Konspekt lekcji informatyki w kl. VI Konspekt lekcji informatyki w kl

Transkrypt

Konspekt lekcji informatyki w kl. VI Konspekt lekcji informatyki w kl
Konspekt lekcji informatyki w kl. VI
Temat: Praca z edytorem tekstu i edytorem grafiki.
1. Przedmiot -
informatyka
2. Prowadzący -
Joanna Szklarz
3. Czas trwania lekcji -
45 min
4. Temat lekcji poprzedniej -
Ozdabianie tekstu elementami graficznymi.
5. Klasa -
VI
6. Szkoła -
Szkoła Podstawowa nr 2 w Chmielniku
7. Miejsce realizacji -
pracownia techniczno-informatyczna
Cele zajęć:
uczeń potrafi:
•
wstawiać do tekstu symbole;
•
formatować symbole;
•
wstawiać do tekstu rysunki z galerii ClipArt;
•
wstawiać do tekstu rysunki z programu Paint;
•
formatować wstawione rysunki: zmieniać rozmiar, otaczać tekstem na różne sposoby.
Wstawianie symboli
Symbole, choć w rzeczywistością są czcionką, urozmaicają dokument tak jak grafika. Wybieramy: Wstaw /
Symbol / Windings (lub Webdings, Monotype Sorts itp.). Pamiętaj, że wstawione symbole formatujemy jak
czcionkę (zmiana rozmiaru, koloru itp.).
Ćwiczenie 1
W napisanym przez Ciebie na poprzedniej lekcji liście dopisz podany tekst Postscriptum i wstaw symbole koperty
i telefonu:
1
Ćwiczenie 2
Pod tekstem wstaw "szlaczek" z różnych symboli. Spraw, aby twój szlaczek był różnokolorowy np.:
Wstawianie rysunków z ClipArtClipArt-u
Wybieramy: Wstaw / Rysunek / ClipArt. Rysunki w galerii przeglądamy wg kolejnych kategorii lub wszystkie
kategorie jednocześnie.
Rozmiary rysunku można szybko zmienić za pomocą myszki. Najpierw należy kliknąć w rysunek lewym
klawiszem myszki, a następnie przeciągnąć za "kwadraciki" na obrzeżach rysunku. A jeśli chcesz przesunąć
rysunek w inne miejsce, to po prostu uchwyć go na środku myszką i ciągnij.
Ćwiczenie 3:
W Twoim liście pod tekstem wstaw wybrany przez Ciebie dowolny rysunek z ClipArt-u.
rys. Wstawiamy rysunek pod tekstem
rys. Kwadraciki na obrzeżach rysunku
Wstawianie rysunków z programu Paint
Rysunek narysowany własnoręcznie w programie Paint musimy zaznaczyć przerywaną linią: wciskamy
odpowiedni przycisk na przyborniku, a następnie myszką obwodzimy rysunek kształtem prostokąta. Aby
skopiować rysunek do Schowka wybieramy Edycja / Kopiuj. Potem otwieramy dokument Word-a, ustawiamy
kursor w wybranym miejscu i wklejamy rysunek ze Schowka (Edycja / Wklej).
2
rys. W programie Paint rysunek zaznaczamy przerywaną linią
Ćwiczenie 4
W programie Paint narysuj myszką własnoręczny podpis. Skopiuj go do Schowka. Otwórz Twój list w Wordzie i
wklej Twój odręczny podpis pod podpisem "maszynowym". Nadaj mu odpowiedni rozmiar. Np.:
Formatowanie rysunków
Klikamy na nasz rysunek i wybieramy Format / Rysunek lub z menu podręcznego wybieramy Formatuj rysunek.
W oknie formatowania możemy wybrać kilka "zakładek", a w nich ustawić np. zmianę rozmiaru rysunku z
dokładnością do 1 mm, przycinanie rysunku, a przede wszystkim otaczanie rysunku tekstem.
rys. Zakładka Otaczanie rysunku tekstem
Style otaczania:
•
Ramka - otacza tekstem wszystkie strony prostokątnego pola ograniczającego zaznaczony obiekt;
•
Przyległe - tekst otacza ściśle brzegi rzeczywistego rysunku;
•
Na wskroś - tekst otacza również otwarte części obiektu od wewnątrz;
•
Brak - nie otacza zaznaczonego obiektu tekstem;
•
Góra i dół - tekst otacza obiekt jedynie od góry i od dołu, natomiast z boków obiekt nie jest otaczany.
3
Kierunki otaczania:
•
Obie strony - otacza prawą i lewą stronę obiektu tekstem (jeśli jest na to dość miejsca);
•
Lewa strona - otacza lewą stronę obiektu tekstem (j.w.);
•
Prawa strona - otacza prawą stronę obiektu tekstem (j.w.);
•
Gdzie szerzej - otacza prawą lub lewą stronę tekstem w zależności od tego, która strona jest szersza.
rys. Rysunek ustawiony z lewej lub prawej strony tekstu
Ćwiczenie 5
Wstawiony przez Ciebie rysunek z galerii ClipArt ustaw:
a.
z lewej strony tekstu listu;
b.
z prawej strony;
c.
w środku tekstu.
Plan zajęć
1.
Część organizacyjna (włączenie komputerów, sprawdzenie obecności).
2.
Podanie tematu lekcji i zapoznanie z nim uczniów.
3.
Sprawdzenie poprawności logowania się i uruchomienia programu Word.
4.
Wykonanie ćwiczeń 1, 2, 3, 4,5.
5.
Podsumowanie zajęć
6.
Ocena wykonanych ćwiczeń.
7.
Zakończenie lekcji.
Przebieg
Przebieg lekcji
1.
Uruchomienie Edytora tekstu Word.
2.
Wyjaśnienie czym są symbole i w jaki sposób wstawiamy do tekstu.
3.
Wykorzystując czcionkę Webdings wstawiają symbole telefonu i koperty do listu .
4.
Przypomnienie w jaki sposób wstawiamy ClipArt-y.
5.
Uczniowie mają za zadanie wstawić ClipArt i umieścić w liście.
6.
Uczniowie otwierają edytor graficzny Paint i rysują kwiatek .
7.
Omówienie w jaki sposób wykonujemy kopiowanie rysunku do innego programu.
8.
Uczniowie kopiują rysunki wklejają do edytora tekstów.
4
9.
Omówienie sposobu formatowania rysunku w edytorze tekstów.
10. Uczniowie wykonują ćwiczenie 5.
11. Podsumowanie lekcji , zapisanie na dysku pracy.
12. Ocena całej pracy tj. wykonanego listu.
13. Uczniowie wyłączają edytor tekstu, edytor graficzny i zamykają system.
14. Zakończenie lekcji
opracowała mgr Joanna Szklarz
nauczyciel mianowany informatyki i techniki w Szkole Podstawowej nr 2
w Chmielniku
5