W przyjaźni z higieną

Transkrypt

W przyjaźni z higieną
Scenariusz pozalekcyjnych zajęć wychowawczych
„W przyjaźni z higieną”
Cele ogólne:
- utrwalenie odpowiednich nawyków i umiejętności dotyczących higieny
osobistej
- uświadomienie potrzeby przestrzegania higieny osobistej
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi podać zasady higieny osobistej
- wie, jak przestrzegać zdrowego stylu życia
- potrafi wyjaśnić, czym grozi niewłaściwe odżywianie i niehigieniczny tryb
życia
- potrafi stosować zasady higieny w codziennym życiu
Cel terapeutyczny:
Wspomaganie procesu leczenia poprzez:
- oderwanie myśli dziecka od choroby i otoczenia szpitalnego
- mobilizację do swobodnej działalności twórczej i podejmowania działań
Metody:
- słowna
- oparta na działaniu
Pomoce dydaktyczne:
- wiersz o zdrowiu, płyta Cd z piosenką, odtwarzacz zagadki, arkusze brystolu,
mazaki, kredki
Przebieg:
1. Przywitanie uczestników i zabawa zapoznawcza
„Mam na imię… i jestem….”
2. Wysłuchanie piosenki pt.:„Mydło lubi zabawę” w wykonaniu zespołu
Fasolki; rozmowa kierowana dotycząca treści.
3. Wymienienie i zapisanie przez dzieci skojarzeń dotyczących treści
piosenki i odgadnięcie tematyki zajęć.
4. Odczytanie wiersza o higienie:
„Tak, czy nie?” (Janina Golczowa)
Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je,
czy powiecie, że to zdrowo, moi drodzy?
Bo ja nie, nie, nie!
Kiedy ktoś nie myje ząbków, szczotki, proszku ani tknie,
potem biega do dentysty, czy wam żal go?
Bo mnie nie, nie, nie!
Gdy przed grzebieniem zmyka, plącze, że mu włosy rwie,
czy go za to pochwalicie, moi drodzy?
Bo ja nie, nie, nie!
Komu woda, mydło, szczotka niepotrzebne i nie w smak,
czy nazwiecie go brudasem moi drodzy?
Bo ja tak, tak, tak
5. Układanie i zapisywanie rymowanek na temat zdrowego stylu życia
i higieny osobistej.
6. Rozwiązywanie zagadek
Do suchej nitki
moknie nieraz,
gdy po kąpieli
nim się wycierasz.
Długa i wąska
z krótkimi włoskami.
Wesoło pląsa
pomiędzy zębami.
Ma dużo zębów
choć nic nie jada.
Trzymany w ręku,
włosy nam układa.
Przyjemnie pachnie,
ładnie się pieni,
a brudne ręce
w czyste zamieni.
Kwadratowa, kolorowa
albo biała bywa.
W kieszeni ją nosisz,
często ją używasz.
Schowała się w tubie,
używać jej lubię,
a i mała szczotka
chętnie się z nią spotka.
Pieni się płyn z butelki.
Zamienia się w bąbelki.
Nieraz głowę Ci zmywa.
Czy wiesz jak się nazywa?
Mydła i wody pilnie unika.
Co weźmie do rąk, wszystko poplami.
A jak takiego nazwać chłopczyka.
Ja wiem, nie powiem. Nazwijcie go sami.
7. Prawda czy fałsz?
MYJĘ RĘCE
zawsze przed jedzeniem.
tylko, gdy mama mi każe.
tylko w niedzielę.
zawsze po przyjściu ze szkoły.
po wyjściu z toalety.
tylko przed snem.
zawsze po powrocie z podwórka.
gdy przyszli goście.
8. Projektowanie odznak „Pogromcy zarazków”
9. Układanie hasła z rozsypani wyrazowej.
SWOJE
CIAŁO
CODZIENNIE
ŻEBY
NIE
PIELĘGNOWAĆ.
TRZEBA
CHOROWAĆ,
(Żeby nie chorować, trzeba swoje ciało codziennie pielęgnować.)
10.Zakończenie zajęć i pożegnanie uczestników.
Opracowała:
Agnieszka Wierczewska- Rudzka