Zajęcia na basenie – Nauczanie pracy nóg w stylu grzbietowym

Transkrypt

Zajęcia na basenie – Nauczanie pracy nóg w stylu grzbietowym
Zajęcia na basenie –
Nauczanie pracy nóg w stylu grzbietowym
- scenariusz zajęć
Cele lekcji:
Umiejętności:
1. uczeń doskonali wcześniejszy poznany element pływacki
2. uczeń zna elementy techniki pływania stylem grzbietowym
3. uczeń wykonuje prawidłową pracę nóg w stylu grzbietowym
Sprawność motoryczna:
1. uczeń posiada dobrą koordynację ruchową
2. uczeń potrafi szybko przemieszczać się w wodzie
Wiadomości:
1.uczeń wie że technika pływania na plecach charakteryzuje się naprzemianstronną pracą
ramion i nóg
Postawy i motywacje:
1. uczeń zachowuje bezpieczeństwo własne i kolegów podczas zabaw i ćwiczeń w
wodzie
2.uczeń wykonuje ćwiczenia w sposób prawidłowy
Środki dydaktyczne: deski do pływania
Liczba uczniów: 15
Klasa: IV - V
Miejsce ćwiczeń: pływalnia kryta
Tok lekcji
Cz. wstępna (10`-15`)
1. Zorganizowanie
grupy i sprawdzenie
gotowości do zajęć
2. Poinformowanie
uczniów o celach
lekcji, wzbudzenie
motywacji do
ćwiczeń
Treść
1. Zbiórka
2. Sprawdzenie obecności i
liczby ćwiczących
3. Kontrola ubioru i
czystości ciała
4. Podanie tematu lekcji
5. Zwrócenie uwagi na rolę
nauczanego czy
elem. tech.
w pływaniu.
Realizacja
celów
Uwagi
organizazyjnometodyczne
Ustawienie
ćwiczących
Określenie
głębokości wody
dla ćwiczeń
Omówienie stylu
grzbietowego.
Zwrócenie uwagi na
bezpieczeństwo.
1
3. Rozgrzewka
a) na lądzie
Ćwiczenia
kierowane przez
prowadzącego
Pozycja rozkroczna: skłony
tułowia w przód z
pogłębieniem-wyprost tułowia
Pozycja j.w: na przemian
stronne krążenia ramion w
przód i tył
Pozycja j.w: krążenia bioder w
prawą i w lewą stronę.
Skrętoskłony tułowia w przód z
pogłębieniem.
Siad prosty podparty krążenia
głowy w prawą i lewą stronę
Pozycja rozkroczna: krążenia
kolan do wewnątrz i na
zewnątrz
Pozycja rozkrocznaprzenoszenie ciężaru z jednej
nogi na drugą.
Pozycja j.w: przysiady na
całych stopach,
luźne podskoki.
ręce ułożone na
kolanach
Przejście pod prysznic
b) w wodzie
„Okonie i karasie”
Uczniowie stoją parami,
plecami do siebie w odległości
około 1.5 m.
Jedna osoba z pary jest
„karasiem”, druga „okoniem”.
Na zawołanie nauczyciela
„okonie” lub „karasie”
wywołana osoba ucieka do
brzegu basenu, a partner
próbuje go schwytać.
Wygrywają uczniowie, którym
uda się dogonić partnera.
SM
-zabawa odbywa się
w wodzie
-Dobranie się w
pary
2
Cz. główna (25`30`)
4. Kształtowanie
umiejętności,
doskonalenie
sprawności.
Kształtowanie
postaw wobec
kultury fizycznej
I Pokaz i objaśnienie
Ląd
1 ruchy nóg w siadzie
2 ruchy nóg w leżeniu tyłem
U
II Nauczanie danego elementu U1,SM2
tech.
PiM1
Ląd –woda
1 ruchy nóg w siadzie na
brzegu basenu ( stopy
zanurzone)
2 ruchy nóg w leżeniu na
brzegu basenu ( stopy
zanurzone w wodzie)
3 uczniowie stojąc w basenie
pod ścianą odbijają się od niej i
wykonują poślizg na piersiach z
rękami wystawionymi do
przodu
Woda
Praca nóg w leżeniu na
grzbiecie:
1 z chwytem za ścianę basenu
2 z partnerem podtrzymującym
za biodra
- w miejscu
- w ruchu
3 jak wyżej, ramion
wyprostowane w górze( z tyłu
za głową), współćwiczący
podtrzymuje za dłonie
Z deską
1 uczeń kładzie się na grzbiecie
z deską pływacką ułożoną nad
kolanami, trzymając oburącz
prostymi ramionami,
naprzemianstronne ruchy nóg
U3
2 w poślizgu na grzbiecie ruchy
nóg z deską pływacką trzymaną
z tyłu za głową jednym
ramieniem – druga wzdłuż
tułowia
3 bez deski, ramiona wzdłuż
U2,U3,SM1
tułowia – z odbici od ściany
W1,PiM
pływalni – naprzemianstronne
ruchy nóg
4 jak wyżej, ramiona z tyłu za
Ustawienie
- w dwójkach pod
ścianą basenu na
jego szerokość
Uczniowie znajdują
się koło siebie przy
ścianie basenu z
odstępami w trakcie
ćwiczeń.
Zachowanie
ostrożności w
parach.
Istotne jest tutaj aby
ruchy odbywały się
poprzez ugięcia w
poszczególnych
stawach
rozpoczynając od
stawu biodrowego,
poprzez staw
kolanowy, aż po
staw skokowy
Ciało wyprostowane
tuż pod
powierzchnią wodynaprzemianstronne
ruchy kończyn
dolnych – ważne
3
Cz. końcowa (3`-5`)
5. Uspokojenie
Organizmu
6. Czynności
organizacyjno
porządkowe i
podsumowanie
lekcji
7. Nastawienie
uczniów do
aktywności
ruchowej w czasie
wolnym
głową – z odbicia od ściany
basenu
5 przepłynięcie 25m ze zmianą
ułożenia ramion ( jedno ramię z
tyłu za głową – drugie wzdłuż
tułowia, oba ramiona z tyłu za
głową,)
Z naprzemianstronną pracą nóg
jest aby kolana nie
wynurzały się z
wody
Uczniowie kładą się na wodzie U2,U3,SM1
i zanurzają głowę i wytrzymują SM2,W1
w leżeniu 5 sekund.
Odpowiedni
rytmiczny wdech i
wydech powietrza
Zebranie przyborów i
sprzętu i innych środków
dydaktycznych
wykorzystywanych na lekcji
Zbiórka
Kontrola obecności
Omówienie lekcji –
wskazanie najczęściej
występujących błędów,
wyróżnienie najlepiej
ćwiczących, wskazanie
zwycięzców zabaw,
nagradzanie, pochwały
wskazanie ćwiczeń do
samodzielnego
wykonywania w domu lub
na pływalni
Opracowanie: Dorota Malczewska
4