Scenariusz zajęć z tworzenia biżuterii – „Krótkie kolczyki

Transkrypt

Scenariusz zajęć z tworzenia biżuterii – „Krótkie kolczyki
Scenariusz zajęć z tworzenia biżuterii – „Krótkie kolczyki”. Scenariusz został przygotowany
w ramach realizacji projektu Stowarzyszenia Vox Humana „Szkoła – początek integracji”.
Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców i Budżet
Państwa
Grudzień 2012 r,
Autorki: Monika Firek, Agata Marek
„Krótkie kolczyki”
Cel:
Nauka wykonywania krótkich kolczyków w połączeniu z przedstawieniem jak właściwie dobierać
odpowiednie kształty kolczyków tak, aby pasowały do sylwetki i kształtu twarzy. Przedstawienie
podstawowych zasad doboru biżuterii. Stworzenie trzech par krótkich kolczyków przez każdego z
uczestników.
Czas: 90 minut
Materiały:
Rysunki przedstawiające kształty twarzy z dopasowanymi kolczykami uwydatniających zalety
twarzy i rysunki ze złym doborem. Zdjęcia z przykładowymi kolczykami. Dla grupy 10-12 osobowej
– 8-10 zestawów narzędzi do sporządzania kolczyków w których znajdują się:
- szczypce tnące,
- bociany okrągłe,
- bociany płaskie,
- trzy pudełka z wielobarwnymi,
- urozmaiconymi koralikami,
- bigle w kolorze srebrnym i złotym, przekładki.
Przebieg: Po przedstawieniu rysunków z doborem kolczyków prowadzący prosi grupę o
odpowiedź na pytanie które rysunki uważają za podkreślające urodę, a które są źle dobrane.
Następnie jest indywidualna rozmowa z każdą z dziewcząt - o kształtach pasujących do jej typu
urody. Po ustaleniu – szkolący przedstawia w sposób widoczny dla wszystkich podstawowe
zasady tworzenia krótkich kolczyków - na szpilce umieszcza przykładowe koraliki, łączy je
odpowiednio według kształtu i koloru, szpilkę przy pomocy bociana zawija w półpętlę, zawiesza na
biglu, docina szczypcami na długości ok. 1 cm i zaciska pętlę na biglu. Czynność mocowania
kolczyka na biglu prezentuje trzy razy. Po prezentacji rozkłada na stole narzędzia i pudełka z
koralikami, tak, aby każde pudełko przypadało na cztery osoby, uczestnicy dobierają odpowiednie
materiały do wykonania pierwszej pary kolczyków, rozdaje po pierwszej parze bigli. Prowadzący
podchodzi do poszczególnych osób, omawia dobór materiału, daje wskazówki i sugestie do
ewentualnej zmiany tworzywa, zachęca również do wymiany poglądów między kursantami.i
Słuchacze samodzielnie przystępują do pracy. Przy tworzeniu pierwszej pary kolczyków instruktor
pomaga przy zagadnieniach technicznych – pokazuje i pomaga przy robieniu pętli na biglu. Po
wykonaniu pierwszej pary kolczyków uczestnicy dobierają jeszcze dwa razy zestawy materiałów,
tak, aby w sumie na zajęciach każdy zrobił trzy pary kolczyków. Pod koniec zajęć, kiedy zadanie
zostanie wykonane uczestnicy wspólnie układają wykonane prace na stole, które następnie zostają
sfotografowane. Wykonaną biżuterię zabierają dla siebie.
Ćwiczenie:
Każdy uczestnik po zapoznaniu się z rysunkami dobiera odpowiadające mu materiały do
sporządzenia pierwszej pary kolczyków, wymienia poglądy na temat dobranych materiałów z
prowadzącym i innymi uczestnikami. Po ich zrobieniu – najczęściej przy pomocy prowadzącego,
wykonuje drugą i trzecią parę samodzielnie
Komentarz:
Zadaniem prowadzącego jest nauczenie tworzenia najprostszego rodzaju kolczyków krótkich tak
aby przy drugiej- trzeciej parze uczestnik był w stanie sam je wykonać. Dziesięć osób wykonuje
trzy pary kolczyków, trzy osoby dwie pary. Młodzież zaznajamia się z podstawowymi zasadami
stylizacji związanej z doborem biżuterii, a wymieniając między sobą opinie, pomagając sobie,
poznają się, nawiązują kontakty, zaczynają proces integracji.