Lista obecności na zajęciach otwartych w dniu 16 X 2015r

Transkrypt

Lista obecności na zajęciach otwartych w dniu 16 X 2015r
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
DATA: 22 X 2015r.
PROWADZĄCA: Joanna Bury i Alicja Krusberska- Kapias
TEMAT ZAJĘCIA: „My
owoce też lubimy, więc je razem policzymy”- zajęcia plastyczne zainspirowane zabawą matematyczną pt.
„Osiem jabłek”
CELE GŁÓWNY:
 wprowadzenie w świat wartości estetycznych
 uczenie się współdziałania i współpracy poprzez zabawę oraz wspólne wykonywanie
zadań
CELE OPERACYJNE: dziecko aktywnie bierze udział w zabawach
 uważnie słucha
 reaguje na sygnały umowne
 przelicza do ośmiu
 powtarza krótką rymowankę
 przełamuje nieśmiałość
 współpracuje w grupie
 ilustruje słowa piosenki ruchem
 improwizuje muzykę ruchem, z użyciem chusty- aktywnie słucha muzyki
 składa orgiami z koła wg instrukcji, dokleja na sylwetę drzewa
 zwraca uwagę na estetyczne wykonanie pracy
FORMY PRACY: z całą grupą, w małych grupach, indywidualna
METODY PRACY: słowna, czynna, zadaniowa, elementy kinezjologicznego systemu
kształcenia i terapii- Edukacja przez ruch D. Dziamskiej
POMOCE:

Płyta CD /wg B. Wapińskiej- „Tańce integracyjne”; warsztaty Kamy Palińskiej, CD
„Zanim będę uczniem „ (5- latki, akompaniament)

Opaska i pelerynka Pani Jesieni, Opowiadanie Iwony Biśto pt „Osiem Jabłek”

Jabłka – naturalne okazy, Sylweta „Sowy- Mądrej Głowy”

Sukienka Pani Wiosny z szarego papieru na tablicy tematycznej+ wcześniej wykonana
sylweta wiosny

Kosz Pani Jesieni wypełniony różnymi przedmiotami – atrybutami, chusty dla
każdego dziecka po jednej

Pastele olejne, Kołeczka dla każdej grupy dziecka: kolory: czerwony (jabłka), żółty
( gruszki), zielony (listeczki), fiolet (śliwki), czarny (ogonki), klej

papier szary z sylwetami (3 grupy) drzewa przygotowane wcześniej przez dzieci w
grupie ( metoda Ruchu rozwijające Dziamskiej- kreślenie linii i pętli do muzyki)

