Grupa IV 6-latki 2013/2014

Transkrypt

Grupa IV 6-latki 2013/2014
Grupa IV 6-latki 2013/2014
Scenariusz zajęć otwartych w grupie 6 – latków
Data 25.04.2014r.
Małgorzata Kiełczykowska – nauczyciel dyplomowany
Zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej, z dominacją działalności umysłowej
Zagadnienia programowe:
- zachęcanie do czynnego udziału w zabawach ruchowych, s.20
- stwarzanie sytuacji zachęcających do wypowiadania się, wzbogacanie słownika dziecka w miarę nabywania
doświadczeń i zdobywania wiedzy, poznawanie słów z określoną tematyką, podawanie charakterystycznych
cech rzeczy i zjawisk, s.22
- rozwijanie słuchu, dokonywanie syntezy i analizy słów, doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia, s.23
- kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania (liczenie na palcach), s.25
- omawianie zagadnień z zakresu edukacji ekologicznej, kształtowanie nawyków proekologicznych, s.30
- zapoznanie z literaturą dziecięcą – wiersz, opowiadanie, s.31
- oglądanie teatrzyków dla dzieci, śpiewanie piosenek grupowo, s. 35
Temat kompleksowy: Na ratunek Ziemi
Temat zajęć: Teatrzyk sylwetowy na podstawie utworu „Kłopoty leśnego Krasnala”
Cele:
- zapoznanie ze znaczeniem słowa „ekologia”, „ekolog”
- wzbogacenie wiedzy i słownictwa związanego z poszanowaniem środowiska
- doskonalenie analizy i syntezy wyrazów
- rozwijanie logicznego myślenia i poprawności wypowiedzi
- wyrabianie postaw proekologicznych, zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa wynikające z niewłaściwych
zachowań w stosunku do środowiska przyrodniczego
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, grupowa
Metody: słowne, oglądowe, praktyczne, metody aktywizujące, metoda pedagogiki zabawy
Środki dydaktyczne:
Gałązka forsycji. Nagranie CD piosenki „Wiosna wita nas”
Szarfy w czterech kolorach
Graficzny układ pachołków w formie planu
Trasa ułożona na dywanie z pachołków
Napisy; rośliny, zwierzęta, ludzie, środowisko, Ziemia
Plansze z krzyżówkami, na których są nazwy: ptaków, kwiatów, zwierząt i owadów
Utwór Kłopoty leśnego krasnala
Sylwety do teatrzyku: krasnal, pszczoła, żabka, kwiatki, dzieci, drzewa
Plansze graficzne do treści utworu – scenografia teatrzyku
Nagranie CD piosenki „Pomóżmy naszej planecie”
Plansza graficzna obrazująca właściwe i niewłaściwe zachowania dzieci i dorosłych w stosunku do przyrody
Plakat „Ekologia” z hasłami ekologicznymi, zilustrowanymi przez dzieci
Wiersz „Co to jest ekologia?” D. Klimkiewicza, W. Drabika
Napisy – hasła ekologiczne
Matematyczna karta pracy dla każdego dziecka
Nagranie CD piosenki „Płynie strumyk przez zielony las….”
Przebieg zajęcia:
Lp.
1.
2.
3.
Procedury osiągnięcia celów (aktywność i
działalność dziecka)
Zabawa powitalna „Pani Wiosna wita nas” wg
pedagogiki zabawy
Kwiatki rosną, śpiewa ptak
Słonko jasno do nas świeci
Pani Wiosna mówi tak:
Witam gości, witam dzieci
(witam dzisiaj wszystkie dzieci)
Dz. stoją w kręgu, w środku stoi Pani Wiosna
(dziecko, które jako pierwsze wymienia pierwszy
miesiąc wiosny - marzec) z gałązką forsycji.
Dz. śpiewają piosenkę i wyklaskują jej rytm.
Pani Wiosna spaceruje w środku koła kiwając do
uczestników gałązką, na koniec wykonuje gest
powitania i przekazuje gałązkę forsycji
kolejnemu dziecku, które wymienia drugi
miesiąc wiosny – kwiecień; drugie dziecko
przekazuje gałązkę forsycji trzeciemu dziecku,
które wymienia trzeci miesiąc wiosny – maj.
