Konspekt lekcji

Transkrypt

Konspekt lekcji
Konspekt lekcji
I.
II.
Metryczka konspektu:
Autor: Sebastian Gajos
Wiek uczniów: pierwsza klasa liceum ogólnokształcącego.
Temat: Czym zajmuje się fizyka ?.
Cel ogólny: wprowadzenie uczniów w tematykę nauk fizycznych.
Cele szczegółowe:
o Uczeń wie, jaka jest rola nauk przyrodniczych.
o Uczeń zna definicje fizyki jako podstawowej nauki przyrodniczej.
o Uczeń potrafi podać przykłady zjawisk fizycznych.
Czas realizacji: ok. 45 min.
Metody i techniki: pogadanka, wykład.
Formy pracy: praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne: brak.
Interakcja z innymi przedmiotami: brak.
Plan lekcji:
1. Faza przygotowawcza:
a) Sprawdzenie listy obecności uczniów;
b) Omówienie wiadomości z ostatniej lekcji;
c) Sprawdzenie pracy domowej;
2. Faza realizująca:
a) Pogadanka na temat roli fizyki jako podstawowej nauki przyrodniczej.
b) Zanotowanie tematu lekcji;
c) Sformułowanie i zapisanie notatek z lekcji
3. Faza końcowa:
a) Przypomnienie najważniejszych wiadomości, które pojawiły się w trakcie
realizowania zajęć lekcyjnych;
b) Zanotowanie pracy domowej.
III.
Szczegółowy przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Czym zajmuje się fizyka ?
Fizyka to nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem
ogólnych własności materii i zachodzących w niej
zjawisk, a także odkrywaniem ogólnych praw, którym te
zjawiska podlegają.
Ernest Rutherford powiedział kiedyś :”Cała nauka
dzieli się na fizykę i zbieraczy znaczków”
⇒
Pojęcie nauki ma ogromnie wiele znaczeń.
Według Poincarego naukę tworzy się z faktów jak dom
buduje się z kamieni ale zbiór faktów nie jest nauką.
Dopiero powiązanie faktów teorią (zasadą) możemy
nazwać nauką.
Od dawna ludzie obserwując rzeczywistość generując
pewne prawa, niejednokrotnie błędne, lecz musimy
pamiętać ż każda teoria powinna być potwierdzona
eksperymentem by obowiązywała. (!)
Galileusz (16 wiek) wprowadza tzw. Model metody
naukowej:
•
•
•
•
hipoteza
przewidywanie konsekwencji hipotezy
wykonanie doświadczenia
sformułowanie prawa (indukcyjna / dedukcyjne)
Determinizm i indeterminizm w opisie przyrody
o determinizm to pogląd, w myśl którego pełna
znajomość materii w danej chwili wystarcza do
pełnego wyznaczania przyszłych losów tejże
materii (mechanika Newtonowska - opis)
o indeterminizm to pogląd negujący
współzależności zjawisk, lecz nie wyklucza
zasady przyczynowości (!) (opis)
Zasady stosowalności teorii fizycznych
o zasady Newtona spełnione są ograniczonym
zakresie stosowalności(w makroświecie)
[ dlaczego mechanika Newtona jednoznacznie nie
opisuje obiekt typu atom ]
(!)
Bohr pewną bardzo ważną zasadę zwaną zasadą
korespondencji.
Zasada korespondencji określa zakres stosowalności
fizyki klasycznej (makroświat) i fizyki kwantowej
(mikroświat).
Co wnika z zady korespondencji Bohra ?
Prawa Newtona nie zawsze są
spełnione.
Wniosek: fizyka klasyczna jest teorią przybliżoną (!)
Obie teorie nie wykluczają się wzajemnie tylko
uzupełniają.
Każda teoria fizyczna stanowi tylko uogólnienie
skończonej liczby doświadczeń i obserwacji.
Uczeń po tych zajęciach powinien rozumieć co to jest nauka, dlaczego fizyka jest podstawową
nauką przyrodniczą. Ostatecznie powinien umieć wytłumaczyć dlaczego nauki fizyczne mają tak
ogromny wpływ na postęp technologiczny.