Scenariusz zajęcia ruchowe

Transkrypt

Scenariusz zajęcia ruchowe
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH
Z ELEMENTAMI RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SCHERBORNE
DATA: 25.03.2014
GRUPA WIEKOWA: 5 – 6 LATKI
CZAS TRWANIA: 30 MINUT
PROWADZĄCA: BOGUMIŁA KACZOR
CELE OGÓLNE:
- WSPOMAGANIE HARMONIJNEGO ROZWOJU DZIECKA
- KSZTAŁTOWANIE PSYCHOMOTORYKI
- ZACHĘCANIE DO SYSTEMATYCZNEGO UPRAWIANIA SPORTU I REKREACJI
OCZEKIWANE UMIEJĘTNOŚCI
- JEST SPRAWNE FIZYCZNIE LUB JEST SPRAWNE W MIARĘ SWOICH MOŻLIWOŚCI
- UCZESTNICZY W ZAJĘCIACH RUCHOWYCH, W ZABAWACH W SALI
FORMY AKTYWNOŚCI
- ZABAWOWO – ZADANIOWA
- RUCHOWA
POMOCE
CHUSTA KLANZY, MATY, GAZETY, KARTKI PAPIERU, PŁYTA Z MUZYKĄ RELAKSACYJNĄ
PRZEBIEG ZAJĘCIA
POWITANIE PIOSENKĄ (na melodię „Panie Janie”)
Witaj (imię). Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię witamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
SCHEMAT CIAŁA I PRZESTRZEŃ
1. „Kąpiel”- dzieci w parach siedzą naprzeciwko siebie. Każdy bierze „kąpiel”. Jedno z
nich myje swoje części ciała (zaczynamy od nóg, idąc w stronę głowy i twarzy)
wskazane przez prowadzącego, a drugie naśladuje swojego partnera z pary i
wykonuje takie ruchy jak on.
2. Wierszyk z pokazywaniem (na stojąco) „Drzewo”.
Kółko małe, kółko duże,
Głowa prosto, ręce w górze;
Ręce w prawo, ręce w lewo;
Tak się chwieje wielkie drzewo szu, szuuuuuuu….
3. Ćwiczenia z gazetą
Gazetę kładziemy przed siebie; dziecko przeskakuje do przodu, do tyłu, na prawo na
lewo. Następnie bierze gazetą między kolana, ściska ją, a następnie chodzi po Sali,
biega, skacze; dziecko nie może zgubić gazety.
ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „PRZECIWKO”
4. PRZECIĄGANIE
Para siada naprzeciwko siebie, łapie się za ręce i przeciąga naprzemiennie.
5. SPYCHACZ
Para siada do siebie plecami i wzajemnie przesuwa się, uciskając na plecy
przeciwnika.
6. ROWEREK
Para siada naprzeciwko siebie, następnie kładzie się, łączy się stopami i wykonuje
ruch jazdy na rowerze.
RELAKS
„Zdmuchiwanie problemów”- każde dziecko otrzymuje kartkę papieru. Zadaniem jest
dmuchanie na kartkę tak, aby się uniosła. Najpierw w pozycji leżącej na brzuchu,
kolejno na plecach i siedząc. Ćwiczenie wykonujemy przy muzyce relaksacyjnej.
ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „Z”
7. WAGONIKI – dzieci w parach siadają jak „w foteliku”, jeden przed drugim. Para
porusz się do przodu, do tyłu, buja na boki, przewraca na boki.
8. WYCIECZKA – dziecko leży na podłodze, drugie łapie je za stopy i ciągnie po podłodze
w różne strony. Potem powtarzamy to ćwiczenie zmieniając role w parze.
ĆWICZENIA OPARTE NA RELACJI „RAZEM”
9. TRATWA – dzieci w parach układają matę na podłodze; maty muszą być oddalone
jedna od drugiej tak, aby można było przeskakiwać z jednej na drugą.
10. WYSPA NA MORZU – każda para kładzie swoją matę „wyspę” w dowolnym miejscu na
podłodze. Każda para mieszka na swojej wyspie. Na polecenie „MORZE” para
wyskakuje z maty i pływa po morzu, a na hasło „WYSPA” para szybko wraca na matę,
niekoniecznie swoją.
11. KARUZELA – na środku chusty siada para dzieci, pozostałe zaczynają biec i kręcić
chustą raz w prawo, raz w lewo.
RELAKS
12. ISKIERKA – grupa siada w kręgu i przykrywa się chustą. Następnie kolejno, zaczynając
od prowadzącego, przekazujemy iskierkę.
13. KOŁDERKA – w ciszy leżąc pod kołderką z chusty słuchają muzyki – kołysanki.