Co powinien jeść przedszkolak?

Transkrypt

Co powinien jeść przedszkolak?
Scenariusze Zajęć
Anna Kłosińska
Co powinien jeść przedszkolak?
zajęcia dla grupy dzieci 5-, 6-letnich
Cele:
 dziecko zna ważne składniki pożywienia, ich rolę w organizmie i występowanie w produktach spożywczych,
 dziecko zwraca uwagę na zbędne i niepotrzebne substancje oraz źródła ich występowania,
 dziecko wie, dlaczego nie powinno się jadać niektórych
produktów.
Pomoce:
 Kartonowe modele omawianych produktów spożywczych (duże, do umieszczenia na tablicy): kefir, jajka,
ser żółty, ryba, fasola, groch, oliwa, masło, orzechy,
migdały, chleb razowy, kasza gryczana, ryż brązowy,
marchewka, dynia, morele, pomidor, pietruszka z natką, jabłko, porzeczki, chipsy, baton, coca-cola.
 Modele składników pożywienia (mniejsze), zabawne,
kolorowe: białko, tłuszcz, dobry tłuszcz, dobry cukier,
wapń, witamina C, witamina D, witamina B1, witamina
B2; brzydkie, zniechęcające z wyszczerzonymi zębami:
zły tłuszcz, zły cukier
Przebieg Zajęć:
1) Krótka rozmowa na temat preferencji żywieniowych dzieci. N: Wiecie z codziennego życia, że, aby żyć, musimy jeść. Podobnie funkcjonują np. zwierzęta. Kto z was ma psa? Czym go karmicie?
Dzieci odpowiedzą zapewne, że mięsem i karmą dla psów. Można wówczas zapytać, czy psy jadają słodycze, żelki, batoniki?
Najczęściej dzieci mówią, że nie, bo jest to niezdrowe dla psa.
2) Dlaczego jedzenie jest bardzo ważne dla naszego organizmu? Być może zdarzyło wam się zaobserwować, że pies po zjedzeniu czekoladki czy innego produktu, którego nie powinien jeść choruje.
Często jest tak, że i my czujemy się źle, chociaż nie wiemy, że z powodu
niewłaściwego sposobu odżywiania. Na dzisiejszych zajęciach dowiecie
się, jakie składniki znajdujące się w pożywieniu sprawiają, że jedzenie
służy naszemu zdrowiu bądź też nie oraz jaka jest rola tych składników
pożywienia w naszym organizmie.
3) Jakie pożywienie jest najlepsze dla naszego organizmu?
Przykład benzyny jako właściwego pożywienia dla samochodu
i np. napoju owocowego jako niewłaściwego.
4) Przedstawienie najważniejszych składników pożywienia.
W tracie omawiania, nauczyciel z pomocą uczniów umieszcza
na modelach produktów odpowiednie składniki pożywienia.
5) Czy potraficie wymienić składniki występujące w pożywieniu? W trakcie omawiania poszczególnych składników prosimy
dzieci o umieszczanie ich za pomocą magnesów na produktach,
w których występują.
Białko i wapń
N: Białko jest to składnik pożywienia konieczny do budowy nowych komórek ciała, a więc do tego, abyście rośli i rozwijali się.
68
blizejprzedszkola.pl
Białko nie musi być całkiem białe. Rozwijają się wasze mięśnie,
kości, wasz mózg Macie zapewne w domu zdjęcia z czasów, kiedy byliście jeszcze bardzo mali, potem chodziliście do przedszkola. Trudno poczuć, jak to jest, kiedy się rośnie, ale oglądając zdjęcia, widać, jak bardzo się zmieniacie. Składniki pożywienia, które
sprawiają, że rośniecie, że powiększają się wasze kości i mięśnie
to białko, także wapń. Nauczyciel pokazuje zdjęcia dzieci sprzed
kilku lat, pytając, co było powodem, że dzieci urosły.
N: Po wakacjach wracacie do szkoły i czasem zdarza się, że tak
urośliście, że ani pani ani koledzy nie mogą was rozpoznać. Czy
kogoś spotkała taka przygoda?
Gdzie może znajdować się białko?
Źródłem białka są: produkty mleczne: ser, kefir, jogurt, mleko,
jajka, ale również: ryby, mięso, np. kotlety z indyka. Warto zapamiętać, że białko występuje także w warzywach strączkowych:
fasoli, grochu, soczewicy, soi. Warto polubić te warzywa, bo są
nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Aby białko z roślin strączkowych było lepiej wykorzystane przez nasz organizm,
powinniśmy je jeść razem z ryżem, kaszą. Jedząc zaś mięso i ryby,
powinniśmy też pamiętać o dużej ilości warzyw.
Dobry cukier
Czy cukier jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu? W jakich produktach znajduje się cukier? Cukier jest
źródłem energii dla organizmu, głównie zaś dla naszego mózgu. Dzięki niemu mamy siłę, aby biegać, grać w piłkę, ale też
uczyć się, myśleć. Dobry cukier to nie taki, który dosypuje się do
herbaty, pochodzi on z owoców, warzyw (w tym: roślin strączkowych, ziemniaków), ciemnego pieczywa, kasz, ryżu (najlepiej
brązowego) – to jest dobry cukier.
Tłuszcze
Tłuszcze są również źródłem energii, dają siłę. Tłuszcz znajduje
się w maśle, żółtym serze, mięsie. Nie powinniśmy jeść go za
dużo, abyśmy nie byli za grubi. Co trzeba zrobić, aby nie przytyć? Oczywiście ruszać się i ćwiczyć. Codziennie konieczna jest
odpowiednia porcja ruchu.
Teraz, aby trochę się rozruszać, pobawimy się w zabawę Plecami
do siebie. Dzieci dobierają się parami, a następnie odwracają się
do siebie tyłem, trzymając się za ręce (szczypce) na komendę kucają, a następnie wstają. Potem tworzą czwórki i robią to samo.
Jest też dobry tłuszcz. Pomaga on wyzdrowieć, gdy jesteśmy chorzy, chroni przed chorobami, dzięki niemu skóra jest gładka.Możemy je znaleźć przede wszystkim w: rybach olejach, orzechach,
migdałach, pestkach z dyni, słonecznika.
Witamina C
N: Abyście byli zdrowi, a wasz organizm mógł się prawidłowo
rozwijać, wasze pożywienie powinno dostarczać również witamin i składników mineralnych. Bardzo ważne dla zdrowia są witaminy. One również chronią nas przed chorobami i i pomagają
wyzdrowieć, gdy jesteśmy chorzy. Najbardziej znaną witaminą
i wy ją na pewno znacie, jest witamina C. Kiedy mama podaje
Scenariusze zajęć
w przedszkolu
Bliżej Przedszkola
wam witaminę C w tabletkach? Wtedy, kiedy jesteście przeziębieni, macie katar, grypę. Witamina C chroni bowiem przed tymi
chorobami i pomaga je leczyć. Ale najlepsza jest witamina C w postaci naturalnej. Gdzie ona występuje? Najwięcej witaminy C jest
w: czarnej porzeczce, aronii, owocach cytrusowych, zielonej natce
pietruszki, jabłkach, gruszkach i innych owocach i warzywach.

