Scenariusz zajęć integralnych. Dzień aktywności

Transkrypt

Scenariusz zajęć integralnych. Dzień aktywności
Elżbieta Pietrzak
Szkoła Podstawowa
im. A. Fiedlera
w Przeźmierowie
SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRALNYCH
Dzień aktywności – klasa II
Temat bloku: Zbliża się wiosna.
Temat dnia: Szukamy zwiastunów wiosny.
Cele ogólne:
•
•
•
•
•
doskonalenie kilkuzdaniowej wypowiedzi w związku z utworem literackim
poszerzenie i uporządkowanie słownictwa dotyczącego zjawisk w przyrodzie
doskonalenie umiejętności recytacji wiersza
utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 100 z przekroczeniem progu
dziesiątkowego
kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody
Cele szczegółowe:
Uczeń:
•
•
•
•
•
•
•
wymieni charakterystyczne cechy nadchodzącej pory roku – wiosny
odpowie na pytania dotyczące wiersza
wyrecytuje wiersz
uporządkuje rozsypankę wyrazową
napisze kilka zdań na zadany temat
wykona dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 z przekroczeniem progu
dziesiątkowego
przedstawi plastycznie wiosnę
Metody:
•
•
•
słowne - rozmowa, pogadanka, praca z tekstem
poglądowe - pokaz, obserwacja
działania praktyczne
Formy pracy
•
•
•
zbiorowa jednolita, zróżnicowana
indywidualna, jednolita
grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
•
•
•
•
•
tekst wiersza „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy
fiszka prowadząca
fiszki autokorektywna
karty pracy
kartoniki z napisami
list - rebus
obrazki
magnetofon
kaseta
Zapis w dzienniku:
Kilkuzdaniowe wypowiedzi ustne i pisemne na temat zbliżającej się wiosny na
podstawie wiersza „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy i obserwacji z wycieczki.
Dostrzeganie i nazywanie zmian w przyrodzie. Doskonalenie dodawania
i odejmowania w zakresie 100. Plastyczne przedstawienie wiosny.
PRZEBIEG ZAJĘĆ- 4 GODZ.
Cele operacyjne
1
Poprawnie rozwiąże
zadanie na karcie pracy
Zaobserwuje
charakterystyczne zmiany
w przyrodzie w związku ze
zbliżającą się wiosną
Rozwiąże rebus – list
z zaszyfrowaną informacją
Wymieniają
charakterystyczne zmiany,
które zaobserwowali
w przyrodzie
Zaśpiewa piosenkę o
wiośnie
Odpowie na pytania
dotyczące wiersza
Warunki pobudzające
do aktywności
2
Zadania dla zespołów
Zadania dla uczniów
3
Rozwiązanie przykładów
dodawania i odejmowania
w zakresie 100
Wycieczka do lasu
Fiszka prowadząca
Obserwowanie zmian
w przyrodzie podczas
wycieczki do lasu
List - rebus
Rozwiązanie i odczytanie
zaszyfrowanej informacji
Fiszki prowadzące
Kaseta z nagraniem
melodii piosenki „Pierwszy
obudził się pierwiosnek”
Wiersz pt. „Przyjście
wiosny” Jana Brzechwy
Opowiadanie o zmianach,
które zaszły w przyrodzie
Zaśpiewanie piosenki
i zagranie na
instrumentach
perkusyjnych
Udzielanie odpowiedzi na
pytania dotyczące wiersza
Czynności uczniów
4
Uczniowie otrzymują karty pracy i rozwiązują
przykłady dodawania i odejmowania w zakresie
100.
Dobierają się w związku z podobnie
rozwiązanymi przykładami.
Grupa I Grupa meteorologów
Grupa II Grupa botaników
Grupa III Grupa zoologów
Grupa IV Grupa ludzi
Idą na wycieczkę do lasu, obserwują zmiany
w przyrodzie według podziału na grupy
Obszary
aktywności
5
matematyczna
przyrodnicza
Znajdują list przed drzwiami klasy. Otwierają go
i rozwiązują rebus. Odczytują zaszyfrowaną
informację „Wkrótce przyjdę. Bardzo za Wami
tęsknię”. Zastanawiają się kto może być autorem
listu i wyrażają swoje opinie.
