału.
4