Zabawa „Poszukiwacze skarbu” metodą mapy
skojarzeń
- dzieci podzielone na 4 zespoły za pomocą szarf
w 4 kolorach: niebieska (zespół I), czerwona
(zespół II), zielona (zespół III), żółta ( zespół IV)
Dz.w zespołach podzielone na trzy grupy: jedna
jest przewodnikiem, druga poszukiwaczem, a
trzecia odbiorcą skarbu. Pierwsza grupa Dz.poszukiwacz skarbu, staje przed wyznaczoną
trasą (pachołki ustawione według planu) i słucha
drugiej grupy dzieci - przewodnika, który patrząc
na plan daje poszukiwaczowi skarbu wskazówki,
jak dojść do skarbu, mówiąc: do przodu, do tyłu,
w lewo, w prawo, zgodnie z kołami na planie.
Poszukujący skarbu po dojściu do określonego
pachołka sprawdza, czy dotarł do swojego
skarbu, który jest oznaczony numerem zgodnym
z numerem zespołu 1, 2, 3, 4. Poszukiwacz
oddaje skarb odbiorcy, który odczytuje nazwę
skarbu i umieszcza go na tablicy przy
odpowiednim numerze 1, 2, 3, 4. wokół
zielonego koła symbolizującego Ziemię.
Skarby to napisy: rośliny, zwierzęta, ludzie,
środowisko
Dz. zgromadzone przy tablicy z nazwami
skarbów. Na środku zielonego koła znajduje się
kartka z zasłoniętym napisem „Ziemia”. Dz.
odgadują, jaki napis kryje się i wyciągają
wniosek, że na ziemi żyją ludzie, zwierzęta,
rośliny w określonych środowiskach. Dz. z
poszczególnych zespołów podają wyrazy –
skojarzenia do określenia „środowisko”:
budynki, góry, morza, ulice, woda, powietrze itp.
Rozwiązanie „ krzyżówki” – dopasowanie haseł i
rozwiązania krzyżówki do odpowiedniego
rodzaju przyrody ; rośliny, zwierzęta, ludzie,
Cele operacyjne
Środki dydaktyczne
Dziecko:
Śpiewa piosenkę
powitalną i rytmicznie
klaszcze
Wymienia kolejne
miesiące wiosny: marzec,
kwiecień, maj
Gałązka forsycji
Nagranie CD piosenki
„Wiosna wita nas”
Dziecko:
Doskonali orientacje w
schemacie ciała i
kierunków w przestrzeni
Wzbogaca słownictwo o
pojęcia: przyroda żywa,
nieożywiona, środowisko
Szarfy w czterech
kolorach
Graficzny układ
pachołków w formie
planu
Trasa ułożona na
dywanie z pachołków
Napisy; rośliny,
zwierzęta, ludzie,
środowisko, Ziemia
Dziecko:
Dokonuje analizy i
syntezy wyrazów
Plansze z krzyżówkami,
na których są nazwy:
ptaków, kwiatów,
4.
5.
środowisko
- dzieci podzielone na 4 zespoły za pomocą szarf
w 4 kolorach: niebieska (zespół I), czerwona
(zespół II), zielona (zespół III), żółta ( zespół
IV), każdy zespół rozwiązuje krzyżówkę, której
hasłami i rozwiązaniem są nazwy: ptaków,
kwiatów, owadów i zwierząt
- rozwiązanie krzyżówki w poszczególnych
zespołach polega na wstawieniu brakującej litery
w hasłach, a rozwiązaniem jest wyraz powstały z
tych liter czytany w pionie
Teatrzyk sylwetowy na podstawie utworu
Kłopoty leśnego krasnala
Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące
treści utworu:
1. Kto jest sprawcą kłopotów Krasnala?
(dzieci i dorośli)
2. Jakie pretensje ma do nich Krasnal ?
(płoszą ptaki, niszczą kwiaty, drzewa,
zaśmiecają środowisko – rzekę, las,
powietrze)
Przerwa śródlekcyjna – Dz. stoją i śpiewają
piosenkę „Pomóżmy naszej planecie”
6.
