Scenariusz zajęć zintegrowanych w zakresie edukacji społeczno

Transkrypt

Scenariusz zajęć zintegrowanych w zakresie edukacji społeczno
SCENARIUSZ ZAJĘCIA ZINTEGROWANEGO
W ZAKRESIE EDUKACJI SPOŁECZNO-PRZYRODNICZEJ
Z WYKORZYSTANIEM ZABAWY BADAWCZEJ.
Temat: „Powietrze”
Grupa: dzieci 6-cio letnie
Cel główny: zapoznanie dzieci z cechami charakterystycznymi powietrza
i do czego powietrze jest nam potrzebne.
Cele operacyjne:
- dziecko dokładne wykonuje doświadczenie;
- dziecko wie, co to jest powietrze i jakie ma znaczenie w naszym
życiu;
- dziecko umie prawidłowo oddychać.
Formy pracy:
- w małych 3-osobowych grupach, jednolitych
Pomoce:
- butelka po wodzie mineralnej 1,5 l.,
- miska z wodą,
- gumowy wężyk do kroplówek,
- flamaster,
- piórka, baloniki, piłeczki pingpongowe, sznurek.
Przebieg zajęcia:
1. Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka otwiera okno i prosi dzieci,
aby wdychały powietrze nosem, a wydychały ustami. Oddychają
trzymając rękę na klatce piersiowej własnej i na kolegi. Dzieci
odpowiadają na pytana: „Co robiły przed chwilą?, Do czego potrzebne
nam powietrze?, Dlaczego ich piersi poruszały się?”.
2. Dzieci dzielą się na 3 osobowe grupy i podchodzą do wyznaczonych
stolików. Słuchają uważnie poleceń nauczycielki i według jej wskazówek
tworzą swój warsztat diagnostyczny. Do miski z wodą wkładają butelkę
napełnioną wodą, odwróconą do góry dnem. Do butelki wkładają
ostrożnie końcówkę gumowej rurki, tak aby nie wylać z butelki wody.
Następnie w drugi koniec rurki dmuchają intensywnie jeden raz.
Po każdym dmuchnięciu dziecka flamastrem zaznaczamy miejsce,
które oznacza ile dziecko wdmuchnęło powietrza do butelki.
3. Po ukończonym zadaniu, przez wszystkie grupy oceniamy, ile powietrza
wdmuchnęło każde dziecko. Dzieci dochodzą do wniosku, że każde z nich
potrzebuje powietrza, aby mogło oddychać i żyć.
4. Zabawa oddechowa:
- dmuchanie na piórka – ocenianie, jak długo i wysoko piórko może
latać,
2
- nadmuchiwanie balonika – ocenianie, jak długo będziemy
nadmuchiwać balonik. Następnie ze sznurka tworzymy slalom.
Zaznaczamy start i metę. Każde z dzieci kładzie na starcie piłeczkę
pingpongową i stara się ją przesunąć slalomem wypuszczając
stopniowo powietrze z nadmuchanego wcześniej balonika.
5. Dzieci porządkują swoje stanowiska po czym na dywanie, przy otwartym
oknie wykonują kilka głębokich wdechów i wydechów.
Aleksandra Pieszcze
MP nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach
3