OBSZAR 3 – EDUKACJA ZDROWOTNA W ubiegłym roku szkolnym

Transkrypt

OBSZAR 3 – EDUKACJA ZDROWOTNA W ubiegłym roku szkolnym
OBSZAR 3 – EDUKACJA ZDROWOTNA
W ubiegłym roku szkolnym wzięliśmy udział w kampanii „Mamo, tato wolę wodę”,
dzięki czemu dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat wpływu wody na funkcjonowanie
organizmu, w tym na aktywność ruchową. Dzięki naszym działaniom przedszkole objęto
patronatem akcji. Jest to zarówno wspaniała nagroda, jak i poważne zobowiązanie. W tym
roku szkolnym bardzo aktywnie obchodziliśmy „Światowy Dzień Wody”, który trwał
w naszym przedszkolu aż tydzień. W ramach tego tygodnia dzieci poznały właściwości wody,
uczyły się jak ją oszczędzać, spotkały się ze studentkami UAM, Ośrodka Zamiejscowego
w Pile, z którymi m.in. badały poziom pH wody, z przedszkolakami z sąsiedniego
przedszkola wzbogacały wiedzę na temat jednego z przedstawicieli fauny wodnej – żaby,
a z pracownikami Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Pile pogłębiły
wiedzę na temat wpływu wody na rozwój człowieka, w tym na sprawność fizyczną.
Scenariusz zabawy dydaktycznej „Woda źródłem życia”
Scenariusz powstał przy współpracy z przedstawicielami Sekcji Oświaty Zdrowotnej
i Promocji Zdrowia PSSE w Pile
Data: 27.03.2014r.
Grupa: 3, 4 - latki
Prowadzące: Izabela Baraniak, przedstawicielki Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji
Zdrowia PSSE w Pile - Alicja Sroczyńska i Alicja Krzyżaniak
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań dzieci otaczającym światem,
- uświadomienie dzieciom znaczenia wody dla zdrowia i sprawności fizycznej człowieka oraz
dla życia zwierząt i roślin,
- rozumienie potrzeby oszczędzania wody
Cele operacyjne:
Dziecko:
- odpowie na pytania „Skąd się bierze woda”,
- określi znaczenie wody dla ludzi, roślin i zwierząt,
- zrozumie, że picie słodkich napoi sprzyja nadwadze i otyłości,
- aktywnie włączy się do proponowanych zabaw,
- doświadczy walorów wody (smakowych, odprężających)
Metody: oglądowa, słowna, czynna, elementy metody M. Montessori
Środki dydaktyczne: zagadka o wodzie, globus, Płyta CD „Śpiewanki pokazywanki” butelki
wody mineralnej, szklanki, puzzle obrazkowe, sylwety butelek z wodą, emblematy butelek
i kropelek, miska z wodą, prezent dla gości
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości
2. Rozwiązanie zagadki o wodzie
„Zagadka to łatwa, odpowiedzcie dzieci.
Gdy kurek odkręcisz, to już z kranu leci.
Pijesz ją co dzień, używasz do mycia.
Bez niej na Ziemi, nie byłoby życia!” (woda)
3. Rozmowa na temat „Skąd się bierze woda” w oparciu o globus:
– określanie znaczenia barw na globusie, wskazywanie barwy dominującej
–
utrwalenie
nazw
zbiorników
wodnych
i
przy
pomocy
nauczycielki
przyporządkowanie im właściwego smaku wody, wyciągnięcie wniosku, że słodkiej
wody jest mało na Ziemi, dlatego należy ją oszczędzać
4. Zabawa przy piosence „Malujemy pogodę” – rysowanie w powietrzu symboli pogody
5. Zabawa „Do czego potrzebna jest woda?” – obrazowanie ruchem czynności przy
wykonywaniu których potrzebna jest woda
6. Rozmowa na temat znaczenia wody w organizmie człowieka:
- wypowiadanie się dzieci na temat ich ulubionych napojów,
- rozumienie, że słodkie napoje prowadzą do nadwagi i otyłości i zmniejszają
sprawność fizyczną człowieka
7. Degustacja różnych wód mineralnych – próba określenia ich smaku
8. „Puzzle zdrowotne” – układanie obrazków z części wg wzoru przedstawiających różne
napoje; formułowanie wniosków, że kawa, czarna herbata, cola są niezdrowe dla
dzieci.
9. Zabawa „Ile jest butelek z wodą” - dzieci liczą butelki z wodą i wykonują ćwiczenia
przyporządkowane do danej liczby:
1 butelka wody – „Stańcie na jednej nodze”
2 butelki wody – „Skaczcie jak żabki”
3 butelki wody – „Podskoczcie 3 razy”
4 butelki wody – „Pokażcie, jak chodzi kotek”
10. Zabawa ruchowa „Znajdź swoją parę” – połowa dzieci otrzymuje emblematy butelek,
połowa kropelek, gra muzyka relaksacyjna – dzieci spacerują po sali. Na hasło
„Kropelka do butelki” – dobierają się w pary
11. Ćwiczenie relaksacyjne przy muzyce „Magiczna woda” wg Marii Montessori – dzieci
siedzą w kole i ostrożnie podają sobie miseczkę z rąk do rąk, tak aby nie uronić ani
jednej kropli.
12. Podsumowanie zajęć, wręczenie gościom upominku; podziękowanie za prezent –
niebieskie baloniki.
