zobacz

Transkrypt

zobacz
Scenariusz zajęć bibliotecznych dla klas I- III
Temat zajęcia: Zabawy inspirowane wierszami Tuwima
Cel ogólny: propagowanie twórczości Juliana Tuwima
Cele operacyjne:
 zna wiersze J. Tuwima,
 znajdzie, odczyta i zaznaczy hasło
 wypełni tekst o poecie
 rozwiąże krzyżówkę i odczyta hasło
 wypowie się na podstawie czytanego wiersza
 wypowie się na temat kłopotów związanych z pamięcią
 rozwiąże wykreślankę i odczyta hasło
 połączy zagadkę słowną z obrazkiem
Metody: słowne, oglądowe, czynnościowe.
Formy pracy: jednolita zbiorowa, jednolita indywidualna
Środki dydaktyczne: książka z wierszami J. Tuwima- wiersz „ Słoń Trąbalski”, plansza z hasłem do
znalezienia, zagadki- fragmenty wierszy, obrazki, tekst z lukami, wykreślanka, tabelka, kartki, ołówki
dla każdego dziecka
Przebieg
Część I - Wprowadzenie
1. Powitanie dzieci
2. N: zadaje dzieciom pytanie dotyczące rozwiązywania łamigłówek, krzyżówek. Nauczyciel
rozdaje dzieciom kartki z planszami do rozwiązania a jedno chętne dziecko rozwiązuje przy
tablicy interaktywnej.
3. Dzieci podają hasło: Julian Tuwim
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
S
T
O
R
Z
S
E
K
C
A
A
K
Z
K
K
F
I
S
C
K
U
L
K
A
J
U
L
I
A
N
A
F
A
S
R
R
T
K
A
O
M
T
U
W
I
M
E
R
A
E
O
G
A
K
A
G
L
S
Y
Y
R
O
E
I
Z
N
K
A
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
1. Kolejowa ……..
2. ……., paki i skrzynie
3. Nosi się je na nosie
4. Roznosi listonosz
5. Mała rzeka
6. Przez nią skaczesz
7. Duży kot a mały …….
8. Buduje domy
9. Za lokomotywą
10. Inaczej psota
11. Imię Zosi
4. Nauczyciel podaje temat i cel zajęć
Część II – Rozwinięcie
1. Dzieci słuchają krótkiego opowiadania o Julianie Tuwimie
Nauczyciel opowiada: Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi, a zmarł
27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. Był wybitnym poetą. Tłumaczył różne książki z języka
rosyjskiego, francuskiego i niemieckiego na język polski.
Napisał dla dzieci wiele interesujących wierszy o żartobliwym charakterze. Do najbardziej
znanych i lubianych wierszy zaliczamy m.in. takie wiersze jak: Lokomotywa, Rzepka, Okulary,
Bambo, Słoń Trąbalski, Ptasie radio, Idzie Grześ, Abecadło, Skakanka.
N: Spróbujcie uzupełnić tekst z lukami. Wyrazy, którymi należy uzupełnić luki znajdują się na tablicy.
Jedno dziecko zapisuje luki na tablicy interaktywnej. Pozostali uczniowie zapisują na kartkach.
Tuwim
Książki
Rzepka
Trąbalski
Abecadło
Skakanka
Łódź
Julian ........... był wybitnym poetą. Urodził się w ……………….. Napisał wiele ............ dla dzieci.
Jest autorem takich wierszy jak: „Lokomotywa”, „……..................”, „Słoń ...........................”,
„S………………………..” i „Rz.................... .”
2. N: Mam dla Was do rozwiązania kolejną krzyżówkę. Tym razem jest ona już z gotowym
hasłem. Waszym zadaniem jest ją uzupełnić o brakujące wyrazy. Każde dziecko podchodzi
do tablicy interaktywnej i wpisuje po jednym z nich.
Odczytaj i zapisz hasło
1.
S
J
2.
U
3.
K
L
4.
I
5.
A
6.
S
K
7.
9.
10.
F
11.
S
R
S
N
A
T
U
W
G I
M
K
O
8.
Y
1. Kolejowa ……..
2. ……., paki i skrzynie
3. Nosi się je na nosie
4. Roznosi listonosz
5. Mała rzeka
6. Przez nią skaczesz
R
Z
G
L
K
A
7. Duży kot a mały …….
8. Buduje domy
9. Za lokomotywą
10. Inaczej psota
11. Imię Zosi
3. N: Mam tu dla Was kolejne zadanie do rozwiązania. Należy skreślić co drugą literę i odczytać
hasło. Przecinek kończy dany wyraz.
S
I
T
L
Ó
A
Ł ,
K
I
O
R
T
F
E
G
P
B
S
R
T
N
R
C
Y
G
K
K,
4. Łączenie czytanego fragmentu wiersza - zagadki z ilustracją.
Nauczyciel lub wybrane dziecko czyta zagadkę – fragment wiersza i łączy ją z odpowiednim
obrazkiem
Okulary
Kotek
Warzywa
Abecadło
Położyła kucharka na stole
Kartofle, buraki, marchewkę, fasolę,
kapustę, pietruszkę, selery i groch
Nagle zerka do lusterka
Nie chce wierzyć znowu zerka.
Znalazł! Są! Okazało się, że
O – jak balon pękło,
Aż się P przelękło,
T – daszek zgubiło.
L – do U wskoczyło
Miauczy kotek- miau
Coś ty kotku chciał?
5.
Posłuchajcie wiersza o pewnym słoniu. Nauczyciel czyta wiersz „ Słoń Trąbalski”. Swobodne
wypowiedzi nt. treści wiersza.
 O kim jest ten wiersz?, Kogo zaprosił do siebie?
 Kto jest jego głównym bohaterem?
 Czy podobał się Wam ten wiersz? Dlaczego?
 Co podobało się Wam najbardziej? Znajdźcie ten fragment i odczytajcie go.
 Jaką wadę posiadał ten słoń?
 Jakie śmieszne sytuacje wynikały z tej jego wady?
6. Zabawa w kole
Każde dziecko po kolei podając sobie maskotkę słonia wypowiada się nt. własnych kłopotów
spowodowanych zapominaniem.
7. N:, Jakie rady byście dali zapominalskim?.
Uczniowie wypowiadają rady. Wybrane dziecko przepisuje rady na tablicy interaktywnej a pozostałe
dzieci zapisują je na kartkach.
Zapisuj to, czego nie możesz zapamiętać.
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
Ćwicz swoją pamięć.
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
8. Zabawa „ Lista zakupów”
N: Czyta dzieciom listę zakupów, których ma dokonać Słoń Trąbalski.
Zadaniem uczniów jest zanotowanie w dowolny sposób jak największej liczby sprawunków
(po wysłuchaniu całej listy)
10 jajek, dżem, mleko, chleb, 5 bułek, 4 jabłka, masło, mydło, 7 guzików, pączek....
III Część – Zakończenie
1. Rozmowa z dziećmi na temat zajęć
2. Ewaluacja- buźki : uśmiechnięta i smutna. Dzieci zaznaczają daną buźkę w koło.