Mniej wrogości - więcej miłości
Transkrypt
Mniej wrogości - więcej miłości
KONKURS „BEZPIECZNA SZKOŁA – BEZPIECZNI UCZNIOWIE” Przemoc i agresja wśród uczniów Scenariusz lekcji dla V klasy Temat: Mniej wrogości - więcej miłości Cele dydaktyczno-wychowawcze: Uczniowie: - poprzez zabawę uczą się rozpoznawać swoje emocje i podejmują próby panowania nad nimi w różnych sytuacjach, - poprzez zabawę mogą dowiedzieć się, że możliwa jest ochrona poczucia własnej wartości i radości z życia, - bawiąc się mogą wyzwalać swoją agresję i przyjazne uczucia, - wcielając się w rolę atakującego i atakowanego, wczuwają się zarówno w sytuację osoby uciekającej i broniącej się, jak i osoby atakującej. Cele operacyjne: Uczeń: - wie, na czym polega aktywne słuchanie, - rozumie potrzebę ponoszenia odpowiedzialności za swoje postępowanie, - potrafi przebaczać innym ludziom, - potrafi korzystać z pięknej formy odprężenia, - potrafi na podstawie własnego i innych zachowania uświadomić sobie, co i jak zrobił. Metody: - praca indywidualna, - praca w grupach, - praca zbiorowa. Środki dydaktyczne: mazaki, 4-5 arkuszy szarego papieru, test niedokończonych zdań (dla każdego ucznia). Miejsce: sala gimnastyczna lub sala lekcyjna z ławkami ułożonymi, tak aby na środku można było ustawić krzesła w kole. Przebieg lekcji 1. Nauczyciel siedzi z dziećmi na krzesełkach ustawionych w koło (środek pusty). 2. Krótkie wprowadzenie – omówienie tematu (czas ok. 2 minuty) 3. Zabawa w przebaczanie (czas ok. 5 minut) Nauczyciel mówi do uczniów: Zamknij oczy i oddychaj głęboko i łagodnie, wdech... wydech... wdech.... wydech... Wyobraź sobie, że jesteś w takim miejscu, gdzie możesz czuć się bezpiecznie, być może u siebie w domu albo jeszcze gdzieś indziej. Wybierz takie miejsce, które dobrze znasz i lubisz... Wyobraź sobie, że tam jesteś i czujesz się dobrze i bezpiecznie, czujesz się pewny siebie... Wyobraź sobie, że jest to doskonały dzień dla ciebie oraz że jesteś we wspaniałym nastroju i bardzo miły dla wszystkich... A teraz wyobraź sobie, że ktoś podchodzi do ciebie, ktoś, przez kogo byłeś zdenerwowany, albo też ktoś, kto się na ciebie zezłościł. Może to być jakieś dziecko czy dorosły... Wyobraź sobie, że cieszycie się oboje z tego, że się znowu spotykacie. Nikt nie jest już zdenerwowany ani zły. Wyobraź sobie, jak obejmujesz tę osobę albo podajesz jej rękę i pokazujesz tej osobie, że ją lubisz albo kochasz bardzo głęboko w twoim sercu. Ja zrobię to samo... A kiedy to zrobisz, powróć do tego pomieszczenia i siedź dalej spokojnie z otwartymi oczami. Przejdę się wśród was i będziesz mógł mi wyszeptać na ucho, kogo spotkałeś i objąłeś... Ocena - nauczyciel zadaje pytanie: Co czułeś, kiedy przebaczyłeś innemu człowiekowi? 4. Zabawa „Wilk i owca” (czas ok. 20 minut) Nauczyciel mówi (cichym głosem): Wszyscy wstajemy, rozchodzimy się w swobodnie po sali. Niech każdy znajdzie miejsce odpowiednie dla siebie. Chciałabym objaśnić wam grę, która nazywa się „Wilk i owca”. Możecie przy tym naśladować różne zwierzęta, które czasami popadają w konflikt. Najpierw wyobraźcie sobie wszyscy, że zmieniacie się w wilka. Wiecie, że jest to silne zwierzę i ma ostre zęby. Potrafi wyć, warczeć i szczerzyć zęby. Wyobraźcie sobie, że jesteście sforą polujących wilków... Biegnijcie wkoło i wydawajcie z siebie różne dźwięki... Jesteście głodni i szukacie zwierząt, na które moglibyście zapolować... (1 minuta) Teraz zatrzymajcie się i wyjcie jak wilki, które są głodne... (15 sekund) Bądźcie teraz rozdrażnione i złe. Warczcie także na inne wilki, które wchodzą wam w drogę... Szczerzcie zęby na inne wilki, nie dotykając ich jednak...(1 minuta) Rozejdźcie się teraz trochę... Zatrzymajcie się i otrząśnijcie się... (15 sekund) Zamieńcie się następnie w jagnięta. Wiecie, że jagnię jest młodą owcą, która jest bardzo ciekawa i trochę strachliwa... Czy wiecie, jakie dźwięki wydają owce? Robią one mee... Bądźcie teraz stadem jagniąt, które żwawo skaczą między sobą... Bawcie się, dotykajcie się delikatnie głowami... (1 minuta) Zatrzymajcie się teraz na chwilę. Zauważacie w pewnej odległości dużego psa, który groźnie na was patrzy. Krzyczcie tak jak robią to owce, kiedy się boją i zbliżcie się do siebie... Starajcie się być bardzo blisko siebie (1 minuta). Rozejdźcie się teraz trochę... Zatrzymajcie się i otrzepcie się... (15 sekund) Zamieńcie się w rekina. Jest on wielką rybą, ma ogromny pysk i ostre zęby. Pływa bezgłośnie w wodzie w poszukiwaniu zdobyczy. Bądźcie rekinem i pływajcie w wodzie... Otwierajcie szeroko pysk jak prawdziwy rekin... Wyobraźcie sobie małe ryby, które uciekają przed wami w wodzie... Płyńcie za nimi i próbujcie je złapać... Nie