Scenariusz obserwacji w grupie 4

Transkrypt

Scenariusz obserwacji w grupie 4
Scenariusz obserwacji
w grupie 4- latków
Prowadząca: Katarzyna Jajszczak
Temat kompleksowy: Grzyby
Temat zajęcia: Słuchanie wiersza „Grzyby” I. Landau
Cele ogólne:
Poznawczy: -Poszerzenie wiedzy na temat grzybów niejadalnych
Kształcący: -Kształcenie umiejętności przeliczania w zakresie 1-4
Wychowawczy: -Wdrażanie do przestrzegania zakazu zbierania nieznanych grzybów.
Metody:
słowna –rozmowa, pogadanka,
oglądowa- obserwacja, pokaz
praktyczne- samodzielnych doświadczeń
Formy pracy:
grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracje tematyczne, obrazki wybranych grzybów jadalnych
i trujących, sylwety koszy, płyta CD, opaski na głowę .
Przebieg:
I.Część wstępna
1)Powitanie
Dzieci siedzą w kole. Dziecko wskazane przez nauczyciela wita się dzieląc swoje imię na
sylaby.
2)Zagadka słowna
W lesie go spotkasz
I dziwisz się srodze:
Bo on ma kapelusz,
Ale gdzie? Na nodze!
Cześć główna
3)Słuchanie wiersza pt „Grzyby” I. Landau
Liczy , liczy krasnoludek
Trzy brązowe grzybki:
Ten jest pierwszy, ten jest drugi,
A trzeci jest brzydki…
Potem znowu krasnoludek
Wszystkie grzybki liczy:
Mój jest pierwszy,
Mój jest drugi
Trzeci będzie niczyj!
Włożył grzybki do koszyka
I zaniósł je mamie.
Będą dzisiaj
Na kolacje
Dwa grzybki w śmietanie.
4)Rozmowa na temat wiersza
N:Ile grzybów zebrał Krasnoludek?
N:Czym różnił się trzeci grzyb od pierwszego i drugiego?
N:Dla kogo przeznaczył Krasnoludek pierwszy i drugi grzybek?
N: Co Krasnoludek będzie jadł na kolację?
N:Jak myślicie dlaczego Krasnoludek nie zerwał trzeciego grzyba?
N Wskazuje muchomora i mówi że muchomory to nie tylko te z pięknym czerwonymi
kapeluszami ale są też inne muchomory, które przypominają nam grzyby jadalne.
N ; tłumaczy ze nie wolno zrywać takich grzybów ani dotykać ponieważ są to grzyby trujące,
nie należy także ich niszczyć ponieważ są one ozdobą lasu a także pomagają drzewom
wydobywać z ziemi pożywienie i dzięki temu drzewa lepiej rosną.
5) Przerwa śródlekcyjna „Krasnoludki”
6) Przeliczanie w zakresie 1-4
N wiesza na tablicy 4 kosze. Dzieci liczą kosze i nazywają ich kolorów. Następnie wybrane
dzieci wkładają do koszy tyle grzybów ile jest kropek na koszyku, na koniec dzieci określają
w którym koszyku jest najwięcej, w którym najmniej grzybów.
7)Działalność indywidualna dzieci (praca przy stolikach)
N: Pokoloruj grzybom kapelusze. Otocz pętlą grzyby jadalne.
N: Zwraca uwagę aby wypełnić kontur kapelusza tak, aby nie wyjść za jego linię.
8)Zabawa ruchowa z elementem śpiewu „Krasnoludek”
Zagadnienia programowe
Uczestniczenie we wspólnych zabawach str 18(Obszar z PP-8)
Wypowiadanie się na temat obrazka, ilustracji, wysłuchanego tekstu str 25. (Obszar z PP-3)
Liczenie przedmiotów str 40 (Obszar z PP-13)
Poznanie wybranych przedstawicieli grzybów niejadalnych np. muchomor plamisty
str 41 (Obszar z PP-4, 6)