PROGRAMY MULTIMEDIALNE I ZASOBY INTERNETU JAKO

Transkrypt

PROGRAMY MULTIMEDIALNE I ZASOBY INTERNETU JAKO
1
PROGRAMY MULTIMEDIALNE I ZASOBY INTERNETU JAKO ŹRÓDŁO
SAMOKSZTAŁCENIOWEJ. Scenariusz zajęć dla uczniów klas gimnazjalnycn
DO
PRACY
Elżbieta Kortkowicz - Białowąs i Ewa Patkowska, Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu
Opublikowano 19.12.2004
Cele: Zapoznanie uczniów z programami multimedialnymi i encyklopediami internetowymi
Uczeń potrafi:
•
sprawnie znaleźć informacje w internetowych encyklopediach,
•
korzystać z multimedialnych programów edukacyjnych,
•
wykorzystywać różne źródła informacji w samodzielnej organizacji własnego procesu uczenia się,
•
rozumie potrzebę korzystania z różnych źródeł informacji.
Metody:
•
elementy wykładu,
•
praca w grupach,
•
prezentacja,
•
rozmowa z uczniami.
Środki:
•
komputery z łączem internetowym + słuchawki
•
spis encyklopedii internetowych w folderze Ulubione
•
edukacyjne programy multimedialne: Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 1 : Język polski,
Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 1 : Historia, Gimnazjum [Dokument elektroniczny]
:klasa 2 : Biologia, Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 2 : Historia, Gimnazjum [Dokument
elektroniczny] :klasa 3 : Geografia, Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 3 : Język polski,
Encyklopedia zdrowia [Dokument elektroniczny] / red. Adam Bątkiewicz : tł. Bogdan Kamiński,
Paweł Krząścik ; Polskie Towarzystwo Lekarskie, Dzieje cywilizacji. [CD 1-3]. Cz. 2, [Dokument
elektroniczny], Mickiewicz [Dokument elektroniczny] : almanach mulitmedialny / [red. Marian
Ursel], Atlas Polski [Dokument elektroniczny] / [red. Tomasz Hankiewicz i et al.], Wielkie dzieła
literatury polskiej [Dokument elektroniczny] : leksykon / red. Jarosław Skowroński, Egipt [Dokument
elektroniczny] / red. Mirosław Dąbrowski, Magdalena Olkuśnik.
Czas trwania: 45 min
Przebieg lekcji:
•
Wprowadzenie i podział na grupy. Przy każdym stanowisku komputerowym przygotowane są
edukacyjne programy multimedialne, przyporządkowane tematyce realizowanego zadania (zał. 1)
zdefiniowanie pojęć: multimedia i Internet (w oparciu o encyklopedie internetowe).
•
Rozdanie uczniom zadań do opracowania (zał. 2): krótkie omówienie każdego tematu i prezentacja
środków dydaktycznych.
•
Omówienie sposobu realizacji zadań, zaproponowanie kolejności korzystania z przygotowanych
pomocy dydaktycznych: encyklopedie internetowe, edukacyjne programy multimedialne (eduRom),
kompendia dziedzinowe i encyklopedie multimedialne.
•
Samodzielna praca uczniów w grupach : uczniowie pracują w 2-3-osobowych grupach, przy
stanowiskach komputerowych. Osoby prowadzące czuwają nad realizacją zadań: w razie potrzeby
naprowadzają w trakcie rozmowy na sposób ich realizacji oraz udzielają wskazówek dotyczących
nawigacji po programach.
2
•
Przedstawienie przez uczniów zebranych informacji: każda grupa krótko omawia swój temat
(na podstawie sporządzonych notatek) oraz wskazuje program, w którym znalazła najwięcej
wiadomości.
•
Podsumowanie lekcji - wnioski.
Bibliografia:
1. Andrzejewska, Jadwiga. Edukacja czytelnicza i medialna. Wydawnictwo SBP, Warszawa, 2003
2. Sawicka, Teresa. Edukacja medialna i czytelnicza. Wydawnictwo Bea-Bleja, Toruń, [2000]
3. Sawicka, Teresa. Edukacja medialna i czytelnicza w gimnazjum I-III : program. Wydawnictwo BeaBleja, Toruń, [2000]
4. Starczewska, Krystyna [i in.]. Świat człowieka : program bloku humanistycznego dla gimnazjum.
Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa, 1999
Zał. 1
Przydział zadań do poszczególnycn stanowisk komputerowycn
stanowisko 1 - Biologia:
temat: Pierwsza pomoc
zadanie: podaj definicje
1. Encyklopedie internetowe: Wirtualna Polska, INTERIA.PL, Wikipiedia.
2. Multimedialny program edukacyjny: Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 2 : Biologia
(dysk 2, temat 46).
