Scenariusz zajęć integralnych

Transkrypt

Scenariusz zajęć integralnych
Scenariusz zajęć integralnych
Dzień aktywności – klasa I
Prowadząca zajęcia Grażyna Nowak
Temat bloku: Przyszła wiosna!
Temat dnia: Witaj wiosno!
Termin zajęć:
Cele ogólne
- poszerzanie słownictwa na temat zjawisk zachodzących w przyrodzie
- kształcenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem
- kształcenie umiejętności wypowiadania się kilkoma zdaniami na określony temat
- doskonalenie dodawania i odejmowania w zakresie 20
- uwrażliwianie na piękno przyrody
- rozwijanie twórczej inwencji dziecka
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wykona zadania na dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 20
- zaznaczy wiosenne miesiące
- odpowie na pytania z testu wyboru odpowiedzi
- rozwiąże zagadki w otrzymanym zestawie
- rozwiąże krzyżówkę
- rozpozna kwiaty w otrzymanym zestawie
- uzupełni wyrazy w tekście z lukami
- złoży wiosenne serduszko z gotowego szablonu
Cele operacyjne
Uczeń:
- rozwiąże 70% zagadek w otrzymanym zestawie
Metody:
- słowna – rozmowa, pogadanka, praca z tekstem
- oglądowe – obserwacja, pokaz
- działania praktyczne
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
- grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- matematyczna karta pracy
- krzyżówka muzyczna
- podręcznik „ Wesoła szkoła”
- test wyboru odpowiedzi
- zagadki
- rebusy
- krzyżówki
- tekst z lukami
- ilustracje wiosennych kwiatów
- szablon wiosennego serduszka
- płyta CD z nagraniem melodii – A. Vivaldi „ Wiosna”
- płyta z piosenką „Już wiosna”
- magnetofon
Zapis w dziennik:
Swobodne wypowiedzi na temat zmian zachodzących w przyrodzie na podstawie listu
od
wiosny i wycieczki. Rozwiązywanie wiosennych zagadek i rebusów. Uzupełnianie tekstu
z
lukami. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Wykonanie wiosennego serduszka.
Przebieg zajęcia
Rozwiązanie
krzyżówki
muzycznej
i
odczytanie hasła.
Warunki
pobudzające do
aktywności
Krzyżówka
muzyczna.
Zadania dla
uczniów
Czynności
uczniów
Odczytanie haseł Uczniowie
i
rozwiązanie rozwiązują
krzyżówki.
krzyżówkę
i
odczytują
hasło:
WIOSNA
Wykonanie zadań Karta pracy z Obliczenie
Dzieci
na dodawanie i zadaniami
działań,
wykonują
odejmowanie
matematycznymi. uszeregowanie
dodawanie
i
liczb w zakresie
wyników
odejmowanie
20 na karcie
rosnąco.
liczb w zakresie
pracy.
Ustalenie
20.
ustalają
kolejności
kolejność
miesięcy
i miesięcy
i
zaznaczenie
zaznaczają
miesięcy
miesiące
wiosennych.
wiosenne.
Omówienie
wykonanej
pracy.
Poprawne
List w
Wysłuchanie
Uczniowie
odczytanie listu
podręczniku.
treści listu.
słuchają treści
od wiosny.
listu czytanego
przez
nauczyciela i
wypowiadają
się na jego
temat.
Wykonanie testu Test wyboru.
Odczytanie i
Uczniowie
wyboru
poprawne
samodzielnie
odpowiedzi przez
zaznaczenie
czytają i
uczniów.
prawidłowych
zaznaczają
odpowiedzi.
odpowiedzi w
teście wyboru.
Praca w grupach: Karty pracy dla
Wykonanie
Grupa wspólnie
rozwiązywanie
grup.
zadań przez
pracuje nad
zagadek,
poszczególne
swoimi
krzyżówek,
grupy.
zadaniami.
rebusów o
Rozwiązuje
wiośnie.
zagadki,
Rozpoznawanie
krzyżówki,
wiosennych
rebusy.
kwiatów.
Rozpoznaje
Obszary
aktywności
polonistycznomuzyczna
matematyczna
polonistyczna
polonistyczna
polonistyczna
Uzupełnianie
tekstu z lukami.
Wykonanie
Szablon z
wiosennego
serduszkiem.
serduszka według
szablonu.
Wykonanie
serduszka.
kwiaty,
uzupełnia tekst
z lukami.
Czytanie
rozwiązań
wykonanych
przez grupy.
Uczniowie
Plastycznowycinają, łączą, techniczna.
kleją, ozdabiają
wiosenne
serduszko.
Dokonanie
samooceny
swojej
aktywności
podczas zajęć.