Scenariusz apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Transkrypt

Scenariusz apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Scenariusz apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości
„Puzzle patriotyczne”
Przygotowali:
Sylwia Wal
Marta Lisowska
Marek Miller
Data – 08.11.2014 r.
Cele: - kształtowanie postaw patriotycznych
- budzenie wrażliwości na święta narodowe
- emocjonalne wiązanie uczniów z Ojczyzną
Metody: Praca z różnymi źródłami informacji, „burza mózgów”, sondaż świadomości
historycznej uczniów, graficzne ujęcie tematu.
Środki: Dekoracja tematyczna, plansze, plakaty, prezentacja multimedialna, piosenki w
wykonaniu chóru, duże puzzle w kształcie Polski w ilości odpowiadającej przewidywanym
zadaniom, materiały plastyczne, komputer, rzutnik, ekran, film.
Przebieg:
Dzień przed spotkaniem cała szkoła zostaje zaproszona na przyjęcie urodzinowo –
odrodzeniowe. Tekst zaproszenia odczytywany jest we wszystkich klasach. Przekazana jest
również informacja o odświętnym stroju i prezencje w postaci papierowego, białoczerwonego kwiatka. Zapraszająca nie jest przedstawiona z imienia – zostaje w domysłach
dzieci.
W dniu spotkania na sala gimnastyczne jest świątecznie udekorowana. Uczniowie
przynoszą ze sobą kredki, klej i podkładki.
1. Miniwywiad na temat obchodzonych urodzin. Prowadzący zadaje pytania dzieciom:
- Czyje to przyjęcie urodzinowe?
- Czy przygotowaliście prezenty?
Krótka rozmowa na temat Dnia Niepodległości.
Dzień Niepodległości przypada 11 listopada. Obchodzimy go dzisiaj, ponieważ
nie będzie nas wtedy w szkole. Część z Was - zwłaszcza młodsi uczniowie, nie wiedzą
dlaczego ten dzień jest dla nas tak ważny. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała
niepodległość po 123 latach niewoli. Możemy więc powiedzieć, że obchodzimy 96 urodziny
naszej ojczyzny.
Jak to się stało? Zobaczymy za chwilę, a teraz proszę o powstanie.
2. Wprowadzenie sztandaru.
3. Hymn Polski – w wykonaniu chóru szkolnego oraz wszystkich uczestników spotkania.
4. Utwory w wykonaniu chóru szkolnego oraz uczennic klasy VI:
- Piosenka „Pierwsza Brygada”
- „Rota”
- Piosenka „Wojenko, wojenko”
5. Wyprowadzenie sztandaru.
6. PUZZLE 1. Każda z klas deleguje swoich trzech przedstawicieli na środek sali. Uczniowie
dostają puzzle, z których ułożyć mają plakaty i znaki związane z odzyskaniem niepodległości.
Trudność dostosowana jest do wieku dzieci. Uczniowie układają i sklejają fragmenty, po
czym pokazują swoją pracę.
7. Krótka prezentacja multimedialna przedstawiająca w sposób przystępny dla najmłodszych
historię zaborów i odzyskania niepodległości przez Polskę oraz osób które walczyły za
ojczyznę.
8. Animowany film edukacyjny – „Historia Polski”
8. Odpowiedzi uczniów na pytanie: Co łączyło części kraju w całość? (burza mózgów)
9. PUZZLE 2. Przydzielenie dzieciom zadań do pracy w grupach. Uczniowie otrzymują po
jednym lub więcej puzzli Polski (klocek patriotyczny) oraz realizuje przydzielony temat.
Klasa I
– gr. 1 – godło Polski – malowanka
- gr. 2 – flaga Polski – malowanka
- gr. 3 - hymn (nuty na pięciolinii) - malowanka
Klasa II
– gr. 1 - Kuchnia Polska
- gr. 2 – Zwierzęta Polski
Klasa III
- Panteon sław narodowych
Klasa IV
- Pejzaż Polski
Klasa V
gr. 1 - Legendy Polskie
gr. 2 – Miasta Polskie
Klasa VI
- Tradycje i zwyczaje
Zadanie dobiega końca. Dzieci przyklejają swoje prace do fragmentu Polski. Kiedy wszystkie
puzzle są już gotowe, dwójka dzieci z każdej z grup przykleja swojego puzzla do dużej
planszy z mapą Polski. Zaczyna klasa VI i kolejne (malejąco).
10. Przypomnienie wszystkiego, co łączyło Polaków i jednoczyło ich w czasie zaborów.
11. Przyklejanie biało czerwonych kwiatów dookoła wyklejonej Polski.
12. Pożegnanie się.