scenariusz zajęć w ramach projektu edukacyjno – wychowawczego

Transkrypt

scenariusz zajęć w ramach projektu edukacyjno – wychowawczego
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU
EDUKACYJNO – WYCHOWAWCZEGO
PT. „PODAJMY SOBIE RĘCE – PODRÓŻ PO KRAINACH PRAW DZIECKA”
Miejsce prowadzenia zajęć: SOSW Nr 2
Data: 13.11.2014 rok
Godzina: 16.00 – 17.00
Osoby odpowiedzialne: Dorota Witkowska, Arleta Stolarek
Uczestnicy: dzieci i młodzież z SOSW Nr 2, świetlice socjoterapeutyczne przy Szkole
Podstawowej Nr 16, Nr 23, świetlica romska
Temat: Prekursor praw dziecka
Cele:
Przybliżenie postaci Janusz Korczaka.
Upowszechnianie myśli pedagogicznych Janusza Korczaka
Zapoznanie z aktami prawnymi dotyczącymi praw dziecka, fragmentami Konstytucji
Rzeczpospolitej Polskiej, Konwencją o Prawach Dziecka oraz ustawą o Rzeczniku
Praw Dziecka
Metody:
słowna
podająca
aktywizująca
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna, projektor, laptop, arkusze papieru, mazaki, kleje, postaci dzieci z
kolorowego papieru
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości, zapoznanie z założeniami projektu.
2. Zabawy integrujące:
„Iskierka przyjaźni”- uczestnicy stoją w kręgu trzymając się za dłonie przy
splecionych rękach. Prowadzący mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg,
niech powróci do mych rąk” i lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie.
Osoba ta przekazuje iskierkę dalej.
„Witamy”- uczestnicy stoją w kręgu. Prowadzący wypowiada różne powitania,
dzieci, które uważają, że zostały powitane podnoszą ręce i machają do
pozostałych np. witamy tych, którzy mają na sobie spodnie, witamy tych, którzy
lubią jesień, witamy tych, którzy przybyli na nasze spotkanie itp.
„Stonoga”- dzieci stają gęsiego jeden za drugim, kładąc ręce na ramionach
poprzedzających je dzieci. Pierwsza osoba zostaje mianowana głową stonogi
podnosi, więc obie ręce w górę. Dzieci posuwają się do przodu w rytm
piosenki/wierszyka.
„Idzie, idzie stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej”
„Biegnie, biegnie stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej” (dzieci biegną
gęsiego)
„Skacze, skacze stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej” (dzieci skaczą na
prawej nodze, na lewej lub na dwóch)
„Wlecze się, wlecze stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej” (dzieci
zwalniają tempo)
„Maszeruje stonoga, stonoga, aż się trzęsie podłoga, podłoga hej” (dzieci maszerują)
Podczas wypowiadania ostatniego słowa piosenki „hej”, wszystkie dzieci powinny
podskoczyć i opaść na podłogę z szeroko rozstawionymi nogami. Dziecko będące głową
stonogi, przechodzi na czworakach pod rozsuniętymi nogami wszystkich dzieci na koniec.
„Znam swoje prawa” – tworzenie plakatu z kolorowych postaci dzieci.
3. „Prekursor praw dziecka” – prezentacja multimedialna
4. Zapoznanie z aktami prawnymi dotyczącymi praw dziecka, fragmentami
Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, Konwencją o Prawach Dziecka.
5. „Obrońca dzieci” – przedstawienie osoby Rzecznika Praw Dziecka.
6. Podziękowanie.