Imię i nazwisko nauczyciela:

Transkrypt

Imię i nazwisko nauczyciela:
Załącznik nr 1
Konspekt lekcji
Imię i nazwisko nauczyciela: Ewelina Kuczko
Przedmiot: wychowanie fizyczne
Klasa: 2c 3c
Data: 27.05.2015
Temat: Ragby Tag – gry i zabawy wprowadzające do gry.
Realizowany element podstawy programowej: PP 5.4 (stosuje zasady „czystej gry”:
niewykorzystywanie przewagi losowej, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacji
zwycięstwa i porażki).
Realizowane zagadnienia programów naprawczych:
Cele lekcji: Zasady fair play w sporcie.
Cele sformułowane w języku ucznia: Gram uczciwie według zasad.
Na dzisiejszej lekcji poznasz gry i zabawy z wykorzystaniem piłki i tagów do ragby tag.
Kryteria oceny pracy ucznia (wytyczne dla ucznia, wskazówki, czego uczeń musi się
nauczyć): aktywność na lekcji
Będę zwracała uwagę czy: przestrzegasz zasad fair play.
Formy pracy: Forma zajęć w zespołach z dodatkowymi zadaniami
Metody pracy: Metoda zabawowa, zadaniowa-ścisła.
Pomoce dydaktyczne: Piłka do ragby tag, tagi w liczbie uczniów, pachołki, hula hop.
Przebieg lekcji:
LEKCJA 45’
Część wstępna 10’
1. Zbiórka
Czynności organizacyjno porządkowe: zbiórka, sprawdzenie obecności, podanie tematui celu
lekcji.
2. Pokazanie innej piłki niż okrągła, pokazanie i założenie tagów.
3. Rozgrzewka:
Zabawa ożywiająca: berek z piłką – osoba berek z piłką goni inne osoby trzymając
piłkę oburącz, osoba, która zostanie dotknięta piłką zostaje berkiem.
Ćwiczenia biegowe (rozgrzewka) przygotowujące organizm do wysiłku:
Uczniowie ustawieni na lini bocznej boiska wykonują:
- krążenia RR w przód i w tył, naprzemianstronne, obustronne
- skip A, C
- przekładanie taga pod N, przekładanie z R do R za plecami
Ćwiczenia w miejscu (rozgrzewka) przygotowujące organizm do wysiłku:
- skłon T w przód x5
- skłon T w bok x5
- krążenie T x5
1
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Bogatyni
Publiczne Gimnazjum nr 2
Załącznik nr 1
Konspekt lekcji
- przysiady x10
Część główna 35’
Nauka nakładania TAGa. Pokaz prawidłowego założenie paska i umieszczenie TAGów.
Uświadomienie uczniów o zrywaniu TAGów tylko osobie z piłką , o nie rzucaniu TAGów na
ziemie po zerwaniu TAGa, głośnym krzyknięciu Tag.
1. Zabawa ,, Czy zdążysz?” – uczniowie dobrani w pary ustawiają się pomiędzy
wyznaczoną linią jeden za drugim. Na sygnał prowadzącego pierwszy ucieka a drugi
stara się zerwać mu taga. Zamiana uczniów uciekającego i zrywającego.
2. Zabawa ,,Kto ma więcej tagów” – uczniowie biegają po wyznaczonym polu i starają
się zerwać jak najwięcej tagów. Osoba bez taga jest wyeliminowana z gry.Wygrywa
osoba co ma największą liczbę tagów.
3. Zabawa ,, Nie daj sobie zerwać taga” - Uczeń z piłką ma za zadanie przemieścić się
z piłką tak aby żaden uczeń stojący w kole lub hula-hop nie zerwał TAGA.
Zdobywanie punktów w Rugby odbywa się przez przyłożenie piłki do podłoża za
wyznaczoną linią.
4. Gra ,, do pięciu podań” – uczniowie podzieleni na 2 zespoły podają piłkę między
sobą do 5 razy. Zadaniem przeciwnika jest zrywanie TAGów osobie która posiada
piłkę i jednoczesne przechwycenie piłki.
UWAGA: należy przypominać uczniom o konieczności podania piłki w czasie do 3
sekund od zerwania TAGA. Po zerwaniu dwóch TAGów – strata piłki.
5. Ragby Tag – uczniowie podzieleni na dwa zespoły, na wyznaczonym boisku, grają w
ragby znając podstawowe elementy gry.
Część końcowa 5’
1. Ćwiczenia uspakajające: marsz dookoła sali; wdech RR w górę, wydech RR w dół.
2. Zbiórka: Podsumowanie i omówienie lekcji (ocena aktywności).
3. Złożenie sprzętu. Pożegnanie.
2
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Bogatyni
Publiczne Gimnazjum nr 2