MAŁE I DUŻE PIESKI - Beata Barbara Jadach

Transkrypt

MAŁE I DUŻE PIESKI - Beata Barbara Jadach
SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH
TEMAT: „MAŁE I DUŻE PIESKI”
Opracowanie: mgr Beata Barbara Jadach
Grupa: 4–latki
Cele:
v
doskonalenie umiejętności określania wielkości przedmiotów poprzez używanie
pojęć: mały, duży
v
utrwalanie podstawowych wiadomości o psach poprzez zabawy ruchowe i
ortofoniczne.
v
Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów oraz operacji dodawania i
odejmowania poprzez polecenia: „dołóż”, „zabierz”
v
Wykorzystanie elementów dramy
v
Dostrzeganie kontrastów, np. mały – duży, smutny, wesoły
v
Reagowanie na sygnały i polecenia
v
Aktywizowanie grupy poprzez zabawy dramowe i ruchowe
Pomoce dydaktyczne:
Ø
kolorowe krążki,
Ø
kolorowe szarfy,
Ø
klocki drewniane,
Ø
zabawki – pluszowe pieski, piłki – mała i duża,
Ø
klocki plastikowe – małe i duże
Przebieg zajęcia:
1. Opowiadanie nauczycielki inscenizowane pluszowymi zabawkami: małym i dużym
pieskiem. Tekst własny.
Przygoda małego pieska
Beata Barbara Jadach
W niewielkiej budzie mieszkał mały piesek. Dzień mijał mu miło na zabawie. Najbardziej lubił
bawić się swoją niebieską, małą piłką. Biegał wtedy po trawniku i gonił ją,. A kiedy się zmęczył,
spacerował po ogrodzie, oglądając kwiatki i te małe, i duże.
Pewnego dnia, kiedy mały piesek drzemał sobie w słoneczne popołudnie w budzie,
obudziło go głośne szczekanie: „Hau, hau…”- zadudniło wokół. Mały piesek wystraszył się. „Co
tak hałasuje?” – zdziwił się. Nieśmiało wychylił mordkę z budy, by zobaczyć, co się dzieje. Jego
zdziwionym oczom ukazał się duży pies. „Ojej, jaki ja jestem mały, a on duży” – pomyślał
mały piesek.
Duży pies odezwał się pierwszy:
- Witaj mały piesku!
Mały piesek bał się dużego psa. Myślał, że duży pies chce mu zrobić krzywdę, więc schował się
do swojej budy.
- Mały piesku nie chowaj się, nie zrobię ci krzywdy. – powiedział duży pies.
Mały piesek wyszedł powoli z budy:
- Na pewno nie zrobisz mi krzywdy?
- Nie zrobię. Przybiegłem tu, żeby się z Tobą pobawić. Pobawisz się ze mną?
- Bardzo chętnie! – zawołał uradowany mały piesek, że znalazł towarzysza do zabaw. – A w co
się pobawimy?
- Ja lubię bawić się piłką.
- Mam piłkę. – powiedział mały piesek i przyturlał z budy swoją ulubioną niebieską piłeczkę.
- Ojej, jaka mała piłka! – zawołał zdziwiony duży pies. – Zaraz pokaże ci moją.
I za chwilę przyturlał dużą piłkę.
- Ależ twoja piłka jest duża. – zawołał mały piesek.
- Tak. Duży pies i duża piłka, mały pies i mała piłka. Ale teraz pobawimy się razem małą i dużą
piłką.
Od tej pory pieski codziennie bawiły się piłkami i nigdy już nie były samotne.
2. Zabawa ruchowa : „Małe i duże pieski bawią się małą i dużą piłką”
Nauczycielka dzieli dzieci na dwie grupy: chłopcy – to duże pieski i bawią się dużą piłką,
dziewczynki – to małe pieski i bawią się małą piłką.
3. „Obiad dla pieska”
Nauczycielka rozdaje dzieciom krążki – to są miski dla piesków. Dzieci mają za zadanie wziąć z
koszyczków kilka klocków: dużych i małych. W zabawie to będą kości dla psa.
Polecenia dla dzieci:
Ø
Ułóżcie wszystkie kostki w miseczce
Ø
Piesek zjada jedną, dużą kość. Odkładamy więc duży klocek obok miski.
Ø
Piesek jest jednak jeszcze głodny, więc zjada trzy małe kostki. Odłóżcie trzy małe
klocki obok miski.
Ø
Ile razem kości zjadł piesek? 1 + 2 = 3
Ø
Ile małych kostek zjadł piesek?
Ø
Ile dużych kości zjadł piesek?
Pytanie indywidualne do każdego dziecka:
Ø
Ile kości zostało ci w misce?
4. Zabawa ruchowa: „Pieski idą na spacer ze swoim panem”
Dzieci dobierają się w pary. Jedno jest pieskiem – chodzi na czworakach, drugie panem. Pan
zakłada pieskowi smycz – czyli szarfę w pasie i idzie z nim na spacer.
Hasła:
- „Pieski idą na spacer” – Pieski i właściciel spacerują.
- „Pieski biegają.” – Pieski i właściciel biegają.
- „Pieski szczekają.”
- „Pieski odpoczywają” – pieski zziajane ciężko i głośno oddychają po biegu.
5. Zabawy z elementami dramy:
Ø
Zabawa mimiczna – „Smutny piesek i wesoły piesek” – dzieci swą mimiką i
zachowaniem starają się naśladować smutek i radość.
Ø
Zabawa z elementem podawania: „Utul i pociesz małego, smutnego pieska” –
dzieci podają sobie kolejno pieska – maskotkę przytulając i pocieszając różnymi
słowami. Po zabawie omówienie, co dzieci czuły tuląc pieska i dlaczego chciały go
pocieszyć.
Ø
Zabawa z elementem podawania: „Duży, ciężki pies.” Dzieci wyobrażają się sobie,
że piesek jest duży i ciężki.
6. Zabawa ruchowa: „Pieski na spacer – pieski do domu”
Kolorowe krążki to domki piesków. Na hasło: „Pieski na spacer – dzieci biegają na czworakach
po sali i naśladują szczekanie psa. Na hasło : „Pieski do domu” – wracają na krążki.
7. Zabawa konstrukcyjna: „Mała i duża buda” w dwóch zespołach.
Chłopcy z drewnianych klocków budują dużą budę, a dziewczynki małą budę. W trakcie pracy
śpiew piosenki: „Popatrzcie na jamniczka”
8. Karta pracy: kolorowanie pieska, globalne odczytywanie napisu „PIES”. Zadanie
dodatkowe: dorysować psu dwie miski i słoneczko.
Pies