SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNYCH DZIECI 3 – LETNIE

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNYCH DZIECI 3 – LETNIE
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNYCH
DZIECI 3 – LETNIE
ZAJĘCIA – „LOTNISKO KRASNOLUDKÓW”
Cele ogólne:
 Zapoznanie z piosenką;
 Rozwijanie umiejętności rytmicznych i wokalnych;
 Rozwijanie umiejętności rozróżniania tempa.
Cele szczegółowe – dziecko potrafi”
 Zaśpiewać pierwszą zwrotkę piosenki;
 Przedstawić ruchem treść piosenki;
 Rozróżnić muzykę szybką od wolnej;
 Rozróżnić muzykę cichą od głośnej
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauka piosenki „Lotnisko krasnoludków” – sł. W. Chotomska, muz. I. Pfeiffer –
Nagranie 1. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.
2. Zabawa ruchowa przy nowej piosence. – nauczyciel dzieli dzieci na dwie równe pod
względem liczby grupy: „motyle i krasnoludki”. Dla łatwiejszego zapamiętania, kto w zabawie pełni
określoną rolę, zakłada dzieciom szarfy w dwóch kolorach. Dzieci kucają w różnych miejscach Sali i
słuchają piosenki. W pierwszej zwrotce na słowa: „Już szykuje się do lotu” – wstają „motyle” i
rozkładają ręce na boki. Kiedy zabrzmi refren piosenki, dzieci krążą w rytm muzyki między
„krasnoludkami”, naśladując „lot samolotem”. Na zakończenie refrenu stają przed jednym z
„krasnoludków”. W czasie drugiej zwrotki wstają dzieci „krasnoludki” i kładą dłonie na ramionach
„motyla”. Słysząc refren, dzieci w parach swobodnie poruszają się po Sali, naśladując podróż
samolotem. Zabawę powtarzamy ze zmianą ról. Nagranie 2.
3. Czary – mary – nauczyciel czaruje dzieci; gdy gra muzykę w rejestrze basowym „polną
ścieżką idą zmęczone pracą w kopalni krasnoludki”; gdy gra muzykę w rejestrze średnim
„krasnoludki wesoło podskakują bawiąc się na polanie”; gdy zagra muzykę w rejestrze wiolinowym
„krasnoludki imitują samoloty i latają wysoko wśród drzew”.
4. Wesołe zabawy krasnoludków – kończą poprzednią zabawę nauczyciel czaruje ostatni raz i
zamienia dzieci w wesołe krasnoludki, które lubią się bawić w różne śmieszne zabawy. Wszystkie
krasnoludki dobierają się w pary i siadają naprzeciw siebie. Nauczyciel umawia się z dziećmi, że gdy
usłyszą znaną melodię o krasnoludkach zaklaszczą raz w ręce kolegi i raz w swoje kolana (można
utrudniać – raz w ręce, dwa razy w kolana). Nagranie 5.
5. Cicho – głośno – nauczyciel wprowadza pojęcia „cicho i głośno” oraz „wolno i szybko”. Gra
dowolną melodię lub rytm na którymś ze znanych dzieciom instrumentów. Najpierw bardzo cicho –
potem bardzo głośno, następnie bardzo wolno – potem bardzo szybko. Kontrasty muszą być
wyraźne. Dzieci mogą również reagować w różny sposób. Np. klaszczą w ręce lub uderzają dłońmi o
podłogę na przemian cicho i głośno; poruszają się cicho na placach po całej sali, następnie biegają i
skaczą; grają na kołatkach lub grzechotkach cicho – bardzo głośno; przykucają i składają głowę na
rękach – następnie biegają i skaczą; uderzają dłońmi w kolana przy szybkim akompaniamencie,
klaszczą w ręce przy wolnym; naśladują ptaki – przy szybkim akompaniamencie biegają machając
rękami (fruwają jak wróble), przy wolnym chodzą, wysoko unosząc kolana (chodzą jak bociany);
„jadą samochodami” w przód przy szybkim akompaniamencie, „cofają samochód” przy wolnym.
Nagranie 6 i 7 – szybko - wolno.
6. Wycieczka pociągiem – dzieci stają w rzędzie, jeden za drugim i opierają dłonie na
ramionach kolegi. „Pociąg rusza” – dzieci idą przy melodii piosenki. Gdy usłyszą szybszy
akompaniament opuszczają ręce i biegają po sali, na dźwięk umówionego sygnału zatrzymują się,
stają w rozkroku, unoszą ręce nad głową i kołyszą nimi naśladując poruszające się na wietrze
gałęzie. Mówią przy tym „szszsz…..” . Powrót do melodii oznacza koniec wycieczki – dzieci
ustawiają się w rzędzie tak jak na początku zabawy. Nagranie 8.
7. Koniki – dzieci unoszą przed sobą obie ręce, jakby trzymały w nich lejce. Posuwają się w
przód mając jedną nogę wysuniętą. „Jazda” odbywa się w wolnym tempie, dopóki większość dzieci
nie opanuje kroku dostawnego. Nagranie 9.
