Mali hakerzy reż. Christian E. Christiansen

Transkrypt

Mali hakerzy reż. Christian E. Christiansen
Mali hakerzy
reż. Christian E. Christiansen
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
SPIS TREŚCI
1.
2.
Scenariusz lekcji. (str. 2)
Temat: Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal? Zoom na Zoomersów.
Karta pracy. (str. 5)
1
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracowała: Paulina Krześniak
Temat: Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal? Zoom na Zoomersów.
CELE LEKCJI
• rozwijanie w uczniach wrażliwości estetycznej przez kontakt ze sztuką filmową;
• kształcenie umiejętności rekonstruowania poznanej fabuły;
• zachęcanie uczniów do rozmowy na poruszane w filmie tematy (poczucie odmienności,
dojrzewanie, potrzeba akceptacji, uczciwośd, sekrety i tajemnice, przyjaźo, trudne relacje
między chłopcami a dziewczętami);
• rozwijanie w uczniach umiejętności wczuwania się w sytuację postaci, zachęcanie do
namysłu nad racjami przemawiającymi za różnymi decyzjami;
• kształcenie umiejętności przedstawiania swoich poglądów oraz prowadzenia dyskusji:
argumentowania, wnioskowania, formułowania sądów;
• rozwijanie wyobraźni;
• dwiczenie poprawności językowej.
METODY I FORMY PRACY