3.90 marzec 2009
S e g re g a t or
Witamina A
N: Tak jak pierwsza litera alfabetu, tak też witamina A jest niezwykle ważna. Pomaga ona w utrzymaniu ładnej i zdrowej skóry, dobrego wzroku, ale też chroni przed chorobami. Witamina
A to przede wszystkim: marchewka, dynia, morele, pomidory,
jajka, masło, nabiał, ryby.
Witamina D
N: Znajduje się ona w skórze i zaczyna działać w organizmie,
gdy się bawicie na świeżym powietrzu. Zimą zaś bardzo dobrze
jest jeść więcej ryb, jajek.
Witaminy B
6) Zobaczcie teraz, gdzie najwięcej znajduje się dobrych i potrzebnych składników pożywienia, a gdzie najmniej? Od pozostałych produktów na tablicy wyraźnie oddzielone zostały:
batoniki, coca-cola, chipsy. Nauczyciel zwraca uwagę, że nie zostały tam umieszczone żadne dobre składniki pożywienia.
N: Są jeszcze: zły cukier i zły tłuszcz, zobaczcie, jakie brzydkie.
Znajdują się one w: chipsach, żelkach, batonikach. Zły cukier
jest także w coca-coli i innych słodkich napojach. W słodyczach
i chipsach są jeszcze bardzo niedobre sztuczne barwniki, sztuczne substancje zapachowe. Wszystkie one są bardzo niezdrowe
7) Ocena i podsumowanie:
Zastanówmy się jeszcze wspólnie, co należy zrobić, aby wszystkie potrzebne i wartościowe składniki pożywienia znalazły się w waszej diecie? Dzieci poszukują odpowiedzi:
 Unikanie słodyczy, fast-foodów.
 Jedzenie zdrowych rzeczy.
 Jadanie owoców i warzyw.
 Nie opuszczanie żadnych posiłków, a szczególnie pierwszego i drugiego śniadania.
Prosimy o powtórzenie sformułowanych myśli: Co wydało się wam najważniejsze w dzisiejszych zajęciach? Możemy
zachęcić dzieci do wspólnego przygotowywania zdrowych posiłków z rodzicami
w domu.
■
REKLAMA
Wyobraźcie sobie, że pod nazwą witamina B kryje się bardzo wiele podobnych do siebie witamin. Dwie z nich to: witamina B1,
B2. Witamina B1 pomaga w koncentracji uwagi, zapamiętywaniu, utrzymaniu dobrego humoru, chroni przed przemęczeniem.
Zawiera ją ciemne pieczywo, kiełki, rośliny strączkowe, kasza
gryczana. Witamina B2 działa na wzrost, ładną skórę. Zawiera ją
głównie nabiał, jaja.
W 12 wkładkach segregatora
opublikowaliśmy już
120 scenariuszy zajęć!
Do czerwca 2009 r.
ukaże się ich w sumie 220!
ZAMÓW JUŻ TERAZ:
012 631 04 10
[email protected]
Anna Kłosińska
Dietetyk
za komplet
blizejprzedszkola.pl
69