Rytmika dzieci 4

Transkrypt

Rytmika dzieci 4
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNYCH
DZIECI 4 – 5 LETNIE
ZAJĘCIA – „BAL BALONIKÓW”
Cele ogólne:
 Nauka piosenki;
 Rozwijanie poczucia rytmu;
 Kształcenie umiejętności rozróżniania tempa;
 Rozluźnianie różnych części ciała;
 Zapoznanie z barwą nowego instrumentu;
 Kształtowanie umiejętności rozróżniania rejestrów;
 Rozwijanie wyobraźni twórczej.
Cele szczegółowe – dziecko potrafi:
 Zaśpiewać zwrotkę piosenki;
 Ilustrować ruchem treść piosenki;
 Dostosować ruch do zmian dynamicznych w muzyce;
 Rozróżnić tonację słyszanej muzyki;
 Tańczyć rytmicznie w kole;
 Rozróżnić barwę dzwonków;
 Rozróżnić rejestr wysoki od niskiego.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauka piosenki „Bal baloników” – sł. M. Terlikowska, muz. Z. Rudziński – dzieci słuchają
odtwarzanej z płyty CD piosenki, następnie śpiewają całą piosenkę z akompaniamentem. Nagranie 1.
2. Swobodna inscenizacja ruchowa piosenki – dzieci, dostosowują swoje ruchy do tekstu piosenki.
Zabawa z kolorowymi balonami. Dzieci w kilku zbliżonych liczebnie kołach zajmują powierzchnię całej
sali. Każde z kół otrzymuje jeden balon. Przy melodii piosenki dzieci w kołach lekko podbijają balony w
górę tak, by żaden z nich nie spadł na ziemię. Nagranie 2.
3. Zabawa słuchowa „Pajacyki i żołnierze” – n. dzieli dzieci na dwie grupy. Pierwsza będzie
naśladowała marsz żołnierzy, natomiast druga – podskoki wesołych pajacyków. N. gra na przemian melodię
do podskoków oraz melodię do maszerowania, a zadaniem dzieci jest rozpoznanie odpowiedniego
fragmentu i zareagowanie na niego ruchem odpowiedniej grupy dzieci. Podczas gdy pajace skaczą wesoło,
żołnierze stoją w miejscu i salutują, natomiast gdy maszerują żołnierze, pajacyki wykonują skłon w przód i
poruszają bezwładnie rękami w rytm marszu. Nagranie 3 – marsz, nagranie 4 – podskoki.
4. Ćwiczenie melodyczno – rytmiczne z szarfami – przy melodii piosenki dzieci poruszają się w
parach cwałem, jedno dziecko ma na sobie szarfę. Na przerwę w muzyce raz jedno dziecko, raz drugie
przekłada przez siebie szarfę. Nagranie 5.
5. Zabawa ruchowa – pary trzymają szarfy za końce i tańczą całym ciałem przy rytmicznej muzyce.
Na przerwę w muzyce dzieci przekładają szarfy do drugiej ręki, cicho licząc – wykonują cztery przysiady.
Nagranie 6.
6. Ćwiczenia uspokajające – jedno dziecko tańczy lekko z szarfą, drugie dokładnie naśladuje jej ruchy
bez szarfy. Zamiana. Nagranie 7.
7. Ćwiczenia słuchowe „Kto to mówi?” – dzieci siedzą w kółeczku. Jedno dziecko odwraca się do
grupy plecami. Inne dziecko wskazane przez nauczyciela woła głośno dziecko odwrócone po imieniu.
Dziecko odwrócone ma odgadnąć kto go woła.
8. Zabawki tańczące na balu – lalki, misie, pajacyki, piłki; każda z zabawek porusza się w
charakterystyczny sposób i tańczyć będzie tylko wtedy gdy będzie n. grał na przypasowanym do danej
postaci instrumencie. „LALKI” – tańczą pojedynczo lub parami, obracają się w miejscu, dosuwają nogę do
nogi w prawo i w lewo, wykonują dowolne ruchy wymyślone przez dzieci; akompaniament w metrum
trzymiarowym, wykonywany na dzwonkach. „MISIE” – chodzą wolno na czworakach; akompaniament w
niskim rejestrze na pianinie lub wolne uderzenia w talerze. „PAJACE” – skaczą w miejscu; akompaniament
w metrum dwumiarowym, w rytmie punktowanym, na tamburynie. „PIŁKI” – skaczą obunóż w miejscu,
uginając kolana; rytm miarowy, ósemkowy, pianino w górnym rejestrze lub trójkąt.
9. Zmiany dynamiki „cicho – głośno” – może to być mowa, klaskanie, tupanie, śpiewanie. Słysząc
akompaniament pianina, wyraźnie zróżnicowany dynamicznie, dzieci mają reagować w następujący sposób:
„GŁOŚNO” – wykonują duże ruchy, skoki, wymachy ramion, turlają się po podłodze. „CICHO” – poruszają
się wolno, wykonują małe ruchy, często w pozycji przysiadu. „ŚREDNIO” – spokojnie spacerują. Nagranie
8 i 9.
10. Zabawa z tekstem – n. pyta dzieci jaką znają wyliczankę lub wierszyk. Przygotowany tekst zostaje
kilkakrotnie powtórzony przez dzieci i n., na przemian szybko i wolno. Po paru powtórzeniach następuje
zmiana. Dzieci przyspieszają stopniowo, następnie tak samo stopniowo zwalniają.
