Pobierz scenariusz gry "Wodne puzzle".

Transkrypt

Pobierz scenariusz gry "Wodne puzzle".
Gra „Wodne puzzle”
Wodne puzzle
Cel zajęć
Uświadomienie uczniom wagi wody w życiu człowieka. Przekazanie informacji na temat źródeł
wody, sposobówjej wykorzystania, przyczyn zanieczyszczeń, metod ich ograniczania.
Adresat
Uczniowie klas 1 – 3 szkoły podstawowej .
Cele operacyjne
Uczeń:
• Rozpoznaje pochodzenie wody
• Umie wymienić sposoby wykorzystania wody i uzasadnić ważność wody dla życia ludzi i
innych istot.
• Umie wskazać sposoby zanieczyszczania wody oraz uzasadnić potrzebę jej ochrony.
• Doskonali umiejętności spostrzegawczości oraz pracy zespołowej.
Atrakcyjność
Dla uczniówatrakcyjna może być (przy właściwym zastosowaniu):
• formuła eksperymentu i motywgry (w3 kubki);
• odkrywanie i przeciwdziałanie sterowaniu przez zewnętrzne reklamy (uczniowie w tym
wieku, w sposób naturalny, starają się uzyskać niezależność w rozumieniu i korzystaniu
ze świata),
• zaproponowanie uczniom otwartej formuły poszukiwania rozwiązania.
Czas trwania:
• 2 godziny lekcyjne (1 godzina na przygotowanie puzzli + 1 godzina na ich ułożenie omówienie )
Miejsce zajęć
• sala lekcyjna z większą przestrzenią dla przygotowania puzzli i ich ułożenia
Gra „Wodne puzzle”
Pomoce dydaktyczne
• wycinki z prasy kolorowej, folderów, zdjęcia
• duży arkusz twardego papieru (typu Bristol) – np. w formacie A1, klej, nożyczki, grube
pisaki (najlepiej wkolorach niebieskich, zielonych, czerwonych)
Wcześniejsze przygotowanie
Podziel uczniów na 4 grupy, każdą z grup poproś o przygotowanie / przyniesienie wycinków z
prasy kolorowej, reklam, folderów, zdjęć, wydruków ze stron internetowych w wybranych
tematach:
• Grupa 1: Źród a wody (mogą być to np. obrazy chmur, burzy, gór, lodowców, rzek,
lasów, jezior…)
• Grupa 2: Wykorzystanie wody (mogą być to np. obrazy dotyczące: picia, mycia się,
sprzątania, zabawwwodzie… )
• Grupa 3: Zanieczyszczenia wody (mogą być to np. obrazy dotyczące zatrucia wody,
śmieci, smutne krajobrazy… )
• Grupa 4: Oczyszczanie wody (to najtrudniejsze zadanie – dzieci mogą spróbować
znaleźć zdjęcia dotyczące oczyszczalni, mogą to być też zdjęcia terenówpodmokłych –
typu trzcinowisk – tą metodą oczyszczane są ścieki np. również we Wrocławiu – na
Polach Irygacyjnych na Osobowicach; możecie też wybrać zdjęcia dotyczące parowania
wody).
Przebieg zajęć
Przygotowanie puzzli (1 godzina lekcyjna)
Krótko wprowadź uczniów w temat zajęć przedstawiając im wagę wody dla życia człowieka.
Zbierz zebrane materiały graficzne w4 zbiorach dotyczących 4 tematów. Podzielcie kartę papieru
na 4 ćwiartki. Z zebranych fotografii i reklam dotyczących wody utwórzcie techniką kolażu mega
plakat - odnoszące się co wody z elementami cyklu obiegu wody wnaturze.
Zacznijcie wyklejać ćwiartki od prawej górnej idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara:
Gra „Wodne puzzle”
• W ćwiartce prawej górnej wyklejcie zdjęcia dotyczące Źród a wody – wtrakcie wyklejania
poproś uczniów o bieżący komentarz przedstaw i uzupełnij informacje dotyczące źródeł
wody.
• W ćwiartce prawej dolnej wyklejcie zdjęcia dotyczące Wykorzystania wody – w trakcie
wyklejania
poproś uczniów o bieżący komentarz przedstaw i uzupełnij informacje
dotyczące wykorzystani wody.
• W ćwiartce lewej dolnej wyklejcie zdjęcia dotyczące Zanieczyszczenia wody – w trakcie
wyklejania
poproś uczniów o bieżący komentarz przedstaw i uzupełnij informacje
dotyczące zanieczyszczenia wody.