3. Encyklopedia zdrowia [Dokument elektroniczny] / red. Adam Bątkiewicz : tł. Bogdan Kamiński,
Paweł Krząścik ; Polskie Towarzystwo Lekarskie.
stanowisko 2 - Historia:
temat: Kongres wiedeński
zadanie: dlaczego "tańczący kongres"?
1. Encyklopedie internetowe: Wirtualna Polska, INTERIA.PL, Wikipiedia.
2. Multimedialny program edukacyjny: Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 2 : Historia
(dysk 2 temat 32).
3. Dzieje cywilizacji. [CD 1-3]. Cz.2, [Dokument elektroniczny] : od ery rewolucji do współczesności.
(dysk 3).
stanowisko 3 - Geografia:
temat: Ochrona przyrody
zadanie: znajdź informacje na temat Parków Narodowych w Polsce , wymień minimum 5
1. Encyklopedie internetowe: Wirtualna Polska, INTERIA.PL, Wikipiedia.
2. Multimedialny program edukacyjny: Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 3 : Geografia
(dysk 3 temat 42).
3
3. Atlas Polski [Dokument elektroniczny] / [red. Tomasz Hankiewicz i et al.].
stanowisko 4 - Język polski:
temat: Rodzaje i gatunki literatury pięknej
zadanie: podaj cechy : epiki, liryki, dramatu
1. Encyklopedie internetowe: Wirtualna Polska, INTERIA.PL, Wikipiedia.
2. Multimedialny program edukacyjny: Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 1 : Język Polski
(dysk 2 temat 28).
3. Wielkie dzieła literatury polskiej [Dokument elektroniczny] : leksykon / red. Jarosław Skowroński.
stanowisko 5 - Język polski:
temat: Pan Tadeusz - epopeja narodowa
zadanie: - gdzie Adam Mickiewicz napisał Pana Tadeusza - znajdź i obejrzyj fragment filmu, podaj rok
produkcji.
1. Encyklopedie internetowe: Wirtualna Polska, INTERIA.PL, Wikipiedia.
2. Multimedialny program edukacyjny: Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 3 : Język Polski
(dysk 2 temat 23).
3. Mickiewicz [Dokument elektroniczny] : almanach mulitmedialny / [red. Marian Ursel].
stanowisko 6 - Historia:
temat: Starożytny Egipt - Bogowie Egiptu
zadanie: znajdź informacje o Ra i Ozyrysie, kim byli?
1. Encyklopedie internetowe: Wirtualna Polska, INTERIA.PL, Wikipiedia.
2. Multimedialny program edukacyjny: Gimnazjum [Dokument elektroniczny] : klasa 1 : Historia (dysk
1, temat 9).
3. Wielka multimedialna encyklopedia kultur starożytnych: Egipt [Dokument elektroniczny] / red.
Mirosław Dąbrowski, Magdalena Olkuśnik.
Zał. 2
Zadania
Biologia:
temat: Pierwsza pomoc
zadanie: podaj definicje "pierwszej pomocy" - zrób notatkę.
Język polski:
temat: Rodzaje i gatunki literatury pięknej
zadanie: podaj cechy : epiki, liryki, dramatu - zrób notatkę.
Geografia:
temat: Ochrona przyrody
zadanie: znajdź informacje na temat Parków Narodowych w Polsce , wymień minimum 5 - zrób notatkę.
4
Historia:
temat: Kongres wiedeński
zadanie: dlaczego "tańczący kongres"? - zrób notatkę.
Język polski:
temat: Pan Tadeusz - epopeja narodowa
zadanie: gdzie Adam Mickiewiz napisał Pana Tadeusza, znajdź i obejrzyj fragment filmu, podaj rok
produkcji - zrób notatkę.
Historia:
temat: Starożytny Egipt - Bogowie Egiptu
zadanie: znajdź informacje o Ra i Ozyrysie, kim byli? - zrób notatkę.