11. Zabawy z poznanymi piosenkami – „Wesołe przedszkole” – nagranie 17 i „Smaczne warzywa”
– nagranie 19.
12. Inscenizacja piosenki „Miała Baba koguta”. Nagranie 22.
13. Relaksacja. Nagranie 16.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RYTMICZNYCH
ZAJĘCIA – „BAL BALONIKÓW” cz.2
Cele ogólne:
 Nauka piosenki;
 Rozwijanie poczucia rytmu;
 Kształcenie umiejętności rozróżniania tempa;
 Rozluźnianie różnych części ciała;
 Zapoznanie z barwą nowego instrumentu;
 Kształtowanie umiejętności rozróżniania rejestrów;
 Rozwijanie wyobraźni twórczej.
Cele szczegółowe – dziecko potrafi:
 Zaśpiewać zwrotkę piosenki;
 Ilustrować ruchem treść piosenki;
 Dostosować ruch do zmian dynamicznych w muzyce;
 Rozróżnić tonację słyszanej muzyki;
 Tańczyć rytmicznie w kole;
 Rozróżnić barwę dzwonków;
 Rozróżnić rejestr wysoki od niskiego.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauka piosenki „Bal baloników” – sł. M. Terlikowska, muz. Z. Rudziński – dzieci słuchają
odtwarzanej z płyty CD piosenki, następnie śpiewają całą piosenkę z akompaniamentem. Nagranie
1.
2. Swobodna inscenizacja ruchowa piosenki – dzieci, dostosowują swoje ruchy do tekstu
piosenki. Zabawa z kolorowymi balonami. Dzieci w kilku zbliżonych liczebnie kołach zajmują
powierzchnię całej sali. Każde z kół otrzymuje jeden balon. Przy melodii piosenki dzieci w kołach
lekko podbijają balony w górę tak, by żaden z nich nie spadł na ziemię. Nagranie 2.
3. Zabawa „Roztańczone piłeczki” – przed rozpoczęciem zabawy n. rozdaje dzieciom małe
piłeczki. Podczas akompaniamentu w rytmie marszu dzieci spacerują po sali, trzymając piłeczki w
rękach. Gdy akompaniament zostanie wykonany legato, wówczas wszystkie dzieci siadają po
turecku i turlikają piłeczkę przed sobą. Gdy akompaniament będzie wykonany staccato, wówczas
wszystkie dzieci stają i podskakują w rytm, pilnując aby piłka nie spadła na podłogę. Nagranie 10 i
11.
4. Zabawa „Kotki i myszki” – przed rozpoczęciem zabawy n. dzieli dzieci na kotki i myszki.
Podczas dźwięków dzwonków cichutko i nieśmiało tańczą małe myszki, natomiast przy dźwiękach
tamburyna skradają się ciekawskie kotki. Gdy nauczyciel gra na obu instrumentach, każdy kot stara
się schwytać jedną mysz.
5. Ćwiczenie rozwijające umiejętność ustawiania się i poruszania w kole „Tarcze” – do
przeprowadzenia zabawy potrzebne są kolorowe tarcze od 2 do 4 kolorów. Dzieci otrzymują po
jednej tarczy i siadają w gromadce na środku sali. Na hasło słowne „CZERWONE SAMOCHODY”
– wywołuje dzieci z czerwonymi tarczami, wstają one i udają jazdę samochodem. „ŻÓŁTE
PARASOLKI” – wstają dzieci z żółtymi tarczami, trzymają je nad głową i biegną na palcach
dookoła siedzących kolegów. „NIEBIESKIE BĘBENKI” – dzieci z niebieskimi tarczami maszerują
pukając palcami w tarcze jak w bębenek. „ZIELONE BALONIKI” – dzieci trzymają tarczę w jednej
ręce, ponad głową i poruszając nią chodzą lub biegają po całej sali. W czasie zabawy należy też
zmieniać hasła, aby kolor tarczy nie łączył się na stałe z jedną czynnością. Np. „Zielone
samochody”, „żółte balony”. Nagranie 12 – samochody, nagranie 13 - parasolki, nagranie 14 –
bębenki, nagranie 15 – baloniki.
6. Zabawa z instrumentami – n. przygotowuje trzy grupy instrumentów: bębenki, kołatki,
dzwonki. Umieszcza je w różnych miejscach sali. Dzieci siadają na podłodze przy określonych
instrumentach. Przy wolnym akompaniamencie odezwą się dzwonki; przy średnio szybkim –
bębenki; podczas bardzo szybkiego – kołatki.
7. Ćwiczenia z talerzami – jedno z dzieci stoi z talerzami na środku sali. Podczas wolnego
akompaniamentu uderza ono w tym samym tempie talerzem o talerz. Pozostałe dzieci chodzą
dookoła niego wysoko unosząc kolana. Gdy usłyszą szybkie dźwięki, rozbiegają się po całej sali,
dziecko z talerzami oddaje instrument innemu koledze, który zajmuje miejsce na środku. Powraca
wolny akompaniament – wszyscy spacerują dookoła grającego na talerzach.
8. Rozpoznawanie piosenek – „Ola i liście” – nagranie 18 i „Sanna” – nagranie 20.
9. Inscenizacja piosenki „Miała Baba koguta”. Nagranie 22.
10. Relaksacja. Nagranie 16.