Bożena Klukowska

Transkrypt

Bożena Klukowska
Bożena Klukowska e-mail: mailto:[email protected]
jęz. angielski
gimnazjum w Chylicach
ul.Dworska 2
05-510 Konstancin-Jeziorna
Scenariusz lekcji
Temat lekcji: Present Perfect Tense or the most confusing tense you
have ever tried to understand.
1.Cele lekcji:
a) utrwalenie zasad tworzenia i użycia czasu present perfect simple
b) utrwalenie okoliczników czasu charakterystycznych dla czasu
present perfect (np. ever, yet, already, since, for )
c) wdrażanie uczniów do wykorzystywania czasu present perfect w
swoich wypowiedziach ustnych
d) wzmocnienie motywacji uczniów do nauki gramatyki języka
angielskiego
e) rozwijanie umiejętności pracy zespołowej uczniów.
2. Środki dydaktyczne:
a) prezentacja przygotowana w programie komputerowym Power
Point
b) komputer podłączony do ekranu telewizyjnego
c) karty odpowiedzi, przygotowane przez uczniów.
3. Przebieg lekcji:
a) powitanie
b) krótkie wyjaśnienie uczniom celu i przebiegu lekcji
c) podział uczniów na 3-osobowe zespoły oraz rozdanie kart
odpowiedzi
(każdy zespół dostaje 4 karty z literami A, B, C, D, które będą
wykorzystane w dalszej części lekcji)
d) przedstawienie uczniom prezentacji przygotowanej przy pomocy
programu Power Point pt: „ Present Perfect Tense or the most
confusing tense you have ever tried to understand” (czas present
perfect czyli najbardziej kłopotliwy czas, jaki próbowałeś
zrozumieć”)
1
Slajd 1 - slajd tytułowy „Present Perfect Tense or the most
confusing tense you have ever tried to understand”. Uczniowie
wyszukują w tytule formę czasu present perfect.
Slajd 2 - „What is so confusing about it ?”. Uczniowie próbują
odpowiedzieć na to pytanie. Po chwili odpowiedź jest wyświetlana
na ekranie TV.
Slajd 3 - „What do we need the present perfect for ?”. Uczniowie na
podstawie wcześniej nabytych wiadomości próbują sformułować
odpowiedź na powyższe pytanie. Każdy zespół, który udzieli
poprawnej odpowiedzi otrzymuje punkt. W trakcie tego ćwiczenia
uczniowie są zmuszeni do przypomnienia sobie okoliczników czasu
charakterystycznych dla present perfect. Po udzieleniu odpowiedzi
uczniowie mogą zobaczyć poprawne odpowiedzi wraz z
charakterystycznymi okolicznikami czasu na ekranie.
Slajd 4 - „How do we form the present perfect ?”.Zespoły, które
udzielą poprawnej odpowiedzi na to pytanie otrzymują punkty.
Odpowiedź jest wyświetlana po chwili w formie tabelki na ekranie
TV.
Slajd 5 – „Why don’t you try some exercises ?”. Slajd
wprowadzający do części testowej lekcji.
Slajdy 6-15 – Slajdy testowe. Zespoły czytają widoczne na ekranie
telewizora niekompletne zdania w czasie present perfect. Zdania
należy uzupełnić odpowiednią formą czasownika. Uczniowie mają
do wyboru 4 odpowiedzi widoczne pod zdaniem. Tylko jedna jest
poprawna. Wszystkie zespoły mają ok. 30 sekund na wybranie
poprawnej odpowiedzi. Następnie na znak nauczyciela każdy
zespół podnosi kartę z literą wybranej przez siebie odpowiedzi.
Każdy zespół, który wybrał poprawną odpowiedź otrzymuje punkt.
Zdania, które należy uzupełnić są zdaniami ułożonymi przez
uczniów o samych sobie na lekcji przeprowadzonej kilka dni
wcześniej. Na slajdach, w trakcie wyszukiwania poprawnej
odpowiedzi, uczniowie mogą rozpoznać swoje zdania i zobaczyć
komentarz nauczyciela do zdań w formie animowanych rysunków
oraz pochwał słownych.
2
e) gra „Aukcja” (auction game)
Slajd 16 – „Why don’t you test yourself again ?.” Slajd
przedstawiający pytania podsumowujące. Każdy zespół, który chce
udzielić odpowiedzi na pytanie musi wziąć udział w aukcji. Prawo
do odpowiedzi uzyskuje drużyna, która zadeklaruje największą
liczbę punktów ( z tych, które zdobyła w czasie lekcji ), jakie gotowa
jest stracić w wypadku udzielenia błędnej odpowiedzi. Jeżeli
drużyna odpowie poprawnie uzyska taką ilość punktów, jaką
zadeklarowała na aukcji.
Slajd 17 – „ You have just successfully completed the test”. Slajd
końcowy. Uczniowie wyszukują na ekranie formę czasu present
perfect.
f) praca domowa : Z podanych czasowników i okoliczników czasu ułóż
własne zdania w czasie present perfect.
3