Gry i zabawy w wodzie z elementami rywalizacji. Cele – Uczeń

Transkrypt

Gry i zabawy w wodzie z elementami rywalizacji. Cele – Uczeń
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
SZKOŁY W RUCHU
Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Temat: Gry i zabawy w wodzie z elementami rywalizacji.
Cele – Uczeń:
 zna podstawowe zasady gier i zabaw w wodzie
 doskonali pływanie wybranym stylem
 potraf zachować zasady bezpieczeństwa na zajęciach z pływania
Cel lekcji w języku ucznia: Na dzisiejszej lekcji będziecie doskonalili swoje umiejętności pływackie w grach i zabawach i utrwalimy sobie
zasady bezpieczeństwa.
Prowadzący: mgr Robert Redlin
Klasa: 4
Czas zajęć: 2 godz. lekcyjne
Przybory i przyrządy: deski, krążki
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Tok lekcji
SZKOŁY W RUCHU
Nazwa zabawy, ćwiczenia
Czas;
Przebieg ćwiczenia
liczba
powtórzeń
Uwagi
organizacyjno-metodyczne
Komendy nauczyciela
Część wstępna
Sprawy
organizacyjnoporządkowe
Zbiórka w szeregu, powitanie,
sprawdzenie obecności, kontrola ubioru,
czystości ciała, podanie tematu lekcji
oraz przedstawienie celów lekcji
w języku ucznia.
2min.
N.: Zbiórka w szeregu!
Ćwiczenia na lądzie
10min
10x
-krążenie RR w przód, w tył,
naprzemianstronne
-w opadzie T naprzemianstronne wymachy
RR
-skłony T w bok, tył
-krążenia T w P i L stronę
-j.w. krążenie bioder
-przysiady
-tzw. ,,pajacyki”
Zwracamy uwagę na to, aby każde
dziecko miało odpowiednio ilość
miejsca do ćw.
X X X X
X X X
X X
N
N.: Luźna rozsypka!
Część główna
„Zawodnicy”
4 min.
Uczniowie przepływają krótkie odcinki 25
metrowe 8 razy dowolnym sposobem.
Wygrywa uczeń , który najładniej
Nauczyciel zwraca uwagę na technikę
pływania.
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
SZKOŁY W RUCHU
przepłynie określony dystans.
N.: Stajemy w szeregu przy ściance
basenu ! Na mój sygnał pływamy
dowolnym sposobem!
„Sztafeta”
„Zawrót głowy”
„Żabki”
4 min.
5 min.
5 min.
Zawodnicy ustawiają sie na brzegu basenu
w dwóch rzędach obok słupków
startowych. Na sygnał prowadzącego
pierwsi z rzędów wykonują skok startowy i
płyną kraulem do bojki oddalonej od startu
10-15 metrów, dotykają ją i wracają na
brzeg dotykając ręki następnego w
drużynie. Wygrywa zespół który pierwszy
ukończy sztafetę.
Pokaz wykonywany przez ćwiczącego
w wodzie.
Na sygnał startowy N uczeń wykonuje
start z wody i płynie kraulem na piersiach
do wyznaczonego miejsca. Na tym
odcinku musi wykonać 3 koziołki. Powrót
w dowolny sposób. Kolejny zawodnik
startuje, gdy poprzedni klepnie go w ramię.
Ustawienie: w wodzie przy brzegu
basenu.
Na sygnał startowy N pierwszy uczeń
wykonuje start z wody i płynie żabą do
wyznaczonego miejsca, tam zabiera z dna
krążek i wraca z nim żabką. Przekazuje
krążek następnej osobie, ta płynie z
krążkiem, odkłada go na miejsce i wraca
itd. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza
ukończy zadanie.
Ustawienie: w wodzie przy brzegu
basenu.
N.: Proszę o zachowanie ostrożności
podczas wyścigu!
Dzieci mogą sobie pomagać rękami
przy koziołku.
Krążek trzeba położyć na dno, a nie
tylko wrzucić.
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
SZKOŁY W RUCHU
„Zderzenie”
„Sztafeta zmienna”
„Tonący brzytwy się chwyta”
„Dziwny potwór”
5 min.
5 min.
5 min.
5 min.
Pierwsi rzędów na sygnał N płyną do
połowy baseny nogami do kraula- deska
zanurzona pionowo w wodzie. Dzieci
spotykają się w połowie basenu, gdzie
zderzają się deskami, z powrotem płyną na
plecach- deska na brzuchu. gdy dopłyną do
rzędów przekazują deskę następnym z
rzędów. Wygrywa ta drużyna, która
pierwsza ukończy wyścig.
Ustawienie: przy brzegu basenu z obu
stron równa liczba osób.
Na sygnał startowy N pierwsi z rzędów
płyną z deską nogami do delfina,
przekazują deskę kolejnej osobie na
drugim brzegu. Ta płynie nogami do
grzbietu, kolejna NN do żabki, a ostatnia
NN do kraula i od początku. Wygrywa
zespół, który pierwszy ukończy wyścig.
Ustawienie: przy brzegu basenu z obu
stron równa liczba osób.
Na gwizdek N uczeń z jednej strony
basenu płynie na boku trzymając deskę z
przodu, gdy dopłynie do drużyny
przekazuje deskę kolejnej osobie i ta robi
to samo. Wygrywa ta drużyna, której
zawodnicy szybciej ukończą wyścig.
Ustawienie: przy brzegu basenu po obu
stronach.
Na sygnał startowy N pierwszy uczeń
wykonuje skok ze słupka i płynie: RR do
żabki, NN do delfina, do wyznaczonego
miejsca i wraca w dowolny sposób.
Startuje następny, gdy ten dotknie ścianki.
Wygrywa ta drużyna, która pierwsza
Ustawienie: za słupkami startowymi.
Głowę należy trzymać płasko na
wodzie.
N.: Bierzemy deski!
Dzieci muszą wykonywać ćwiczenie
dokładnie.
Należy zwracać uwagę na poprawną
pracę nóg.
Należy zwracać uwagę na koordynację
ruchową.
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
SZKOŁY W RUCHU
ukończy wyścig.
„Pociąg”
5 min.
Na sygnał N pierwszy z rzędu płynie żabką
na drugą stronę. Tam kolejny uczeń
chwyta go w pasie i płyną razem: pierwszy
RR do żabki, drugi NN do żabki. Płyną na
drugą stronę, gdzie przyczepia się kolejna
osoba itd., aż wszyscy będą płynąć razem.
Ustawienie: przy brzegu basenu z obu
stron równa liczba osób.
Zabawę należy wykonywać powoli,
żeby pierwszy pływak nie był mocno
zmęczony.
Część końcowa
Ćwiczenia
uspokajające
„Meduza“
Czynności
organizacyjnoporządkowe
Opracował: Robert Redlin
3 min.
10 wydechów do wody;
ćwiczący leżą na wodzie, NN i RR
szeroko.
2 min.
N.: Zbiórka w szeregu!
Zbiórka, sprawdzenie obecności,
podsumowanie lekcji, pożegnanie.