Scenariusz Lekcji - Kompetentny e

Transkrypt

Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Autor: Aleksandra Zupok
Gimnazjum
Przedmiot: język polski
Klasa: III
Czas trwania: 90 minut
„Kto uratował jedno życie, uratował cały świat”
- o ludziach uhonorowanych tytułem
Sprawiedliwy wśród narodów świata
Odniesienie do podstawy programowej:
Do najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w trakcie kształcenia ogólnego na III
(…) etapie edukacyjnym należą:
kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we
współczesnym świecie.
czytanie – umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym
tekstów kultury, prowadząca do osiągnięcia własnych celów, rozwoju osobowego oraz aktywnego
uczestnictwa w życiu społeczeństwa,
umiejętność sprawnego
komunikacyjnymi;
posługiwania
się
nowoczesnymi
technologiami
informacyjno-
I.1.1
odbiera komunikaty pisane, mówione, w tym nadawane za pomocą środków audiowizualnych –
rozróżnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte w dźwięku i obrazie;
I.1.2
wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz cytuje odpowiednie fragmenty tekstu,
I.1.6
rozpoznaje wypowiedzi o charakterze emocjonalnym i perswazyjnym,
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1
I.2.1
samodzielnie dociera do informacji
oraz w wypowiedziach ustnych;
–
w
książkach,
prasie,
mediach
elektronicznych
II.1.2
rozpoznaje problematykę utworu,
II.3.1
przedstawia propozycję odczytania konkretnego tekstu kultury i uzasadnia ją,
II.3.2
uwzględnia w interpretacji potrzebne konteksty, np. biograficzny, historyczny,
II.4.1
z zrozumieniem posługuje się pojęciami dotyczącymi wartości pozytywnych i ich przeciwieństw
oraz określa postawy z nimi związane, np. patriotyzm-nacjonalizm, tolerancja-nietolerancja, pięknobrzydota, a także rozpoznaje ich obecność w życiu oraz w literaturze i innych sztukach;
II.4.2
omawia na podstawie poznanych dzieł literackich i innych tekstów kultury podstawowe,
ponadczasowe zagadnienia egzystencjalne, np. miłość, przyjaźń, śmierć, cierpienie, lęk, nadzieja,
wiara religijna, samotność, inność, poczucie wspólnoty, solidarność, sprawiedliwość; dostrzega i
poddaje refleksji uniwersalne wartości humanistyczne
II.4.3
dostrzega zróżnicowanie postaw społecznych, obyczajowych, narodowych, religijnych, etycznych,
kulturowych i w ich kontekście kształtuje swoją tożsamość.
III.1.5
uczestniczy w dyskusji, uzasadnia własne zdanie, przyjmuje poglądy innych lub polemizuje z nimi
Cel ogólny: poznanie historii ludzi niosących pomoc Żydom w czasie II wojny światowej,
uwrażliwienie na krzywdę innych,
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2
Cele operacyjne: uczniowie znają najważniejsze wydarzenia w Polsce z okresu II wojny światowej,
znają sytuację polskich Żydów oraz konsekwencje, jakie groziły za niesioną im pomoc, poznają
historię Janusza Korczaka, Ireny Sendlerowej, Jana Karskiego oraz innych osób pomagających
Żydom w czasie II wojny światowej, potrafią wyszukać potrzebne informacje w Internecie.
Metody pracy: burza mózgu, mini wykład, praca z komputerem, dyskusja, film
Formy pracy: praca grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
 film J.K. Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej”
www.youtube.com/watch?v=rWiMsSCjVAQ
 podręcznik „Słowa na czasie” kl.III – wiersz Władysława Szlengela „Kartka z dziennika Akcji”,
http://www.sztetl.org.pl/pl/article/warszawa/30,teksty-kultury/14976,wladyslaw-szlengel/
 strona internetowa „Polscy sprawiedliwi” - http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/cms/osprawiedliwych/
 zasoby Muzeum Historii Polski dot. J. Karskiego http://www.jankarski.org/,
 plakaty CEO przedstawiające osoby nagrodzone tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów
Świata”,
 oś czasu (TimeRime) http://timerime.com/en/timeline/2974731/czasy+wojny+i+okupacji/
 komputery (sala komputerowa)
Przygotowanie nauczyciela :
Biografia Janusza Korczaka i Ireny Sendlerowej - http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/cms/osprawiedliwych/
R. Polański „Pianista” http://www.youtube.com/watch?v=wIRu_WdR5IU
Jan Karski http://www.jankarski.org/postac/historia-o-karskim/
Przebieg lekcji:
Część
Prolog
Przebieg
Uwagi
Uczniowie poznali wcześniej utwory poświęcone II wojnie
światowej, znają również historię Władysława Szpilmana
z filmu R. Polańskiego „Pianista”.
1.Wprowadzenie Przypomnienie najważniejszych wydarzeń z czasów II
wojny światowej przy wykorzystaniu osi czasu.
5-10 min
Przypomnienie historii W. Szpilmana i roli, jaką odegrali
inni ludzie w jego uratowaniu. Omówienie sytuacji Żydów
w Polsce i osób niosącym im pomoc (Polska była jedynym
krajem pod okupacją niemiecką, w którym za pomoc
Żydom groziła kara śmierci).
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2.Część
zasadnicza
Zapoznanie z celem lekcji – poznanie ludzi ryzykujących
swe życie, by nieść pomoc innym m.in. Janusza Korczaka,
Ireny Sendlerowej i Jana Karskiego. Przedstawienie strony
internetowej projektu Muzeum Historii Żydów Polskich.
Przeczytanie z podręcznika wiersza Władysława Szlengela
„Kartka z dziennika Akcji”. Przekazanie najważniejszych
informacji z biografii Janusza Korczaka. Obejrzenie
fragmentu filmu J.K. Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej”
rozgrywającego się na Umschlagplatz (55:30-1:00:00 min).
Omówienie kolejnej postaci – Ireny Sendler (kolejne
fragmenty filmu m.in. 3:05 – 4:10 min.).
Zapoznanie z sylwetką Jana Karskiego – strona Muzeum
Historii Polski.
Zadanie: wyszukaj zdjęcia przedstawiające 4 innych ludzi
niosących pomoc Żydom w czasie II wojny światowej i za
pomocą programu Pixl wykonaj kolaż. Prezentacja prac.
Dyskusja: co trzeba było mieć, by pomagać innym? jakimi
przesłankami kierowali się ludzie, decydując się na
niesienie pomocy Żydom? Który cytat lepiej oddaje istotę
ich odwagi:
 „Kto uratował jedno życie, uratował cały świat”
 „Podaj rękę tonącemu, nawet jeśli nie umiesz
pływać”?
Wybór jednego – zapisanie tematu.
3.Ewaluacja/pods Uczniowie wymyślają pytania dotyczące lekcji i zadają je
umowanie
koledze, którego numer został wylosowany za pomocą
patyczków.
ok. 5 min
Załączniki:
Oś czasu http://timerime.com/en/timeline/2974731/czasy+wojny+i+okupacji/
Adnotacja dotycząca praw autorskich
Praca nie narusza praw autorskich ani dóbr osobistych osób trzecich. Autor udostępnia swoją pracę
na zasadach uznania autorstwa.
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
4