PIERWSZA KLASA GIMNAZJUM LUB LICEUM

Transkrypt

PIERWSZA KLASA GIMNAZJUM LUB LICEUM
PIERWSZA KLASA GIMNAZJUM LUB LICEUM
Scenariusz 1
Temat: Nazywam się i lubię…
Czas trwania: 45 minut
Cele: pomoc w zapamiętaniu imion i zdobyciu informacji o członkach grupy, klasy; przełamanie onieśmielenia
Metody pracy: praca w grupie, gra słowna i pamięciowa
Środki dydaktyczne: szmaciana piłka
Ścieżki edukacyjne: edukacja prozdrowotna, obrona cywilna
Faza lekcji
Wprowadzenie
Czynności nauczyciela i uczniów
Metody
Środki
dydaktyczne
Uwagi
Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność i podaje temat
lekcji.
1
Rozwinięcie
Nauczyciel prosi uczniów, by usiedli w kręgu. Następnie
– gra słowna i
– piłka z
Należy zwrócić uwagę
wybiera ucznia rozpoczynającego grę, rzucając w jego
pamięciowa
materiału
na bezpieczeństwo w
kierunku piłkę.
trakcie rzucania
Zaczynający grę podaje swoje imię oraz krótką informację
piłeczki.
dotyczącą własnych zainteresowań, następnie rzuca piłkę do
innej osoby.
Zadaniem ucznia, do którego rozpoczynający rzucił piłkę, jest
powtórzenie tego, co usłyszał o uczniu rozpoczynającym (np.:
Ania gra na gitarze i lubi psy) oraz podanie swojego imienia i
informacji na swój temat, a także rzucenie piłki do kolejnego
ucznia.
Kolejny uczeń powtarza obie informacje usłyszane od
poprzedników. Na końcu dodaje informację o sobie. Każdy
kolejny uczeń ma do powtórzenia informacje o trzech
ostatnich poprzednikach.
Uczniowie mogą sobie podpowiadać. Piłkę należy zawsze
rzucać komuś, do kogo jeszcze nie trafiła.
Zakończenie
Nauczyciel zwraca uwagę na najpopularniejsze
zainteresowania oraz rzadkie hobby, które pojawiły się w
wypowiedziach uczniów. Podsumowuje lekcję, podkreślając,
jak ważne jest rozwijanie swoich zainteresowań.
2
Scenariusz 2
Temat: Podaj swoje imię.
Czas trwania: 45 minut
Cele: pomoc w zapamiętywaniu imion, poznawanie członków klasy, uzyskanie pomocy w walce ze stresem, integracja klasy
Metody pracy: rozmowa ukierunkowana
Środki dydaktyczne: karteczki z wierszykami, rymowankami, kartki, pisaki
Ścieżka edukacyjna: edukacja prozdrowotna
Faza lekcji
Wprowadzenie
Czynności nauczyciela i uczniów
Metody
Nauczyciel wita uczniów i sprawdza obecność.
– rozmowa
Następnie prosi, by wszyscy ustawili się w kręgu.
ukierunkowana
Środki
dydaktyczne
Uwagi
Podaje temat lekcji. Wyznacza ucznia
prowadzącego.
3
Rozwinięcie
Każdy uczeń po kolei podaje różne formy swojego
imienia (np.: Katarzyna, Kasia, Kaśka itd.). Na
końcu podaje tę formę, którą lubi najbardziej.
Nauczyciel podaje uczniom przykłady rymowanek z
– karteczki z
Można wykorzystać wiersz
imionami. Wiesza je na tablicy.
wierszykami,
Juliana Tuwima Zosia
Następnie prosi uczniów, by dobrali się w 4-
rymowankami
Samosia.
osobowe grupy, które będą tworzyć rymowanki do
– kartki
ulubionych form podanych wcześniej imion
– pisaki
uczniów z własnej grupy (np. Ela każdego
rozwesela, Marek śpiewa jak kanarek).
Uczniowie tworzą rymowanki, a nauczyciel zwraca
uwagę, by nie były one złośliwe.
Zakończenie
Uczniowie wspólnie wymieniają wszystkie
zapamiętane imiona uczniów spoza własnej grupy w
ulubionych formach. Następnie przedstawiciele
grup zapisują na tablicy najciekawsze rymowanki.