pogadanka,
karta pracy: dwiczenie pisemne, drzewo decyzyjne,
dyskusja,
praca w parach.
MATERIAŁY I POMOCE
 film: Zoomers, reż. Christian E. Christiansen, Dania 2009,
 karty pracy przygotowane dla wszystkich uczniów przez nauczyciela.
2
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
PRZEBIEG LEKCJI
1. Wprowadzenie. Nauczyciel prosi uczniów, aby podzielili się swoimi wrażeniami po obejrzeniu filmu
i powiedzieli, co im się podobało, a co nie. Prowadzący pyta także, czy podejmowane w filmie
problemy wydały się dzieciom bliskie.
2. Pogadanka. Nauczyciel pyta uczniów, na jaki pomysł wpadli Alexander i Tim. Co chcieli osiągnąd
poprzez jego realizację? (Chłopcy postanowili wykorzystad wyjazd mamy Tima, aby wykraśd i na
kilka dni „wypożyczyd” ze sklepu, w którym pracowała, kilka kamer. Zainstalowali je w paru
miejscach szkoły oraz w plecaku Thei – koleżanki z równoległej klasy. Alexandrowi miało to pomóc
wykraśd międzyszkolny test matematyczny. Dla ucznia, który najlepiej sobie z nim poradzi, szkoła
przewidziała wspaniałą nagrodę: gokart. Tim natomiast dzięki podstępowi miał dowiedzied się
czegoś o Thei, w której się zakochał. Zdobyta wiedza na temat zainteresowao i upodobao koleżanki
miała mu pomóc zbliżyd się do niej.
3. Karta pracy. Prowadzący zwraca uwagę uczniów na fakt, że użycie sprzętu do monitoringu
pozwoliło chłopcom zobaczyd wiele zabawnych, ale także nieco krępujących sytuacji (np. dyrektora
w toalecie, kolegę dłubiącego w nosie czy nauczycielkę romansującą przez telefon z jakimś
mężczyzną) i osiągnąd swoje cele. Jednak chłopcy zdobyli również nieprzyjemną wiedzę, którą
niekoniecznie chcieliby posiadad. Nauczyciel prosi, by uczniowie zastanowili się, jakie informacje
zdobyte dzięki zamontowanym przez chłopców kamerom były dla nich przykre, i wykonali polecenie
pierwsze w kartach pracy. Wybrane osoby czytają swoje odpowiedzi. Warto zwrócid uwagę na
następujące fakty:
 dzięki podglądaniu i podsłuchiwaniu dziewcząt Tim dowiaduje się, że nie cieszy się ich sympatią:
jest przez nie uważany za nudnego i dziecinnego chłopca o nieświeżym oddechu;
 dzięki kamerom zamontowanym w szkole Alexander dowiaduje się, że mężczyzną ukrywającym
się pod pseudonimem Don25, z którym miłosne rozmowy prowadzi nauczycielka – Ina, jest jego
ojciec.
4. Dyskusja. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów, że to Tim jest chłopcem, który jako pierwszy
dowiaduje się o romansie nauczycielki z ojcem Alexandra. Dopiero w gniewie, sprowokowany przez
przyjaciela mówi mu o swoim odkryciu. Wcześniej ukrywa przed nim informację, co zobaczył na
jednym z materiałów zarejestrowanych przez kamery (pocałunek Iny i ojca Alexandra). Sytuacja ta
staje się punktem wyjścia do dyskusji na temat: Czy przekazałbyś/przekazałabyś
przyjacielowi/przyjaciółce tak bolesną dla niej/niego prawdę? Nauczyciel zachęca uczniów do
zabierania głosu. Przypomina także o zasadach kulturalnej dyskusji oraz, że każda wygłoszona
opinia powinna byd poparta stosownymi argumentami.
5. Karta pracy: drzewo decyzyjne. Nauczyciel przypomina, że gdyby nie kłótnia między chłopcami,
Alexander byd może nigdy nie dowiedziałby się o romansie ojca. Czy plan ukrycia tego faktu przed
kolegą był dobry? Jakie plusy i jakie minusy mają dwie przeciwne postawy: powiedzieć i nie
powiedzieć? Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia drugiego z kart pracy. Wybrani lub
chętni uczniowie prezentują swoje wnioski.
6. Praca w parach. Prowadzący pyta uczniów, który z chłopców jest bardziej przebojowy, cieszy się
większą sympatią rówieśników i rówieśniczek. Chodzi oczywiście o Alexandra. To on udziela Timowi
porad, jak powinien zachowywad się wobec Thei. Nauczyciel pyta uczniów, jaki – według nich – jest
Tim. Warto zwrócid uwagę na takie cechy charakteru jak nieśmiałośd, brak pewności siebie,
podatnośd na zranienia, wycofanie. Następnie prowadzący pyta uczniów, czy Tim mógł zbliżyd się
do Thei, nie uciekając się do podstępu śledzenia jej. Warto przypomnied dzieciom, że kiedy Thea
odkryła podstęp chłopców, była zawiedziona i rozczarowana zachowaniem Tima, któremu zaczęła
już ufad. Jakie uczciwe sposoby zainteresowania sobą koleżanki doradziliby Timowi uczniowie?
Kiedy dzieci przedstawią swoje propozycje, nauczyciel prosi, by odbyli oni rozmowy w parach: jedna
3
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
z osób ma za zadanie wejśd w rolę Thei, druga zaś – w rolę Tima. Zadaniem osoby wczuwającej się
w Tima jest rozpoczęcie i poprowadzenie jak najbardziej naturalnej i bezpretensjonalnej rozmowy,
która mogłaby byd punktem wyjścia do dalszej znajomości. Osoba wczuwająca się w Theę ma raczej
odpowiadad na zagajenia partnera, niż sama inicjowad rozmowę. Po wykonaniu dwiczenia
uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, które sposoby okazały się skuteczne.
7. Pogadanka. Nauczyciel pyta uczniów, czy ich zdaniem plan chłopców się powiódł? Czy
zamontowanie w szkole systemu monitorującego było dobrym pomysłem? Czy chłopcy osiągnęli
więcej korzyści, czy ponieśli więcej strat? Warto tak poprowadzid dyskusję, aby poruszone zostały
następujące kwestie:
 chłopcy wprawdzie osiągnęli swoje cele: Alexander wygrał gokarta, a Tim zbliżył się do Thei,
jednak obaj zapłacili wysoką cenę;
 chłopcy uzyskali takie informacje dotyczące ich samych i ich rodzin, które niekoniecznie
chcieliby znad;
 i Tima, i Alexandra w pewnym sensie spotkała kara za dążenie do celów w nieuczciwy sposób:
na Tima obraziła się Thea, Alexander zaś, dowiedziawszy się o zdradzie ojca, poczuł się częścią
rodziny, której członkowie mają jedną wspólną cechę: nieuczciwośd;
 ostatecznie przygoda i przyznanie się chłopców do winy zbliżyło ich do siebie i pogłębiło ich
przyjaźo.
8. Podsumowanie. Nauczyciel pyta uczniów, co mogłoby skłonid ich do zdecydowania się na podstęp
podobny do zastosowanego przez chłopców. Gdzie umieściliby kamerę (kamery)? Na co
skierowaliby zoom?
PRACA DOMOWA
Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia trzeciego z kart pracy.
4
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
KARTA PRACY
Zadanie 1.
Jakich nieprzyjemnych dla siebie rzeczy dowiedzieli się dzięki systemowi monitorującemu Alexander i Tim?
Alexander
………………………………………
………………………………………
………………………………………
………………………………………
………………………………………
………………………………………
Tim
……………………………………………
……………………………………………
……………………………………………
……………………………………………
……………………………………………
……………
Zadanie 2.
Co by było, gdyby… Zastanów się, jak mógł zachowad się wobec Alexandra Tim, kiedy zobaczył pechowy
filmik z udziałem nauczycielki – Iny oraz ojca Alexandra? Jakie konsekwencje wiążą się z każdym możliwym
wyborem? Jak Ty byś się zachował/zachowała?
Tim odkrywa nieprzyjemną prawdę na temat ojca Alexa. Co może zrobić?
I możliwość:
II możliwość:
…………………………………………………………
………………………………………………………………
MOŻLIWE KONSEKWENCJE:
pozytywne
negatywne
pozytywne
negatywne
Twój wybór (dokoocz zdanie):
Na miejscu Tima .......................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
5
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Zadanie 3.
Co mogłoby skłonid Cię do zastosowania podstępu takiego jak ten z filmu
Zoomers? Gdzie umieścił(a)byś ukrytą kamerę, gdybyś ją miał(a)? Na co
skierował(a)byś zoom?
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
6
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
7
Wszelkie prawa do materiałów dydaktycznych zastrzeżone dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.