8. Idą maluchy – piosenka na Andrzejki – układ taneczny, ilustracja ruchem piosenki.
Nagranie 10.
9. Relaksacja – odpoczynek na dywanie. Nagranie 14.
LOTNISKO KRASNOLUDKÓW
Słowa: Wanda Chotomska, muzyka: Iwona Pfeiffer
I/ Na trawniku w mym ogródku
Jest lotnisko krasnoludków.
Już szykuje się do lotu
Pięć motyli samolotów.
Ref: Tur, tur, tur, tur, tur, tur.
II/ Bardzo dużo krasnoludków
Wsiada sobie pomalutku.
Odlatują z bagażami
I machają chusteczkami.
Ref: Tur, tur, tur, tur, tur, tur
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNYCH
ZAJĘCIA – „LOTNISKO KRASNOLUDKÓW” cz. 2
Cele ogólne:
 Utrwalanie piosenki;
 Rozwijanie umiejętności rytmicznych i wokalnych;
 Rozwijanie umiejętności rozróżniania tempa;
 Zapoznanie z nowym instrumentem – grzechotką.
Cele szczegółowe – dziecko potrafi”
 Zaśpiewać pierwszą zwrotkę piosenki i uczy się drugiej zwrotki;
 Przedstawić ruchem treść piosenki;
 Rozróżnić muzykę szybką od wolnej;
 Rozróżnić muzykę cichą od głośnej;
 Poznaje budowę i dźwięk wydawany przez grzechotkę i potrafi na niej zagrać.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauka piosenki „Lotnisko krasnoludków” – sł. W. Chotomska, muz. I. Pfeiffer –
Nagranie 1. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu. Nagranie 1.
2. Zabawa ruchowa przy nowej piosence. – nauczyciel dzieli dzieci na dwie równe pod
względem liczby grupy: „motyle i krasnoludki”. Dla łatwiejszego zapamiętania, kto w zabawie pełni
określoną rolę, zakłada dzieciom szarfy w dwóch kolorach. Dzieci kucają w różnych miejscach Sali i
słuchają piosenki. W pierwszej zwrotce na słowa: „Już szykuje się do lotu” – wstają „motyle” i
rozkładają ręce na boki. Kiedy zabrzmi refren piosenki, dzieci krążą w rytm muzyki między
„krasnoludkami”, naśladując „lot samolotem”. Na zakończenie refrenu stają przed jednym z
„krasnoludków”. W czasie drugiej zwrotki wstają dzieci „krasnoludki” i kładą dłonie na ramionach
„motyla”. Słysząc refren, dzieci w parach swobodnie poruszają się po Sali, naśladując podróż
samolotem. Zabawę powtarzamy ze zmianą ról. Nagranie 2.
3. Zające i wiewiórki – dzieci ustawione są w dwóch grupach, naprzeciw siebie. Jedna grupa
do „zające” i druga grupa „wiewiórki”. Przy muzyce w basie „zające” skaczą po całej sali
podpierając się rękami o podłogę. Przy muzyce w wiolinie na spacer wychodzą „wiewiórki” skacząc
na obu nogach w przód.
4. Pociąg – dzieci ustawione w pociąg, jedno za drugim. Gdy muzyka zaczyna się, nauczyciel
podnosi zielone kółeczko i pociąg rusza bardzo wolno, przyspieszając stopniowo. Gdy muzyka staje
się wolniejsza, pociąg zwalnia i zatrzymuje się na stacji – czerwone kółeczko. Nauczyciel może też
wytłumaczyć znaczenie świateł „zielonego” i „czerwonego”. Inna odmiana zabawy – przy
akompaniamencie wiolinowym i średnim pociąg porusza się po sali, przy rejestrze basowym pociąg
staje a dzieci sapią „puf, puf”. Kolejna zmiana rejestru na wiolinowy oznacza, że pociąg znów rusza.
Nagranie 11.
5. Grzechotka – nauczyciel zapoznaje dzieci z nowym instrumentem. Dzieci grają proste rytmy
na grzechotkach. Dzieci biegają swobodnie przy akompaniamencie pianina, gdy usłyszą dźwięk
grzechotki zatrzymują się i przykucają. Nagranie 12.
6. Echo melodyczne – nauczyciel prezentuje dźwięk poznanych już przez dzieci instrumentów
– pianina, bębenku i grzechotki. Następnie dzieci odwracają się tyłem, a nauczyciel gra na
poszczególnych instrumentach a dzieci odgadują na jakich gra.
7. Ćwiczymy równowagę – dzieci chodzą w rytm muzyki po rozłożonych na podłodze
gazetach, nie mogą zejść z gazet. Następnie dla utrudnienia próbują chodzić po tasiemce. Nagranie
13.
8. Idą maluchy – piosenka na Andrzejki – układ taneczny, ilustracja ruchem piosenki. Nagranie 10.
9. Relaksacja – odpoczynek na dywanie. Nagranie 14.