Pozostali uczniowie wraz z nauczycielem wskazują
osoby, których te rymowanki dotyczą.
4
Scenariusz 3
Temat: Układamy piosenkę.
Czas trwania: 45 minut
Cele: poznanie członków klasy, stworzenie okazji do nawiązywania kontaktów, pobudzenie inwencje twórczej
Metody: praca w grupie
Środki dydaktyczne: pisaki, kartki papieru, nośnik z nagraniem muzycznym
Ścieżki edukacyjne: edukacja prozdrowotna
Faza lekcji
Wprowadzenie
Czynności nauczyciela i uczniów
Metody
Środki dydaktyczne
Nauczyciel podaje temat. Tłumaczy, jak ma
– nośnik z nagraniem
przebiegać lekcja, prosi uczniów, by podzielili
znanej i lubianej
się na grupy 4–5-osobowe. Odtwarza piosenkę
przez młodzież
w celu przypomnienia melodii.
piosenki (wybranej
Uwagi
przez głosowanie na
poprzedniej lekcji)
5
Rozwinięcie
Każda grupa ma za zadanie ułożyć tekst do
– praca w
– kartki papieru
jednej zwrotki piosenki, w której pojawią się
grupach
– pisaki
imiona członków grupy oraz cechy tych
uczniów.
Przedstawiciel grupy zapisuje tekst tworzony
przez grupę.
Zakończenie
Każda grupa po kolei wspólnie śpiewa własną
zwrotkę na wybraną melodię.
6
Scenariusz 4 i 5
Temat: Ile o sobie wiemy?
Czas trwania: 2 x 45 minut
Metody: pogadanka, rysowanie, dyskusja
Cele: zdobycie wiedzy na temat swoich kolegów i koleżanek z klasy, poznanie innego sposobu zdobywania informacji na temat swoich
znajomych, zyskanie nowych odczuć, integracja z grupą
Formy pracy: praca indywidualna, praca zbiorowa
Środki dydaktyczne: kartka papieru, kredki
Ścieżka edukacyjna: edukacja prozdrowotna
Faza lekcji
Czynności nauczyciela i uczniów
Wprowadzenie
Nauczyciel wita klasę, sprawdza listę obecności,
Metody
Środki
dydaktyczne
Uwagi
podaje temat lekcji.
7
Rozwinięcie
Nauczyciel prosi, by uczniowie usiedli w kręgu.
– pogadanka
Każdy uczeń mówi o swoim samopoczuciu.
Wypowiadający się uczeń, jeśli chce, uzasadnia,
czym jest spowodowany jego nastrój.
Każdy dostaje papier i kredki. Ma za zadanie
– rysowanie
– kartka papieru Tym elementem można zakończyć
narysować swój portret jako drzewo (dowolne).
– dyskusja
– kredki
pierwszą godzinę lekcyjną.
Skończone rysunki uczniowie układają na
podłodze białą stroną do góry.
Następnie każdy uczeń kolejno podchodzi do
Należy zaznaczyć, że nie chodzi o
stosu kartek i wyciąga jedną. Mówi, kto według
ocenę (ładny–brzydki), tylko o
niego jest autorem rysunku i dlaczego tak uważa.
odpowiedź na pytanie: Co czuję,
Inne osoby z klasy mogą również podzielić się
gdy na niego patrzę?
odczuciami na temat rysunku, który w końcu
wraca do właściciela. Tak po kolei omawiane są
wszystkie rysunki.
Zakończenie
Uczniowie dyskutują na temat swoich
spostrzeżeń, podsumowując informacje o tym,
czego nowego i ciekawego dowiedzieli się o
swoich kolegach.
8
Scenariusz 6
Temat: Czego jeszcze o mnie nie wiesz?
Czas trwania: 45 minut
Cele: stworzenie okazji do wzajemnego poznawanie się, przełamanie nieśmiałości, rozwijanie umiejętności nawiązywania kontaktu
Metody: praca w grupie
Środki dydaktyczne: kartki, długopisy, folia dwustronnie przylepna
Ścieżka edukacyjna: edukacja prozdrowotna
Faza lekcji
Wprowadzenie
Czynności nauczyciela i uczniów
Metody
Środki
dydaktyczne
Uwagi
Nauczyciel sprawdza obecność, podaje temat lekcji.