Uczniowie pracują w grupach. Omawiają
charakterystyczne zmiany, jakie zaobserwowali
w przyrodzie w oparciu o poczynione obserwacje
oraz fiszki.
Uczniowie zaśpiewają piosenkę z
akompaniamentem instrumentów perkusyjnych
polonistyczna
przyrodnicza
muzyczna
Słuchają wiersza recytowanego przez
nauczyciela. Udzielają odpowiedzi na zadawane
pytania.
polonistyczna
Dokona analizy budowy
wiersza
Tekst wiersza
Ułoży prawidłowo
rozsypankę wyrazową
Fiszka autokorektywna
z rozsypanką wyrazową
Poprawnie wyrecytuje
wiersz
Tekst wiersza
Napisze kilka zdań o
nadchodzącej wiośnie
Wykona pracę plastyczna
o wiośnie - collage
Karta pracy
Papier, papier kolorowy,
kredki, obrazki
Podanie informacji
dotyczących budowy
wiersza
Ułożenie rozsypanki
wyrazowej – dopasowanie
nazwy zwierzęcia do
pojazdu
Wyrecytowanie wiersza
Napisze swobodny tekst o
zmianach w przyrodzie
Wykonanie prac w grupach
z wykorzystaniem
zgromadzonych materiałów
Uczniowie przeprowadzają analizę budowy
wiersza według następujących zagadnień:
- liczba zwrotek
- ilość wersów w zwrotkach
- wyrazy rymujące się
- nastrój wiersza
Odczytują po cichu wyrazy na fiszce i dobierają
do nazwy zwierzęcia nazwę pojazdu.
Sprawdzają wykonaną pracę - samokontrola
Omawiają sposób recytacji wiersza. Chętne
osoby zgłaszają się i recytują wiersz. Ocena
czytających dzieci.
Uczniowie pracują samodzielnie. Piszą
swobodne teksty
Uczniowie pracują w grupach:
- dyskutują nad projektem pracy
- dzielą prace między siebie
- realizują swój projekt
- prezentacja grup
- ocena wykonanych prac. Wystawa
polonistyczna
polonistyczna
polonistyczna
polonistyczna
plastycznotechniczna
Załączniki
FISZKA
ZADANIE
AUTOKOREKTYWNA
Połącz zwierzę z odpowiednim pojazdem:
kret
tramwaj
jeż
rower
wąż
motocykl
samochód
kreta
łódka
kos
samolot
sroka
fura
inne
inne
zwierzęta
zwierzęta
hulajnoga
WYKONANIE
kret
tramwaj
rower
wąż
kos
samolot
sroka
inne
hulajnoga
zwierzęta
inne
zwierzęta
FISZKA PROWADZĄCA
GRUPA I
Zaobserwuj i opisz zmiany, jakie wywołuje w pogodzie nadchodząca wiosna.
1. Jaka była temperatura powietrza w dzień i w nocy w ostatnich dniach?
2. Jak grzeje słońce?
3. Jakie zauważyłeś ostatnio opady?
4. Jak długo trwa dzień, a jak długo noc?
5. Ile godzin będzie trwał dzień 21 marca?
GRUPA II
Zaobserwuj i opisz zmiany, jakie zauważyłeś w życiu zwierząt w związku ze
zbliżającą się wiosną.
1. Jaki ptak jest pierwszym zwiastunem wiosny?
2. Jakie inne ptaki wracają z ciepłych krajów?
3. Co robią ptaki po przylocie?
4.Co dzieje się ze zwierzętami, które spały w zimie?
5. Jakie owady zauważyłeś w lesie?
GRUPA III
Zaobserwuj i opisz, jakie zauważyłeś zmiany w wyglądzie świata roślin w związku ze
zbliżającą się wiosną
1. Czy zakwitły już wiosenne kwiaty?
2. Jak wygląda trawa?
3. Co można zauważyć na gałęziach drzew i krzewów?
4. Co zaobserwowałeś na polach?
5. Jakie znasz rośliny chronione?
GRUPA IV
Zaobserwuj i opisz zmiany, jakie wywołuje zbliżająca się wiosna w życiu ludzi.
1.Jak zaczynają ubierać się ludzie?
2.Czy rolnicy wykonują już prace w polu?
3.Kiedy i jakie czynności wykonuje człowiek w ogrodzie?
4.Jak wpływa nadchodząca wiosna na zachowanie się ludzi?