Stille Nacht, heilige Nacht

Transkrypt

Stille Nacht, heilige Nacht
Stille Nacht, heilige Nacht
SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: „Stille Nacht, heilige Nacht” – die Geschichte eines Weihnachtsliedes
Poziom: Gimnazjum
Cele: Uczniowie znają historię powstania kolędy „Cicha noc”, potrafią
opowiedzieć ją własnymi słowami. Wykorzystując źródła internetowe
zdobywają informacje dotyczące jej autorów. Znają słowa kolędy i potrafią
ją zaśpiewać.
Media/materiały: komputery z dostępem do Internetu, kopie
wydrukowanych zadań, słowniki niemiecko-polskie
Czas: 2 godziny lekcyjne (dla jednej grupy uczniów: 8–14 osób)
Autor: mgr Anita Rodziewicz
Przebieg:
Na pierwszej lekcji uczniowie poznają historię powstania kolędy „cicha noc” oraz
zdobywają umiejętność opowiedzenia jej własnymi słowami. Wykorzystujemy
wydrukowane karty pracy. Do przeprowadzenia kolejnej lekcji, gdzie uczniowie pracują
nad życiorysem autorów kolędy oraz jej tekstem, niezbędny jest dostęp do Internetu.
Krok 1.
W celu wprowadzenia uczniów w nastrój bożonarodzeniowy oraz utrwalenia słownictwa
opanowanego w poprzednich latach nauki nauczyciel przygotowuje plakat z pionowo
napisanym słowem WEIHNACHTSLIED, wiesza go na tablicy a następnie prosi uczniów,
aby wykorzystując podane litery zapisali wszystkie skojarzenia ze świętami. Wskazane
jest, aby nauczyciel podał pierwszy przykład. Możliwy wynik ćwiczenia znajduje się
w załączniku. Jeżeli w poprzednich latach nauki dostateczna ilość słownictwa nie została
wprowadzona, bądź też odpowiednio utrwalona proponuję przed krokiem 1 wykonanie
zadania nr 1a.
Krok 2.
Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na hasło nad którym pracowali. Zadaje uczniom
pytanie dotyczące znanych im kolęd: Welche Weihnachtslieder kennt ihr? Könnt ihr
Beispiele geben? Kennt ihr ein deutsches Weihnachtslied? a następnie zapoznaje z celami
lekcji: Wir lernen heute über das Lied „Stille Nacht, heilige Nacht”. Wie heißt das Lied
auf Polnisch? Wisst ihr, woher es kommt?
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Stille Nacht
Uczniowie otrzymują pocięty na kawałki tekst opowiadania (Zadanie nr 2. Źródło:
http://www.worksheets.de/Stille_Nacht_Heilige_Nacht-Entstehung-Lied-Probe-Web.pdf wraz
ze zmianami autora) i starają się go poprawnie ułożyć w jak najszybszym tempie. Po
wykonaniu zadania otrzymują cały tekst (zadanie nr 3), czytają a następnie odpowiadają
na pytania:
1.Wie heißt der Autor vom Weihnachtslied „Stille Nacht, heilige Nacht”?
2.Welches Problem hat er?
3.Wie löst er das Problem? Auf welche Idee kommt er?
4.Wie ist das Wetter an diesem Tag?
5.Wie heißt der Freund von Joseph Mohr?
6.Was ist er von Beruf?
7.Wann hören die Oberndorfer das Lied zum ersten Mal?
Krok 3.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy z zadaniami 4 i 5. Prosi o uzupełnienie krzyżówki
oraz połączenie zwrotów z odpowiednimi czasownikami. Wykonując te ćwiczenia
uczniowie posiłkują się tekstem z zadania 3.
Krok 4.
Uczniowie otrzymują karty pracy z zadania nr 6. Otrzymują polecenie uzupełnienia
chmurek własnymi słowami.
Krok 5.
„Posągi”
Uczniowie losują role, w które mają się wcielić (Zadanie 7). Jeżeli sytuacja wymaga
większej ilości uczniów – odpowiednia liczba osób otrzymuje tę samą rolę a uczniowie
sami znajdują swoją parę. Zadaniem uczniów jest zaprezentowanie danej sytuacji na
zasadzie stop klatki. Reszta grupy zadaje „posągom” pytania np. Wie heißt du? Hast
du ein Problem? Was bist du von Beruf? Was denkst du? „Posągi” odpowiadają, np. Ich
heiße Joseph Mohr. Die Orgel in meiner Kirche ist kaputt. Ich bin Lehrer und Organist.
Ich denke: welches Lied eignet sich für die Gitarre. Pytania mogą również dotyczyć
informacji nie zawartych w tekście. Wówczas „posągi” improwizują. Jeżeli więcej
uczniów prezentuje scenkę można dotknąć „posąg”, któremu chce się zadać pytanie.
Ćwiczenie możemy urozmaicić nazywając myśli danych „posągów” np. „oh, ich habe
ein Problem”, „Hilf mir Franz?” itp.
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN
Stille Nacht
Krok 6.
Uczniowie otrzymują kartę pracy z zadaniem 8 oraz polecenie zapoznania się
z informacjami dotyczącymi autorów kolędy. W trakcie pracy sprawdzają, czy podana
w karcie pracy informacja jest prawdziwa (richtig) czy błędna (falsch). Uczniowie
korzystają ze stron internetowych: www.wikipedia.de www.stillenacht.at/de oraz
www.stille-nacht-museum.org/
Krok 7.
Uczniowie dobierają się w pary a następnie otrzymują karty pracy z zadaniem 9. Jeden
uczeń otrzymuje wersję A a drugi wersję B zadania. Dzieci odwracają się do siebie
plecami i czytają swoją wersję tekstu tak, aby po wykonaniu ćwiczenia każdy uzupełnił
luki w swojej karcie pracy. Następnie porównują teksty.
Możemy urozmaicić powyższe ćwiczenie korzystając ze strony internetowej
www.youtube.com/watch?v=oUb8ySdERKs. Uczniowie uzupełniają luki w tekście kolędy
słuchając jej w Internecie.
Krok 8.
Uczniowie otrzymują karty pracy z zadaniem 10. Uzupełniają brakujące litery w słowach
oraz przy pomocy słowników niemiecko-polskich łączą je z polskim odpowiednikiem.
Krok 9.
Uczniowie otrzymują karty pracy z zadaniem 11. Szukają w diagramie 13 słów
występujących w tekście kolędy.
Krok 10.
Uczniowie śpiewają wspólnie kolędę. Przed przeprowadzeniem lekcji możemy poprosić
ucznia, który gra na gitarze o akompaniament.
© Copyright by Wydawnictwo Szkolne PWN