• W ćwiartce lewej dolnej wyklejcie zdjęcia dotyczące Oczyszczania wody – w trakcie
wyklejania
poproś uczniów o bieżący komentarz przedstaw i uzupełnij informacje
dotyczące oczyszczania wody.
Uzupełnij plakat o jego tytuł (np. Puzzle wodne) i wprowadź z uczniami strzałki – szukając
wzajemnych powiązań – w tym przyczynowo-skutkowych. Strzałki możesz wykonać w
adekwatnych kolorach (np. niebieskie dotyczące źródeł wody i jej wykorzystania, czerwone
dotyczące zanieczyszczeń, zielone dotyczące oczyszczania. Strzałki ułatwią w przyszłości
ułożenie puzzli.
Następnie wspólnie z uczniami potnijcie plakat na mniejsze kawałki – tak aby starały się
nawiązywać do kształtu puzzli. Starajcie się zachowywać odpowiednio dużą wielkość puzzli –
sugerowana ilość elementówto 25 – 50.
U ożenie puzzli i podsumowanie (1 godzina lekcyjna)
Na następnych zajęciach zabawa polegać będzie na ułożeniu z pomieszanych elementów
stworzonych obrazów. Proponujemy aby tworzenie puzzli przeprowadzić równolegle w2 klasach
a następnie zamienić się powstałymi puzzlami. Rekonstrukcja puzzli będzie okazją do
przypomnienia – utrwalenia tematu. Będzie ona okazją do poszukiwania cech wspólnych,
wzajemnych powiązań i relacji, oddziaływań i związków. Ich motywem będzie woda i jej rola w
życiu naszym i planety. Zwróć uwagę aby Twoja rola jako nauczyciela na tym etapie zadania
bardziej polegała na zadawaniu pytań, niż udzielaniu odpowiedzi. Jeśli zastosujesz opcję wymiany
puzzli pomiędzy klasami – możesz zaprosić na zajęcia w klasie najbardziej aktywnych uczniów z
drugiej klasy – będą oni przewodnikami w układaniu puzzli. Po zakończonym ułożeniu puzzli
możesz zrobić ich zdjęcie wspólnie z uczniami.
Gra „Wodne puzzle”
Na zakończenie zajęć zanotuj na tablicy w dwóch kolumnach podane przez uczniów źródła i
przyczyny zanieczyszczeń wody i sposoby ich zapobiegania.
Informacje uzupe niające
Każda czynność, którą wykonujemy jest bezpośrednio lub pośrednio związana z użyciem wody.
Mimo, że 71% powierzchni ziemi pokrywają wody, to aż 97,5% z nich jest wodą słoną. Tylko 1%
globalnych zasobówwody jest zdatny do picia. Dlatego warto już od najmłodszychlat wyrabiać w
dzieciach nawyk oszczędzania i chronienia tego drogocennego płynu.
Zużycie wody w codziennych czynnościach
•
•
•
•
•
Spuszczenie wody wtoalecie –10 litrów
Prysznic – około 40- 60 litrów
Kąpiel wwannie – 120 litrów
Zmywanie – 20 litrów
Mycie zębów– 10 litrów
Zasoby wodne na świecie
•
•
•
•
•
•
71% powierzchni kuli ziemskiej to woda
29% powierzchni kuli ziemskiej to ląd
97,5% całych zasobówwodnych to woda słona
2,5% całych zasobówwodnych to woda słodka
1,5% całych zasobówwodnych to woda słodka uwięziona wlodowcach
1% całych zasobówwodnych to woda zdatna do picia!
Zagrożenia
• W 2050 roku nawet 7 miliardówludzi w60 krajach może cierpieć z powodu niedostatku
wody pitnej. Przyczyną tego zjawiska jest między innymi globalne ocieplenie, a szerzej
zmiany klimatu.
• Każdego dnia do światowych zasobówwody trafiają 2 miliony ton zanieczyszczeń.
Niemal połowa największych rzek na świecie jest poważnie zanieczyszczona lub
zagrożona wyschnięciem.
• Jednocześnie, na skutek rabunkowej gospodarki, zmniejsza się powierzchnia lasów, które
są naturalnym czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu odpowiedniej jakości i ilości
światowych zasobówwody.
• Przy coraz mniejszej dostępności do wody dużego znaczenia nabiera jej oszczędzanie i
bardziej efektywne wykorzystanie. Ponadto dostarczanie wody do miejsc, wktórych jest
ona potrzebna pochłania dużo energii i dodatkową emisję spalin i zanieczyszczeń..