Sylwety lisa, wiewiórki, niedźwiedzia i orzechów, żołędzi i liści do zabawy w
j. angielskim
PRZEBIEG:
1. DZIEŃ DOBRY- powitanie taneczne w parach( „Witamy się”- Wapińska)
2. „Taniec dla Pani Jesieni”- jedno dziecko Pani Jesień otrzymuje koszyk, opaskę i
pelerynkę, wchodzi na krzesełko z boku, przed nim siadają dzieci, nauczycielki przypominają
zasady zabawy, dzieci otrzymują chustę – „wietrzyk jesienny.” z koszyka jesieni (pomagają
dyżurni. Zabawa polega na poruszaniu się do charakteru muzyki po dywanie ze zwracaniem
uwagi na zasady bezpieczeństwa!- / 3 utwory wg zainteresowania dzieci- „Jesienna cza- cza”,
„Kołysanka jesienna”, „Zbieramy grzyby”,/ po każdym utworze dzieci zbierają się przed
„panią jesienią”, która wybiera kolejna osobę na swoje miejsce.
3. „Osiem jabłek”- zabawa matematyczna wg I. Biśto- nauczycielka czyta i demonstruje
treść z użyciem jabłek- dzieci przyłączają się i liczą razem, zachęcenie rodziców do
liczenia
1. Obrodziła jabłoneczka, więc prosi Dorotkę,
Przyjdź do sadu dam ci jabłek, na pyszną szarlotkę
My jabłuszka też lubimy, więc je razem policzymy- 1,2,3,4,5,6,7,8
Świetnie właśnie tak, teraz w tył, czyli wspak – 8,7,6,5,4,3,2,1
2. Jabłoneczka dała jabłka, pięknie, jakich mało
Jedno w trawie się schowało, ile pozostało?
My jabłuszka też lubimy, więc je razem policzymy- 1,2,3,4,5,6,7
Świetnie właśnie tak, teraz w tył, czyli wspak –7,6,5,4,3,2,1
3. Szła Dorotka obok domu, spotkała się z Grzesiem
Dała bratu jedno jabłko, ile teraz niesie?
My jabłuszka też lubimy, więc je razem policzymy- 1,2,3,4,5,6
Świetnie właśnie tak, teraz w tył, czyli wspak –6,5,4,3,2,1
4. Ma Dorotka kilka jabłek, pokazać chce mamie,
Gdy jej jedno podaruje ile pozostanie?
My jabłuszka też lubimy, więc je razem policzymy- 1,2,3,4,5
Świetnie właśnie tak, teraz w tył, czyli wspak –5,4,3,2,1
5. Leżą jabłka opłukane na kuchennym blacie
Wezmę jedno to rumiane, podaruję tacie.
My jabłuszka też lubimy, więc je razem policzymy- 1,2,3,4
Świetnie właśnie tak, teraz w tył, czyli wspak –4,3,2,1
6. Wtem do kuchni weszła babcia w kwiecistym fartuszku
Daj Dorotko jedno jabłko usmażę racuszków.
My jabłuszka też lubimy, więc je razem policzymy- 1,2,3
Świetnie właśnie tak, teraz w tył, czyli wspak –3,2,1
7. Kogo jeszcze poczęstować? Pójdę znaleźć dziadka
Dam Mu jedno, bo on przecież bardzo jabłka lubi
My jabłuszka też lubimy, więc je razem policzymy- 1,2
Świetnie właśnie tak, teraz w tył, czyli wspak –2,1
8. Ważna w życiu jest rodzina, ważni przyjaciele
Mam ostatnie dwa jabłuszka z Tobą się podzielę.
4. Zabawa naśladowcza w j. angielskim
Nauczycielka wraz z dziećmi przypomina słownictwo związane z jesienią (liście, kasztany,
żołędzie, niedźwiedź, wiewiórka, itd). Nauczycielka mówi dane słowo- zadaniem dzieci jest
pokazanie danego słowa za pomocą ruchu.
5. Piosenka „Blues owocowy”- dzieci śpiewają ilustrując treść piosenki do
akompaniamentu z CD
1. Na zmartwienia i na żale
dżem ci zrobi doskonale,
bowiem w dżemie siła drzemie.
Owocowy blues!
Ref.: Blues, blues, blues owocowy,
taniec pyszny to i zdrowy,
słodki jak jabłkowy mus!
Owocowy blues!
2. Na zgryzoty i kłopoty
bardzo dobre są kompoty
czy śliwkowe, czy gruszkowe
każdy o tym wie!
Ref.: Blues, ………
3. Chcesz być silny tak jak smok,
owocowy tankuj sok!
Malinowy, porzeczkowy,
każdy dobry jest!
Ref.: Blues, ……….
6. Zachęcenie do wykonania pracy plastycznej w grupach- „Drzewka owocowe”- podział
na grupy- rodzice wraz z dziećmi składają z origami wg wzoru jabłka, gruszki, śliwki, ogonki
i listki. Rodzice pomagają dzieciom dozować klej i składać trudne elementy, Podczas
wykonywania prac gra muzyka relaksacyjna. Po wykonaniu prac dzieci sprzątają salę i każda
grupa prezentuje swoje wytwory. Podziękowanie za sprawną pracę w grupach dzieciom i
rodzicom. Wystawa prac na holu prze salą „Rybek”
7. Ewaluacja zajęć- co podobało się dzieciom; z czym miały trudność. Prośba o wypełnienie
kart ewaluacji przez rodziców.