Moje problemy - Mariola Szałapska

Transkrypt

Moje problemy - Mariola Szałapska
Modyfikacja konspektu lekcji
„Moje problemy”
według programu zajęć wychowawczo-profilaktycznych
dla klas 4-6 szkół podstawowych
„ Spójrz Inaczej ”
(Przewidziany na dwie godziny lekcyjne.)
Temat: RóŜne sposoby radzenia sobie z problemami.
Cele:
• Uczniowie nauczą się praktycznych sposobów rozwiązywania problemów.
• Kształtowanie umiejętności stosowania technik relaksacyjnych i wizualizacyjnych
w rozwiązywaniu problemów.
• Zapoznanie dzieci z przykładem planu walki z problemem.
• Realizacja ścieŜki czytelniczo-medialnej.
• Kształtowanie umiejętności kulturalnego prowadzenia dyskusji.
Pomoce:
• słowniki,
• karta przypominająca o zasadach kulturalnego prowadzenia dyskusji,
• arkusz „ Worek z moimi problemami”,
• worek do zebrania arkuszy,
• karta: z opisem etapów rozwiązywania problemu,
• karta „Planu walki z problemem”,
• magnetofon,
• płyta CD z muzyką relaksacyjną: R. H. Coxon „ Kryształowa cisza III”,
• karta z opisem ćwiczeń relaksacyjnych,
• karteczki do zapisywania problemów,
• kufer do chowania kartek z zapisanym problemem.
Metoda:
• pogadanka, ćwiczenia relaksacyjne i wizualizacyjne, burza mózgów, problemowa.
Tok lekcji:
1. Próba wyjaśnienia jak dzieci rozumieją słowo „problem”- mapa skojarzeń
(omówienie skojarzeń ze zwróceniem uwagi na róŜne obszary, których
dotyczą sytuacje, osoby, rzeczy).
2. Wyszukanie i odczytanie ze słownika wyjaśnienia słowa „problem”.
3. Relaksacja z afirmacjami: „Drzewo Problemów”.
4. Wypełnienie arkusza: ”Worek z problemami” przez kaŜde dziecko
(uczniowie wpisują do środka „worka z problemami” te kłopotliwe
sytuacje, które wizualizowały podczas ćwiczenia relaksacyjnego
oraz osoby, rzeczy, które sprawiają dzieciom problemy, albo których się
boją). UWAGA: Arkusze są anonimowe.
5. Wrzucenie arkuszy do duŜego worka.
•
•
•
•
•
•
•
6. Odczytanie wylosowanych arkuszy i wspólne określenie jakich sytuacji,
osób i rzeczy najczęściej dotyczyły.
7. Rozmowa z uczniami oparta na doświadczeniach uczniów, a dotycząca
moŜliwości radzenia sobie z problemami.
8. Podanie metod pomocnych w rozwiązywaniu problemów i uwalnianiu się
od nich: kufer, karteczki, relaksacja z afirmacjami, wizualizacja,
asertywność lub przepracowanie problemu.
9. Ćwiczenie: zapisanie problemów na karteczkach i wrzucenie ich do kufra
lub podarcie ich.
10. Ćwiczenie relaksacyjne: „Wydmuchiwanie problemu”.
11. Wizualizacja – technika „ skreślam, skreślam”- zamiana negatywnych
myśli na pozytywne.
12. Przepracowanie wspólnie problemu
Etapy:
Zapisujesz problem.
Podejmujesz decyzję, Ŝe go rozwiąŜesz.
Szukasz rozwiązań stosując burzę mózgów biorąc pod uwagę następujące aspekty:
- wszystkie czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą Ci pomóc
lub zaszkodzić w znalezieniu rozwiązania,
- jak moŜesz sobie poradzić z przeszkodami,
- jak moŜesz wykorzystać czynniki pozytywne.
Wybierasz najlepsze rozwiązanie.
Układasz plan działania.
Realizujesz plan.
Postanawiasz, Ŝe nie zmarnujesz efektu.
UWAGA: Podczas rozwiązywania problemów i mowy o nich nauczyciel
zwraca uwagę na to, Ŝe nie naleŜy zapominać o drugim człowieku, któremu
naleŜy okazywać tyle szacunku i zrozumienia, ile chcielibyście aby Wam
okazywano.
14.Rozdanie przykładowych kart: „Problem” i „Plan walki z problemem”.
15.Wspólne wypełnienie karty „ Problem”.
16. Zadanie domowe: Wypełnij kartę „Plan walki z problemem” , który
sprawia Tobie (i innym) wiele kłopotów.
16.Rundka.
Uczniowie kończą zdanie: ”Podczas tych zajęć najwaŜniejsze dla mnie
było to, Ŝe.....
Opracowanie: Mariola Szałapska
Literatura:
Materiały z kursu instruktorskiego doskonalenia umysłu i rozwoju osobowości
w zakresie programu Centrum Samorozwoju i Poprawy Pamięci
opracowanego przez mgr BoŜenę Lewicką.
J. Woititz, A. Garner, Sztuka Ŝycia, Wydawnictwo Ravi 1997.
B. Hare, Bądź asertywny, Wydawnictwo Ravi 1997.
Materiały z programu STOWARZYSZENIA PSYCHOPROFILAKTYKI
SZKOLNEJ W STARACHOWICACH "SPÓJRZ INACZEJ”