Na wiejskim podwórku - Joanna Miarka

Transkrypt

Na wiejskim podwórku - Joanna Miarka
Scenariusz zajęć
Temat: "Na wiejskim podwórku"
Prowadzący: Joanna Miarka - Żukowska
1. Cele ogólne:
poszerzanie wiadomości na temat zwierząt mieszkających na wsi;
2. Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje odgłosy wydawane przez niektóre zwierzęta;
sprawnie się porusza i podskakuje;
uważnie słucha utworu literackiego;
opowiada, o czym jest wysłuchany wiersz;
zna i potrafi nazwać niektóre zwierzęta wiejskie;
naśladuje głosy zwierząt;
potrafi dopasować zwierzątko do jego mamy;
wykonuje prace plastyczną,
3. Metody pracy: słowna: rozmowa, objaśnienie, czynna: kierowana aktywnością dzieci,
oglądowa: pokaz
4. Formy pracy: indywidualne, zbiorowe
5. Środki dydaktyczne: wiersz W. Chotomskiej "Co słychać na wsi", płyta z odgłosami
zwierząt, tamburyno, sylwety zwierząt wiejskich, płyta z muzyką klasyczną, karton, kredki,
sylweta barana, klej, makaron, emblemat ze zwierzątkiem ( prosię, źrebię, cielę)
6. Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna:
Powitajmy się jak pieski
-hau, hau, hau
Powitajmy się jak kotki
-miau, miau, miau
Powitajmy się jak kózki
-mee, mee, mee
Ja witam ciebie,
Ty witasz mnie.
2. Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, wybór dyżurnego)
3. "Głosy z wiejskiego podwórka" - słuchanie odgłosów wiejskich zwierząt,
naśladowanie ich głosem i ruchem.
4. "Skacząca kózka" - zabawa ruchowa z podskokami. Dzieci naśladują kózki (chodzą w
takt muzyki, wydają dźwięki jak kózki - mee, mee, mee). Na hasło nauczyciela: Kózka
na łące - dzieci rytmicznie podskakują. Na hasło: Kózki u płotu - stają szybko przy
nauczycielu.
5. "Co słychać na wsi" - słuchanie wiersza W. Chotomskiej. Rozmowa na temat wiersza.
6. "Zwierzęta" - zabawa ruchowa i ortofoniczna.
Dzieci biegają po sali w rytm tamburyna. Gdy nauczyciel wymieni nazwę zwierzęcia,
dzieci naśladują je głosem (kura - kokoko, kogut - kukuryku, baran - bebebe, piesek hauhauhau, kotek- miaumiau)
7. "Mama i dziecko"
Na tablicy są umieszczone zwierzątka wiejskie ( świnia, kura, koń, krowa, kaczka).
Zadaniem dzieci jest podanie nazwy każdego z nich oraz odszukanie ich potomstwa.
8. "Parada zwierząt”– zabawa przy muzyce klasycznej do utworu „Marsz Radetzkiego”
J. Strauss.
Każde dziecko otrzymuje emblemat ze zwierzątkiem ( prosię, źrebię, cielę).Zabawa
polega na tym, iż wszystkie zwierzątka dumnie przechadzają się po podwórku, gdy
muzyka milknie muszą szybko odnaleźć swoją mamę ( w sali rozwieszone są obrazki
przedstawiające mamy zwierzątek).
9. "Jak kura pazurem" - ćwiczenie grafomotoryczne. Nauczyciel przygotowuje duże
kartony, które przykleja do stolików taśmą. Każde dziecko wybiera sobie jedną
kredkę. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom iż będą naśladować grzebanie kury. Zadaniem
dziecka będzie rysowanie kresek w tempie utworu (szybko - wolno).Gdy muzyka jest
szybka kreski będą krótkie gdy wolna - długie.
10. "Wirujące baranki" - zabawa orientacyjno - porządkowa z elementem równowagi.
Dzieci łączą się w pary, obracają sie do siebie plecami i chwytają za ręce. Dzieci w tej
pozycji obracają się w jedną stronę i w drugą. Na sygnał nauczyciela podskakują
jednocześnie utrzymując przy tym równowagę.
11. "Baranek"- praca plastyczna.
Dzieci wyklejają sylwetę baranka produktem spożywczym (makaronem).