Konspekt zajec przedszkolnych w ramach projektu

Transkrypt

Konspekt zajec przedszkolnych w ramach projektu
KONSPEKT ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU W RAMACH
PROJEKTU
„W dziewięćsiłach nasza siła!”
CELE:
- przekazanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach, obiektach i
zjawiskach przyrodniczych występujących w najbliższej okolicy,
- pogłębianie wiadomości na temat roślin
- stwarzanie okazji do bezpośrednich kontaktów z przyrodą i obserwacji zjawisk
przyrodniczych,
- rozwijanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody,
- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,
- rozwijanie aktywnych form wypoczynku na łonie przyrody.
Metody:
sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz, obserwacja, praktyczne działanie dzieci.
Pomoce: wiersz, ilustracje roślin chronionych, puzzle, kolorowanki, kredki,
flamastry
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Wysłuchanie wiersza pt. „D. Klimkiewicz „Ekologia”
„Ekologia”
Ekologia-mądre słowo,
A co znaczy, powiedz sowo.
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała.
To nauka o zwierzakach,
Lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach między nimi,
Bo to wszystko,
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanowaćPowiedziała mądra sowa.
2. Rozmowa nt. wiersza-próba odpowiedzi na pytania
- Co to jest ekologia?
- Co to znaczy szanować środowiska? (być przyjacielem przyrody)
3. Próba odpowiedzi na pytanie
- Co to są rośliny chronione? - Nauczyciel pokazuje dzieciom przygotowane
wcześniej ilustracje roślin chronionych.
4. Zapoznanie dzieci z ideą stworzenia ścieżki dydaktycznej na Łysej Górze.
Nauczyciel zwraca uwagę, że rosną tam bardzo ciekawe i rzadkie okazy roślin.
Jedna z nich jest pod ochroną - dziewięćsił bezłodygowy.
( pokazuje ilustracje roślin ).
5. Ilustracje dziewięćsiła. Omówienie wyglądu rośliny.
6. Rozdanie dzieciom puzzli , przedstawiających dziewięćsił , układanie puzzli.
7. Rozdanie kolorowanek przedstawiających rośliny porastające południowozachodnie zbocze wzgórz, tzw. rośliny kserotermiczne (ciepłolubne).
Kolorowanie.
8. Złożenie przyrzeczenia przyrodzie ( wszyscy wstają i powtarzają)
Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody:
1. Nie będę zrywał roślin chronionych.
2. Będę kochał, chronił zwierzęta.
3. Będę obserwował i poznawał przyrodę.
4. Nie będę zaśmiecał Ziemi.
5. W lesie będę zachowywał spokój i ciszę;
6. Będę zajmował się pielęgnacją kwiatów w domu, przedszkolu.
7. Będę pamiętał o regularnym dokarmianiu i pojeniu ptaków i zwierząt.
8. Będę segregował odpady oraz zachęcę do tego rodziców.
9. Będę oszczędzał wodę i papier.
9. Rozmowa na temat planowanej wycieczki na Łysą Górę , zasady zachowania się
podczas wycieczki, co będziemy tam robić?
10. Podczas zajęć na łysej górze:
Zabawy badawcze:
· omówienie budowy roślin
· Czy rośliny pachną- co ci ten zapach przypomina? (np. macierzanka)
· Jakie rośliny są w dotyku?
· Jakie mają kolory?
· Obserwacja roślin za pomocą szkła powiększającego . (np. dziurawiec)
PRZEWIDYWANE EFEKTY
Dziecko:
Kojarzy zdobytą wiedzę o zjawiskach przyrodniczych z systematyczną obserwacją.
Rozumie podstawowe pojęcia i zjawiska przyrodnicze.
Potrafi pracować samodzielnie i w grupie.
W działaniu wykazuje się odpowiedzialnością i znajomością zasad dobrego
zachowania.
Potrafi postępować bezpiecznie i rozważnie.
Chętnie przebywa w naturalnym środowisku i potrafi się nim cieszyć.
Dostrzega piękno przyrody.
Dba o zdrowie, higienę własną i otoczenia.
Wypowiada się na tematy związane z bezpośrednim przeżywaniem,
doświadczaniem, odkrywaniem i badaniem.
Opracowała – mgr Barbara Olejnik
nauczyciel ESP nr 7 w Bielawie