Gry i zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

Transkrypt

Gry i zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
Temat lekcji: Gry i zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
Prowadząca: Dorota Kita
Data przeprowadzenia lekcji: 19.02.2014r.
Czas trwania lekcji: 45 minut
Liczba ćwiczących: 12 uczennic,
Kl. IV a i b dziewczęta
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Cel główny: Nauka gier i zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Integracja zespołu
klasowego, wyzwolenie pozytywnych emocji i radości ze wspólnej zabawy.
Zadania (cele) szczegółowe lekcji w zakresie:
1. Sprawności motorycznej:
Uczeń:
• rozwija ogólną sprawność ruchową,
• kształtuje świadomość własnego ciała,
• doskonali orientację w przestrzeni i działanie w niej,
• kształtuje koordynację ruchową,
2. Umiejętności:
Uczeń potrafi:
• poprawnie wykonywać nowopoznane ćwiczenia,
• wykorzystywać w zabawie różnorodne przybory,
• wspólnie z zespołem rozwiązywać problemy,
3. Wiadomości:
Uczeń :
• zna i stosuje w czasie zabawy zasady bezpieczeństwa,
• rozumie polecenia nauczyciela,
• zna zasady kulturalnego uczestnictwa w różnych formach aktywności ruchowej,
4. Usamodzielnianie ucznia:
Uczeń:
• przeżywa radość i satysfakcję z uczestnictwa w zabawach integrujących grupę,
• potrafi współdziałać w grupie w celu szybkiego rozwiązania problemu,
• przestrzega zasad zdrowego współzawodnictwa i rywalizacji.
Przybory: chusta animacyjna, woreczki, mała piłeczka,
Metody: zabawowa, bezpośredniej celowości ruchu, zadaniowa, ruchowej ekspresji twórczej.
Zasady: wszechstronności, świadomego i aktywnego udziału uczniów, przystępności.
Formy: frontalna, grupowa.
Przebieg lekcji
Część
lekcji
Tok lekcji
Część
wstępna
1.
Zorganizowanie
grupy i
3 – 5 min. sprawdzenie
gotowości do
zajęć
Treść zadań lekcji
1.Zbiórka w siadzie skrzyżnym.
Uwagi organizacyjno metodyczne
Zorganizowanie grupy
2.Powitanie klasy
3.Sprawdzenie obecności i gotowości Odnotowanie w
dzienniku nieobecności
do zajęć
i przygotowania do
4.Podanie tematu lekcji, głównego
lekcji.
celu i zadań lekcji.
2. Motywacja
do udziału
lekcji
Część
główna
A
10-12
min.
1. Rozgrzewka
–
przygotowanie
do realizacji
głównych
zadań lekcji.
1.Zabawa ożywiająca:
„Bieg z chustą” – uczniowie
trzymając chustę za uchwyty biegają
po obwodzie koła, na przemian
podnoszą ją i opuszczają”
Nauczyciel wydaje
komendy góra – dół,
2. Ćwiczący, w pozycji stojącej,
trzymają chustę za uchwyty
i falują nią jednocześnie wykonując
przysiady.
Przysiady wykonywane
są jednocześnie,
Nogi ćwiczących
3. „Kolorowa gwiazda”
skierowane do środka
Wszyscy uczniowie leżą na chuście
chusty.
Jednocześnie wykonują polecenia:
- turlamy się w prawo dwa razy,
- trzymamy się za ręce i ponosimy je
do góry, kładziemy je za głowę
i znowu podnosimy do góry,
kładziemy wzdłuż tułowia,
- trzymamy się za ręce, podnosimy się
i siadamy,
- trzymając się za ręce, podnosimy się
i wstajemy, a następnie kładziemy się.
- w leżeniu tyłem wykonujemy
nożyce poziome, pionowe itp.
Część
główna
B
20-22
1.
Kształtowanie
umiejętności i
doskonalenie
sprawności w
różnych
1.Zabawa „Spadochron” Uczniowie zwróceni do
Uczniowie Wszyscy jednocześnie
środka trzymają chustę
podnoszą chustę wysoko do góry.
za uchwyty,
Prowadzący odlicza: raz, dwa, na trzy
wszyscy przebiegają pod chustą i
chwytają jej brzeg po przeciwnej
stronie.
min.
zakresach.
j.w
2. „ Rybak i Rybka” - Jedna osoba
stoi na środku chusty to jest rybak,
druga ukryta jest pod chustą i tam się
poruszą to jest rybka. Reszta osób w
klęku lub przysiadzie trzyma chustę
na wysokości ramion. Ich zadaniem
jest energiczne ruszanie chustą
w taki sposób, aby imitować ruch fal
i jednocześnie zakryć rybką.
Zadaniem rybaka jest załapanie rybki.
3. „Calineczka” - osoba siedzi na
środku chusty – reszta trzymając
chustę idzie w jednym kierunku
zawijając osobę siedzącą w środku w
kwiatek. Na dany znak gwałtownie
wyprostowują chustę.
Uczniowie ustawieni są
twarzą w kierunku
ruchu. Należy zwrócić
szczególną uwagę na to,
aby chusta zakrywała
osobę w środku
najwyżej do pasa.
4. „Przebieganie pod chustą” – na
Nauczyciel wywołuje
sygnał np. kolor czerwony,
uczestnicy podnoszą wysoko chustę, kolory,
a osoby które stały przy
wymienionym kolorze zamieniają się
miejscami, przebiegając pod chustą. W tej zabawie
wymagane jest
5. „ Bilard” – uczestnicy trzymają
opanowanie i zgranie
mocno napiętą chustę, nauczyciel
całego zespołu.
umieszcza na chuście piłeczkę.
Zadaniem grupy jest tak manewrować
chustą, aby umieścić piłeczkę w
otworze.
Część 1.Uspokojenie
końcowa organizmu
6 - 8 min.
2.
1.Zabawa uspakajająca: „Tarcza
strzelecka”- rozłożoną chustę
kładziemy na podłodze. Jest ona
tarczą strzelecką, na której
poszczególne kolory oznaczają
określoną liczbę punktów np.:
- czerwony – 8 pkt.
- zielony – 6 pkt.
- niebieski – 4 pkt.
- żółty – 2 pkt.
Uczniowie rzucają
woreczkami w kierunku
chusty – po 2 woreczki
dla każdego uczestnika.
Liczenie punktów i
wyłonienie zwycięscy.
2. Siad skrzyżny w kole wokół
chusty, RR na kolanach, wdech z
uniesieniem RR, wydech- skłon.
3.Podsumowanie dydaktyczno –
wychowawcze.
Na obwodzie koła,
Podsumowanie,
Podsumowanie 4. Pożegnanie.
lekcji
omówienie lekcji, ocena
zaangażowania uczniów.
Uporządkowanie sali,
opracowała: Dorota Kita