Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
SCENARIUSZ LEKCJI Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Prowadzący: Marcin Adamczyk
Data: 17.02.2014 r.
Klasa: Vb
Pomoce dydaktyczne: piłki do siatkówki, szarfy w dwóch kolorach
Temat lekcji: Dwa ognie usportowione – poruszanie się po boisku
CELE LEKCJI
 Umiejętności: uczeń umie poruszać się po boisku
 Wiadomości: uczeń zna przepisy gry w dwa ognie usportowione
 Sprawności: uczeń kształtuje szybkość i orientację przestrzenną
 Wychowawcze: uczeń umie współdziałać w zespole
TOK
NAZWA I OPIS ĆWICZEŃ
CZAS
CZĘŚĆ WSTĘPNA – 8 minut
Czynności
organizacyjno –
porządkowe
Zabawa
ożywiająca
Ćwiczenia
kształtujące
Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i
przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i
uzasadnienie ich realizacji. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń,
stanu przyborów i sprzętu.
PRZECIWNIK ZA KOŁO – Ćwiczący podzieleni na
dwójki, każda dwójka w kole o średnicy 2 m. Uczniowie
przepychają się nawzajem skacząc na jednej nodze, ręce
splecione na plecach. Punkt przyznaje się za wypchnięcie
przeciwnika za koło lub sprawienie, by stracił równowagę.
W marszu – co trzeci krok, przełożenie piłki pod uniesioną
nogą
W truchcie – odbicie piłki przed sobą i chwyt nad głową.
Postawa – piłka między stopami. Na sygnał – wyskok
i wyrzut piłki w tył. Ćwiczący ustawieni naprzeciw siebie,
chwyt piłki oburącz, przepychanie piłki na stronę drugiego
ćwiczącego.
2 min
2 min
4 min
CZĘŚĆ GŁÓWNA – 30 minut
Zabawy, gry,
ćwiczenia
doskonalące
elementy
ruchowe
NATARCIE. Ćwiczący podzieleni na dwie drużyny
ustawione w szeregach po przeciwnych stronach boiska.
Każdy ćwiczący ma piłkę. Na sygnał, zawodnicy obu drużyn
biegną, kozłując piłkę na miejsce przeciwnej drużyny.
Wygrywa zespół, którego zawodnicy szybciej zajmą pozycję
przeciwników.
UCIEKAJ ZA LINIĘ. Ćwiczący ustawieni w parach tyłem
do siebie. Szeregi w odległości 1 m. od linii środkowej
boiska. Na sygnał: „czerwoni” zawodnicy oznaczeni tym
kolorem odwracają się i gonią przeciwników, którzy starają
się uciec za linię końcową boiska.Za dotknięcie uciekającego
drużyna goniąca zdobywa punkt.
5 min
5 min
POGOŃ Z WYWOŁYWANIEM. Ćwiczący podzieleni na
dwie drużyny ustawione w szeregach na linii środkowej
boiska, tyłem do siebie, w parach. Szeregi w odległości
około 1 m. Drużyny oznaczone szarfami np. czerwonymi na
sygnał odwracają się i gonią zawodników drużyny
przeciwnej, którzy kozłując piłki starają się uciec poza linię
końcową boiska. Za dotknięci uciekającego zdobywa się
punkt.
UCIEKAJ DO SWOJEGO KOŁA. Dwie drużyny
ustawione w szeregach tyłem do siebie w odległości 1 m
od linii środkowej boiska. Na sygnał „czerwoni” zawodnicy
oznaczeni tym kolorem odwracają się i gonią zawodników
drużyny przeciwnej, którzy starają się uciec do swojego
koła, narysowanego na podłożu. Za dotknięcie uciekającego,
drużyna goniąca zdobywa punkt.
BEREK Z ZACZAROWANĄ PIŁKĄ. Berek usiłuje
dotknąć ćwiczących, którzy poruszają się po całym boisku
i podają między sobą piłkę. Przed „zberkowaniem” można
uratować zagrożonego, podając mu piłkę. Z piłką nie wolno
biegać, można ją trzymać nie dłużej niż 5 sek.
„Zberkowany” odpada z gry.
6 min
8 min
8 min
CZĘŚĆ KOŃCOWA – 7 minut
Zabawa
Korekcja wad
postawy
Podsumowanie
lekcji
CZARODZIEJSKI LAS. Ćwiczący podzieleni na dwa
zespoły. Pierwszy jest rozstawiony dowolnie na
ograniczonym polu. Członkowie drugiego starają się przejść
przez „las”, który może „chwytać”, stwarzając blokadę.
ĆWICZENIA WZMACNIAJĄCE MIĘŚNIE
BRZUCHA. Siad prosty, ręce wyprostowane w bok, głowa
wyciągnięta do góry. Odchylenie wyprostowanego tułowia w
tył i uniesienie prostych nóg do góry tak, aby między
tułowiem a nogami był kąt 90. Utrzymanie w tej pozycji
równowagi.
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji.
Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie.
2 min
3 min
2 min