Od chemii się wszystko zaczyna

Transkrypt

Od chemii się wszystko zaczyna
Od chemii się wszystko zaczyna ....
Scenariusz zajęć
Iwona Zbieranek, Agnieszka Korzempa, Hanna Robaczewska
Poniższy scenariusz został opracowany dla potrzeb kółka chemicznego, ale można go odpowiednio
zmodyfikować i przeprowadzić nietypową, a przez to ciekawą dla uczniów zintegrowaną lekcję: chemii,
sztuki i języka polskiego. Zajęcia te pokazują w jak różnorodny sposób można wykorzystać jeden materiał
dydaktyczny – tutaj tekst piosenki “Chemiczny walc” zespołu GOLEC uORKIESTRA.
Cel ogólny: Wskazanie roli chemii w życiu codziennym i odzwierciedlenia tego w
utworach.
Cele szczegółowe:
a) język polski – uczeń
zna piosenkę pt. “Od chemii się wszystko zaczyna”
rozumie pojęcia: paralelizm składniowy, anafora, zgrubienie
analizuje i interpretuje utwór GOLEC uORKIESTRY pt. “Od chemii się wszystko
zaczyna”, określa rolę chemii, podaje definicję miłości, wskazuje środki stylistyczne
potrafi ocenić, co jest właściwym tematem piosenki;
b) sztuka – uczeń
zna tekst i melodię piosenki “Od chemii się wszystko zaczyna”...,
umie zaśpiewać tę piosenkę
rozumie zależność układu tanecznego od metrum piosenki
ujmie zatańczyć w rytm piosenki
zna sposoby ekspresjii muzycznej i plastycznej będącej ilustracją tekstu
umie przedstawić tekst piosenki w dowolnej formie plastycznej;
c) chemia – uczeń
zna definicję chemii jako nauki przyrodniczej
wyjaśnia pojęcia chemiczne występujące w tekście piosenki
wyszukuje znaczenie nieznanych pojęć w słowniku chemicznym lub słowniku
wyrazów obcych
porównuje ze sobą wyjaśnienia pojęć chemicznych wypisane z tekstem piosenki z
opisami słownikowymi, poszukuje analogii między nimi.
1
Metody pracy:
burza mózgów
metaplan
praca w grupie
przekład intersemiotyczny.
Środki dydaktyczne:
tekst piosenki,
“Słownik terminów literackich”, “Słownik wyrazów obcych”, “Słownik chemiczny”
arkusze szarego papieru, markery
magnetofon, płyta z nagraniem piosenki
instrumenty perkusyjne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I.
Podanie tematu i wskazanie celu zajęć
II.
Część muzyczna
Ćwiczenia dykcyjne
Prezentacja, a następnie wspólny śpiew piosenki z repertuaru GOLEC
uORKIESTRA pt. “Od chemii się wszystko zaczyna...”
III.
Część polonistyczna
Wprowadzenie: wskazanie na popularność piosenek braci Golców
Opracowanie tematu: określenie roli chemii na podstawie omawianego tekstu
(zastosowanie “burzy mózgów”, zapis w formie metaplanu)
Środki stylistyczne i ich funkcja w piosence
-
anafora i paralelizm składniowy (ze “Słownika terminów literackich”)
“Bez chemii nie byłoby Ciebie
bez chemii nie byłoby mnie”,
-
zgrubienie: “Od serducha ogień bucha”
podanie definicji miłości zapisanej w treści utworu (“burza mózgów i metaplan)
omówienie pojęć bezpośrednio związanych z chemią.
IV. Część chemiczna
próba samodzielnego wyjaśnienia pojęć chemicznych znanych z lekcji chemii
2
wyszukiwanie nieznanych pojęć w słowniku chemicznym albo słowniku wyrazów
obcych
przypomnienie definicji chemii, zapisanie jej w formie metaplanu
odniesienie w/w pojęć i definicji do tekstu piosenki, wskazanie analogii np.
-
substancja złożona
-
wiązanie chemiczne
-
chemia jako nauka badająca skład, budowę, właściwości
-
opis oddziaływań występujących między substancjami a dwojgiem ludzi.
V. Część muzyczno- plastyczna
wyszukanie metrum piosenki – kołysanie z akcentowaniem pierwszej miary taktu
śpiew piosenki z wyszczególnieniem każdej miary taktu za pomocą instrumentów
perkusyjnych
opanowanie układu tanecznego, taniec w parach przy piosence
przykład intersemiotyczny słów piosenki – plastyczna ilustracja tekstu
prezentacja i krótkie omówienie prac.
VI. Podsumowanie
odwołanie do tematu zajęć i wskazanie ukrytego sensu piosenki
poczęstunek czekoladą na osłodę wszystkich gorzkich niepowodzeń miłosnych.
Informacja o Autorach
Autorki tekstu: Iwona Zbieranek, Agnieszka Korzempa, Hanna Robaczewska pracują
w Gimnazjum nr. 1 w Barcinie.
3