Tłumaczy, na czym polega realizacja tematu. Wyjaśnia,
że na początku będą pracowali samodzielnie, a później w
grupach.
Rozwinięcie
Uczniowie podpisują kartki swoim imieniem i wpisują
– praca
– kartki
9
odpowiedzi na jednakowe dla wszystkich pytania
indywidualna
papieru
dotyczące ich upodobań. Przykładowe zagadnienia
i w grupach
– długopis
zamieszczono w załączniku.
– taśma
Każdy uczeń przykleja sobie na wysokości piersi kartkę
dwustronnie
z odpowiedziami.
przylepna
Uczniowie przechadzają się po klasie, zapoznając się z
treścią kartek innych uczniów, wymieniają uwagi
dotyczące informacji na przyklejonych kartkach oraz
zadają sobie wzajemnie pytania.
Zakończenie
Zapytani przez nauczyciela chętni uczniowie
wypowiadają się, czego dowiedzieli się o kolegach, co
ich zaskoczyło, co zaintrygowało.
Załącznik
Przykładowe zagadnienia dla uczniów
Moje zainteresowania:
Ulubione zwierzę:
Ulubiony kolor:
Ulubiona potrawa:
Mój znak zodiaku:
Ulubiony film:
Ulubiona książka:
10
Ulubiony gatunek muzyczny:
Ulubiony zespół muzyczny:
Ulubiony sport:
Mój idol i jego cechy, które podziwiam:
11
Scenariusz 7
TEMAT: Czy znamy siebie samych? – gra psychologiczna
Czas trwania: 45 minut
Cele: nawiązanie bliższych kontaktów oraz lepsze poznanie członków klasy, przełamanie nieśmiałości
Metody: praca w grupie
Środki dydaktyczne: tablica, kreda
Ścieżki edukacyjne: edukacja prozdrowotna, edukacja europejska
Fazy lekcji
Wprowadzenie
Czynności nauczyciela i uczniów
Metody
Środki
dydaktyczne
Uwagi
Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecności i
nawiązuje do tematu lekcji. Mówi o najważniejszych
wartościach w życiu człowieka, podkreślając, że
każdy ma swoje priorytety. Wyjaśnia uczniom, że
wezmą udział w grze psychologicznej.
12
Rozwinięcie
Nauczyciel wypisuje na tablicy pięć nazw zwierząt:
– tablica
krowa, tygrys, owca, koń, świnia. Następnie prosi
– kreda
uczniów, by każdy ustalił kolejność zwierząt: od
najbardziej lubianego do najmniej lubianego przez
siebie i zapisał ich nazwy na kartce.
Nauczyciel przypisuje wybranym zwierzętom
znaczenie w postaci priorytetów życiowych: krowa –
kariera, tygrys – honor, duma, owca – miłość, koń –
rodzina, świnia – pieniądze. Wartości zostają
zapisane na tablicy obok nazw zwierząt.
Zakończenie
Uczniowie rozmawiają na temat różnic i
– praca w
podobieństw między sobą oraz wartości w ich życiu.
grupie
Następuje rozmowa, która ma na celu weryfikację
wyników zabawy. Uczniowie mogą się
wypowiedzieć, czy okazały się w ich wypadku
prawdą lub, jeśli nie, jakie są ich rzeczywiste
priorytety.
13
Scenariusz 8
Temat: Porozmawiajmy w grupach.
Czas trwania: 45 minut
Cele: zdobycie wiedzy na temat swoich kolegów, poznanie sposobów integrowania się w grupach, poznanie siebie nawzajem
Metody: praca w grupie, rozmowa
Ścieżka edukacyjna: edukacja prozdrowotna
Fazy lekcji
Wprowadzenie
Czynności nauczyciela i uczniów
Metody
Środki
dydaktyczne
Uwagi
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność
i wyjaśnia temat lekcji. Prosi uczniów o wybranie
spośród siebie prowadzącego.
14
Rozwinięcie
Uczniowie chodzą swobodnie po sali.
– praca w
Na sygnał prowadzącego grupują się w czwórki
grupie
połączone z osób, które znalazły się najbliżej siebie.