Zabawa dydaktyczna „Tak - nie” na podstawie
planszy graficznej przedstawiającej właściwe i
niewłaściwe zachowania w stosunku do przyrody
Dz. wskazują na planszy i uzasadniają właściwe i
niewłaściwe zachowanie się ludzi w stosunku do
świata przyrody
7.
Zbiorowa recytacja wiersza „Co to jest
ekologia?” D. Klimkiewicza, W. Drabika z
podziałem na role i złożenie przesięgi „Młodego
Ekologa”
Ekologia – mądre słowo,
A co znaczy – powiedz sowo!
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach
Lasach, rzekach, ludziach, ptakach
Mówiąc krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko
Masz je chronić i szanować – powiedziała mądra
sowa
Złożenie przysięgi" Młodego Ekologa"
Umieszczenie na plakacie "Ekologia" rekwizytu wesołego uśmiechu.
Dziś ekologia mądre słowo
Posługuje się pojęciami
ogólnymi; ptaki, kwiaty,
rośliny, owady, zwierzęta
zwierząt i owadów
Dziecko:
Wypowiada się na temat
treści wysłuchanego
opowiadania
Zna konsekwencje
niszczycielskiej
działalności człowieka w
stosunku do środowiska
przyrodniczego
Utwór Kłopoty leśnego
krasnala
Sylwety : krasnal,
pszczoła, żabka, kwiatki,
dzieci, drzewa
Plansze graficzne do
treści utworu –
scenografia teatrzyku
Dziecko :
Interpretuje piosenkę za
pomocą właściwej
intonacji, mimiki,
ruchów podczas śpiewu
w celu oddania
charakteru i nastroju
utworu
Zna sposoby dbania o
Ziemię – zachowanie
czystości wody,
powietrza, środowiska
Dziecko:
Rozpoznaje pozytywne i
negatywne zachowania
wobec przyrody i
niebezpieczeństwa
wynikające z tych
zachowań
Dziecko:
Rozumie znaczenie
słowa ekologia, ekolog
Zna postawy
proekologiczne
Czyta proste zdania
Nagranie CD piosenki
„Pomóżmy naszej
planecie”
Plansza graficzna
obrazująca właściwe i
niewłaściwe zachowania
dzieci i dorosłych w
stosunku do przyrody
Plakat „Ekologia” z
hasłami ekologicznymi,
zilustrowanymi przez
dzieci
Wiersz „Co to jest
ekologia?”
D. Klimkiewicza,
W. Drabika
Napisy – hasła
ekologiczne
8.
9.
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy.
Od dziś przyrodzie my pomagamy.
PRZYRZEKAMY:
- CHRONIĆ PRZYRODĘ
- OSZCZĘDZAĆ WODĘ
- DOKARMIAĆ PTAKI
- DBAĆ O ZWIERZAKI
- KWIATY HODOWAĆ
- DRZEWA SZANOWAĆ
- ZIEMIĘ RATOWAĆ
- NIGDY NIE ŚMIECIĆ
- UCZYĆ TEGO WSZYSTKIE DZIECI.
Praca indywidualna z zastosowaniem kart pracy
Dz. otrzymują karty pracy z dwoma
ćwiczeniami:
Ćw. 1. pokoloruj 9 kwiatek od lewej strony;
pokoloruj 9 kwiatek od prawej strony
Ćw. 2. połącz z cyfrą 9 te działania, których
wynik daje liczbę 9
Zabawa muzyczno - ruchowa „Leśny strumyk”
- dzieci podzielone na dwie grupy; jedna grupa
oznaczona zielonymi szarfami to drzewa stoją
nieruchomo, druga grupa dzieci, oznaczona
niebieskimi szarfami, podaje sobie ręce tworząc
strumyk, który płynie miedzy drzewami przy
dźwiękach piosenki; potem następuje zmiana ról
Dziecko:
Posługuje się
liczebnikami
porządkowymi w
zakresie 9
Odejmuje i dodaje na
palcach i ustala wynik
odejmowania i
dodawania
Dziecko:
Rytmicznie porusza się
przy muzyce
wesoło bawi się
Karta pracy dla każdego
dziecka
Nagranie CD piosenki
„Płynie strumyk przez
zielony las….”