wchodźcie jednak w drogę innym rekinom... (1 minuta) Wyobraźcie sobie, że połknęliście przynętę z wielkim hakiem, tak że wisicie na linie łowcy rekinów. Brońcie się przed wciągnięciem na statek... (15 sekund) Zatrzymajcie się i trochę się otrząśnijcie ... (15 sekund) Zamieńcie się teraz w małą złotą rybkę. Na pewno wszyscy widzieliście już taką rybkę w sklepie zoologicznym. Zwykle pływają one powoli, ale potrafią też szybko pływać zmieniając kierunki. Mają mały pysk i w porównaniu z rekinami są bardzo łagodnymi rybami. Pływajcie więc jak złote rybki w stawie i cieszcie się słońcem, które przebija się przez wodę. Nagle słyszycie dzwonek właściciela stawu, który karmi zawsze białym chlebem złote rybki. Zbierzcie się wszystkie na środku i chwytajcie kawałki chleba, które powoli opadają w waszą stronę... (30 sekund) Rozejdźcie się teraz. Zatrzymajcie się i otrząśnijcie... (15 sekund) Zamieńcie się w jastrzębia. Jest to drapieżny ptak z ostrym dziobem, szerokimi, mocnymi skrzydłami i ostrymi szponami. Bądźcie teraz jastrzębiem i latajcie w powietrzu. Szukajcie zdobyczy... Latajcie wysoko i uważnie obserwujcie rozległe pola pod wami... Wydajcie okrzyk jak w czasie polowania. Wymyślcie sobie taki okrzyk... (30 sekund) Lądujcie na gałęzi wysokiego drzewa i uderzajcie trochę skrzydłami. Odpocznijcie chwilę i obserwujcie uważnie otoczenie... (30 sekund) Znowu zatrzymajcie się i otrząśnijcie się... (15 sekund). Zamieńcie się w kaczkę. Wyobraźcie sobie, że jest jesień i lecicie kluczem na południe do Afryki... Jedna kaczka leci na początku, za nią dwie, dalej trzy w jednym rzędzie. Zróbcie tak kilka rund.... (30 sekund) Rozejdźcie się i otrząśnijcie... (15 sekund) Będziemy odgrywać teraz krótkie historie o zwierzętach. Wybierzcie sobie partnera, z którym chcielibyście się bawić... Mniejszy z was będzie wilkiem, a większy owcą. Nie rozmawiajcie ze sobą... Co stanie się, kiedy wilk i owca spotkają się? (30 sekund) Przerwijcie teraz i zamieńcie się rolami. Co zrobicie tym razem? (30 sekund) Zatrzymajcie się znowu i pożegnajcie z partnerem... Wybierzcie inne dziecko. Mniejszy z was będzie złotą rybką, a większy rekinem. Nie rozmawiajcie... Jak będziecie się zachowywać? (30 sekund) Zamieńcie się rolami. Zwróćcie uwagę, co się teraz stanie... (30 sekund) Dosyć! Pożegnajcie się z partnerem... Wcielcie się następnie w rolę kaczki i jastrzębia. Najpierw mniejszy z was będzie kaczką, a większy jastrzębiem. Co zrobicie? (30 sekund) A teraz odwrotnie. Jak się zachowacie? (30 sekund) Usiądźcie ze swoim ostatnim partnerem i porozmawiajcie o tym, co wam się szczególnie podobało, które zwierzę graliście najchętniej. Macie na to 3 minuty. OCENA ZABAWY: Każda grupa dostanie planszę, na której wypisuje swoje odczucia podczas zabawy ,jako: atakujący ofiara Prezentacja plansz (5 minut). 5. Podsumowanie Test niedokończonych zdań (5 minut) Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki, które mają uzupełnić anonimowo. MOJA ZŁOŚĆ Złoszczę się, kiedy w szkole ........................................................................................... Kiedy się bardzo gniewam, wtedy: krzyczę, uciekam, gryzę, biję, kopię, drapię, popycham, przeklinam ......................................................................(niepotrzebne skreślić) W ostatnim tygodniu złościłem się ........................................... razy. Dzisiaj złościłem się ........................................................ razy. Szczególnie złoszczą mnie dzieci, które ................................................................... Kiedy chcę kogoś zezłościć, to zachowuję się następująco: ....................................... .................................................................................................................................... Mogę doprowadzić kogoś do szału, kiedy ................................................................. Od dziś postanawiam być ................................ Nauczyciel po zebraniu kartek mówi do zgromadzonych uczniów: Życzę wam, abyście wszyscy znaleźli w sobie siłę do realizacji swoich postanowień, które przed chwilą napisaliście na tych karteczkach. Bibliografia: 1. Klaus W. Vopel, Gry i zabawy interakcyjne dla dzieci i młodzieży, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 1999 2. Klaus W. Vopel, Podróże w nieznane. Dzieci bez stresu, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2000 3. Thomas Gordon, Wychowanie bez porażek, Instytut wydawniczy PAX, Warszawa 1998 Autorzy: Dorota Spychalska - nauczycielka matematyki w PSP nr 3 w Starogardzie Gdańskim Lukrecja Malinowska - nauczycielka matematyki w PSP nr 3 w Starogardzie Gdańskim