MS Excel – Średnia,Jeżeli cz.2

Transkrypt

MS Excel – Średnia,Jeżeli cz.2
Imię i nazwisko prowadzącego zajęcia: XXX
Konspekt zajęć
Temat lekcji: MS Excel, funkcje JEŻELI(), ŚREDNIA() – zadania
Data:
Czas trwania zajęć: 45 min
30-09-2011 r.
Szkoła: Zespół Szkół – Gimnazjum
Klasa: III
Uczeń potrafi:
1. korzystać z adresowania względnego, bezwzględnego i pośredniego
2. wykonywać podstawowe operacje matematyczne z wykorzystaniem operatorów: +,-,*,/
3. korzystać z funkcji ŚREDNIA() oraz JEŻELI()
4. modyfikować (formatować) wygląd arkusza
5. otwierać i zapisywać pliki
Cele lekcji:
1. Cel ogólny: zapoznanie uczniów z możliwością wykorzystania funkcji JEŻELI oraz ŚREDNIA w
arkuszu kalkulacyjnym
2. Cele operacyjne:
2.1. Uczeń potrafi zapisywać warunki używając operatorów porównania: < (mniejszy niż), >
(większy niż),= (równy),<> (różny),>= (większy lub równy),<= (mniejszy lub równy)
2.2. Uczeń potrafi wykorzystywać funkcję ŚREDNIA() w prostych analizach statystycznych
2.3. Uczeń potrafi zapisywać instrukcje warunkowe z wykorzystaniem funkcji JEŻELI()
Środki dydaktyczne:
1. Stanowiska komputerowe
2. Oprogramowanie MS Excel 2007
3. Tablica
4. Materiał roboczy w postaci przygotowanych przez nauczyciela plików skoroszytu
Plan lekcji
ZAANGAŻOWANIE
(określenie celów lekcji, nawiązanie do poprzedniego
materiału)
Część lekcji
Czas
trwania
w min.
Opis fragmentu lekcji (wg punktów podanych poniżej)
10
1. Czynności organizacyjne
1.1. Sprawdzenie obecności
2. Przypomnienie materiału (pytania, polecenia)
2.1. Jakie funkcje poznaliśmy na ostatnich zajęciach?
2.2. Przekształć przykładowe zapisy do postaci formalnej:
a) Wartość w komórce B1 jest większa niż 5
b) Wartość w komórce B2 jest równa liczbie, która znajduje się w komórce
$A$1
2.3. Na podstawie przykładów wskaż zastosowany tyb adresowania:
a) =A1
b) =$C$21*A1
c) =ŚREDNIA($D$1:$D$10)
d) =b$5
2.4. Proszę omówić działanie następujących przykładów:
a) =JEŻELI(A1=100;”Wartość jest poprawna”;”Wartość jest niepoprawna”)
b) =JEŻELI(A5=”UPUST”;10%;0)
c) =JEŻELI($A$3=10%;A1*10%;A1)
3. Sposób realizacji
3.1. pogadanka
3.2. omówienie zadań na tablicy
3.3. Czynności:
a) nauczyciel zadaje pytania i wybiera (wśród zgłaszających się) lub
wskazuje ucznia, który udzieli odpowiedzi
1
POSZUKIWANIE
(wprowadzenie
nowych treści,
poszukiwanie
rozwiązania problemu)
TRANSFORMACJA
(ćwiczenie umiejętności, praca
samodzielna)
25
PREZENTACJA
REFLEKSJA
(podsumowanie lekcji)
5
5
1. Materiał rzeczowy
1.1. Przedstawienie treści zadania – w załączeniu
2. Środki dydaktyczne
2.1. tablica
3. Sposób realizacji
3.1. wykład
3.2. Czynności:
a) nauczyciel prezentuje i omawia przykłady
b) uczniowie słuchają
1. Materiał rzeczowy
1.1. Wykonanie zadania przygotowanego przez nauczyciela – opis w załączeniu
2. Sposób realizacji
2.1. samodzielna praca uczniów przy stanowiskach komputerowych
2.2. nadzór nauczyciela i naprowadzanie na właściwy tok (w razie potrzeby)
3. Osiągane cele
3.1. Uczeń potrafi zapisywać warunki używając operatorów porównania: <
(mniejszy niż), > (większy niż),= (równy),<> (różny),>= (większy lub
równy),<= (mniejszy lub równy)
3.2. Uczeń potrafi wykorzystywać funkcję ŚREDNIA() w prostych analizach
statystycznych
3.3. Uczeń potrafi zapisywać instrukcje warunkowe z wykorzystaniem funkcji
JEŻELI()
4. Sposób sprawdzania
4.1. doglądanie pracy uczniów
1. Materiał rzeczowy
1.1. Podsumowanie materiału
a) Możliwości wykorzystania funkcji ŚREDNIA() I JEŻELI() w procesie
analizy danych
2. Sposób realizacji
2.1. wykład
2.2. czynności:
a) nauczyciel mówi
b) uczniowie słuchają
c) nauczyciel dziękuje za uwagę
Załączniki:
 Zadania z funkcji ŚREDNIA() oraz JEŻELI()
2
Zad.1
Cena
biletu:
15
Zniżki
Nazwa
Wartość
[%]
Próg
Opis
Wesołe
godziny
10
Zniżka obowiązuje po
16:00 godz. 16:00
Uśmiechnięte
buźki
25
Zniżka dotyczy grupy
25 powyżej 25 osób
Lp.
Czas
wejścia
Liczba
osób
Rodzaj zniżki
[opis]
Cena biletu
po zniżce
Zapłacono
[zł]
1
09:11
30
Uśmiechnięte buźki
11,25 zł
337,50 zł
2
18:14
13
Wesołe godziny
13,50 zł
175,50 zł
3
18:13
28
Wesołe godziny,
Uśmiechnięte buźki
9,75 zł
273,00 zł
4
11:22
33
Uśmiechnięte buźki
11,25 zł
371,25 zł
5
15:38
2
15,00 zł
30,00 zł
6
09:59
10
15,00 zł
150,00 zł
Nauczyciel:
Zakres użytych komórek A1:F16
Czas wejścia od 9:00 do 19:00 =LOS()*(0,792-0,375)+0,375
Liczba osób od 1 do 40 =ZAOKR.DO.CAŁK(LOS()*(40-1)+1)
Rodzaj zniżki =JEŻELI($B11>$C$6;$A$6;"") & JEŻELI($C11>$C$7;JEŻELI($B11>$C$6;", " &
$A$7;$A$7);"")
Cena biletu po zniżce =$B$1 - (JEŻELI($B11>$C$6;($B$1*$B$6)/100;0) +
JEŻELI($C11>$C$7;($B$1*$B$7)/100;0))
Zapłacono =C11*E11
3