– rozmowa
Uczniowie w grupach układają zagadnienia, które
następnie posłużą jako tematy do rozmów (np.: Jak
wyobrażasz sobie wymarzone wakacje?, Co
chciałbyś zmienić w szkole?, Kim chcesz zostać w
przyszłości? itp.).
Zapisane na kartkach tematy zbiera uczeń
prowadzący. Następnie wszyscy znów chodzą
swobodnie po klasie, czekając na sygnał
prowadzącego. Po usłyszeniu sygnału ponownie
grupują się w czwórki, tym razem, by porozmawiać
na jeden z zaproponowanych tematów. Temat losuje
prowadzący.
Po kolejnym sygnale uczniowie rozchodzą się, by
na kolejny sygnał utworzyć nowe grupy i
przeprowadzić rozmowę na wylosowany temat.
Zakończenie
Uczniowie opowiadają o swoich spostrzeżeniach.
15
Scenariusz 9
Temat: Co nas łączy, a co nie powinno dzielić?
Czas trwania: 45 minut
Cele: stwarzanie okazji do integrowania grupy i dalszego poznawania, zdobywanie umiejętności nawiązywania kontaktów
Metody: praca w grupie, pogadanka
Środki dydaktyczne: arkusze szarego papieru, mazaki
Ścieżka edukacyjna: edukacja prozdrowotna
Faza lekcji
Wprowadzenie
Czynności nauczyciela i uczniów
Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność
Metody
Środki
dydaktyczne
Uwagi
– pogadanka
i wyjaśnia uczniom, co zawiera temat lekcji.
Rozwinięcie
Nauczyciel odlicza do 5. Uczniowie, na których
– praca w
wypadła ta sama cyfra, tworzą grupę.
grupie
W ciągu 10 minut uczniowie w danej grupie mają
– arkusze
16
się postarać znaleźć między sobą jak najwięcej
szarego
podobieństw i różnic. W tym celu posługują się
papieru
zagadnieniami przedstawionymi w załączniku.
– mazaki
Zapisują na arkuszach swoje spostrzeżenia.
Każda grupa prezentuje swoje plansze na forum
klasy.
Zakończenie
Nauczyciel zadaje pytania: Czy dzięki temu
ćwiczeniu udało się spotkać osoby o podobnych
cechach? Czy różnice wzbudziły ich ciekawość i
chęć do dalszego poznania? Czy widzą możliwość
realizowania wspólnych celów?
Załącznik
Proponowane zagadnienia
Moje najmocniejsze strony:
Moje słabsze strony:
Dominujące cechy mojego charakteru:
Chciałabym/chciałbym w sobie zmienić:
Najbardziej lubię:
Najbardziej nie lubię:
17
Scenariusz 10
TEMAT: Mój portret.
CZAS TRWANIA: 45 minut
CELE: stworzenie okazji do lepszego poznania siebie i autorefleksji
METODY: praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartka papieru, flamastry, taśma klejąca
ŚCIEŻKA EDUKACYJNA: edukacja prozdrowotna
Faza lekcji
Wprowadzenie
Czynności nauczyciela i uczniów
Metody
Środki
dydaktyczne
Uwagi
Nauczyciel wita się z klasą, sprawdza obecność.
Następnie podaje i wyjaśnia temat lekcji. Mówi, że
każdy uczeń ma wykonać autoportret flamastrami na
kartce formatu A4.
18
Rozwinięcie
Nauczyciel i każdy uczeń samodzielnie rysuje
– praca
– kartka
autoportret flamastrami na kartce formatu A4.
indywidualna
papieru
Rysowanie trwa od 15 do 20 minut.
– rysowanie
formatu A4
– flamastry
Uczniowie przyklejają rysunki do tablicy oraz ścian
– taśma
klasy. Następnie „zwiedzają wystawę”, odgadując
klejąca
autorów pozostałych prac.
Zakończenie
Uczniowie i nauczyciel w trakcie oglądania prac
komentują rysunki, wymieniają uwagi z autorami.
Pytają, jakie cechy chciał wyeksponować, co chciał
pokazać. Każdy wyraża własne odczucia
towarzyszące powstawaniu autoportretu.
19