W grupie starszej przeprowadzono quiz „Zdrowie naszym skarbem”. Głównym celem quizu
było motywowanie dzieci do dbania o zdrowie, prawidłowe odżywianie i sprawność fizyczną
ciała.
Quiz „Zdrowie naszym skarbem”
Data: 19.03.2014r
Grupa: 5,6 - latki
Prowadząca: Alicja Kłodzińska
Metody: aktywizujące, słowne - zagadki, objaśnienia; czynne - zadań stawianych do
wykonania
Forma aktywności; słowna, muzyczno-ruchowa
Forma działania: grupowa, w małych zespołach
Cel ogólny: motywowanie do dbałości o zdrowie, prawidłowe odżywianie i sprawność
fizyczną ciała.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poszerzy wiedzę na temat zdrowego odżywiania i przestrzegania podstawowych zasad
higieny;
- rozumie znaczenie ruchu dla zdrowia;
- utrwali zasady współzawodnictwa w rywalizacji między grupami;
- w małych zespołach podejmie próbę zgodnego wykonywania powierzonych zadań;
Pomoce: tablica wyników, stoliki dla zespołów grupowych i jury, opracowane pytania Quizu,
owoce dla wszystkich dzieci;
Przebieg quizu:
1. Powitanie przez prowadzącą.
2. Nauka rymowanki „My o zdrowie nasze dbamy, gimnastykę uprawiamy”
3. Zagadki na rozgrzewkę - rymowanki – załącznik nr 1
Dzieci podają numer pytania od 1 do 13 i udzielają odpowiedzi kończąc rozpoczęte zdanie.
4. Zabawa muzyczno - ruchowa – „Gimnastyka”- wszystkie dzieci śpiewają piosenkę,
naśladując ruchami ciała jej treść .
5. Quiz „Na wesoło”- załącznik nr 2
Prowadząca wybiera „jury” konkursu ( 3 dzieci) oraz asystentkę do pomocy. Z pozostałej
grupy dzieci wybiera po troje dzieci chętnych do konkursu, tworząc trzy zespoły, które
zasiadają przy oznaczonych stolikach. Zespół podaje numer pytania od 1 do 20, po krótkiej
naradzie udziela odpowiedzi. Za prawidłową odpowiedź otrzymuje 1 punkt - obrazek
przedstawiający owoce lub warzywa, który asystentka zawiesza przy nazwie zespołu na
tablicy.
6. Powtórzenie głośno i na stojąco rymowanki - kilka podskoków i przysiadów w miejscu.
7. Podsumowanie wyników- pogratulowanie grupie, która zgromadziła największą ilość
punktów oraz poczęstowanie wszystkich dzieci owocami.
8. Podziękowanie wszystkim za udział i wspólna zabawa przy piosence – „Witaminki”
Załącznik nr 1
ZAGADKI – RYMOWANKI
Zagadki - rymowanki dla dzieci na rozgrzewkę.
1. Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy......(witaminki)
2. Ziemniaki i buraki jedzą wszystkie......(dzieciaki)
3. Jedz owoce i jarzyny, w nich mieszkają......(witaminy)
4. Przez cały rok, pij marchewkowy ....(sok)
5. Mleczne pyszności, są na zdrowe......(kości)
6. Witaminki, witaminki dla chłopczyka i .....(dziewczynki)
7. Kto sok pije, ten długo....(żyje)
8. Jedz owoce i warzywa, będziesz zdrów jak ....(ryba)
9. My lubimy czyści być, więc się trzeba często....(myć)
10. Cały dzień cukierki ssałem, a o paście.....( zapomniałem)
11. Skakać, biegać, tańczyć w koło, razem będzie nam....(wesoło)
Załącznik nr 2
QUIZ - „NA WESOŁO”
Drużyna podaje numer pytania - nauczyciel czyta, po naradzie dzieci wybierają jedną z trzech
możliwych odpowiedzi.
1 punkt – za prawidłową odpowiedź.
1.Posiłek, który jemy po obiedzie, a przed kolacją nazywa się:
a. poobiednik
b. podwieczorek
c. podkolannik
2. Najwięcej witamin mają warzywa :
a. surowe
b. zaduszone
c. gotowane
3. Żeby być zdrowym trzeba:
a. siedzieć przed telewizorem
b. jeść chipsy
c. uprawiać sport
4. Sałatkę jarzynową robimy z :
a. owoców
b. mięsa
c. warzyw
5. Aby mieć zdrowe zęby należy:
a. jeść słodycze
b. pić mleko
c. często się uśmiechać
6. Żeby być zdrowym należy jeść:
a. cukierki
b. owoce i warzywa
c. pizzę
7. Owoce i warzywa przed jedzeniem myjemy :
a. w szamponie do włosów
b. w wodzie
c. w płynie do naczyń
8. Przed każdym posiłkiem należy:
a. zatańczyć
b. umyć ręce
c. pobawić się zabawkami
9. Służy do mycia, służy do picia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia:
a. oranżada
b. woda
c. mleko
10. Co ma dużo witaminy C:
a. lody
b. kwiaty
c. owoce i warzywa
11. Ile wody powinniśmy wypić codziennie:
a. mało
b. dużo
c. ani kropelki
12. Nasze zęby leczy:
a. okulista
b. stomatolog
c. zębowiec