Wprowadzenie mnożenia jako dodawania jednakowych składników.

Transkrypt

Wprowadzenie mnożenia jako dodawania jednakowych składników.
Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
1. Informacje wstępne:
•
Data 12 II 2013
•
Klasa II c
2. Realizowany program nauczania
Gra w kolory – program nauczania edukacji wczesnoszkolnej
Autorka – Ewa Stolarczyk
Wydawnictwo JUKA
Treść z podstawy programowej
W zakresie liczenia i sprawności rachunkowych:
Sprawnie liczy obiekty
Wyznacza sumy
Zapisuje rozwiązanie zadania z treścią przedstawionego słownie w konkretnej sytuacji,
stosując zapis cyfrowy i znaki działań
Rozwiązuje zadania tekstowe wymagające zastosowania jednego działania
3. Temat bloku/ośrodka/kręgu tematycznego
Rodzinny album
Temat dnia
Wspomnienia z ferii
4. Temat zajęć edukacji matematycznej
Wprowadzenie mnożenia jako dodawania jednakowych składników.
5. Cele zajęć:
•
Cel ogólny
Wprowadzenie nazwy nowego działania matematycznego i znaku mnożenia
Werbalizacja wykonywanych czynności: tyle razy, po tyle
Rozwijanie umiejętności rozwiązywania prostych zadań matematycznych, zapisując
działanie w formie jednakowych składników lub mnożenia
Rozumienie istoty mnożenia
Przekształcanie działań mnożenia na dodawanie i odwrotnie
•
Cele pośrednie
Liczenie i przeliczanie w zakresie 100
Pogłębianie rozumienia struktury zadania tekstowego
•
Cele operacyjne
Uczniowie:
Dodają jednakowe składniki, rozwiązując zadania tekstowe.
Rozwiązują problemy
Uważnie słuchają
Konstruują zadania odpowiadające demonstrowanym schematom
•
Postawy
Motywowanie do efektów pracy
Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naukę, własne działanie
Wdrażanie do umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
6. Korelacja treści /z innymi edukacjami/
Edukacja polonistyczna, edukacja plastyczna
7. Strategie nauczania
O – operacyjna, E - emocjonalna
8. Metody nauczania: przekazywania wiedzy ( pokaz, dyskusja, pogadanka, rozmowa,
demonstracja), samodzielnego dochodzenia do wiedzy ( praktyczna, ćwiczebna)
wg W. Zaczyńskiego
9. Zasady dydaktyczne
Poglądowości, przystępności, świadomego udziału w procesie uczenia się, systematyczności
10. Formy pracy uczniów: indywidualna, zbiorowa, grupowa, binarna
11. Środki dydaktyczne
Papierowe serduszka (2 dla każdego dziecka), kartoniki z działaniami( dodawanie, mnożenie,
działanie napisane słowem), kasztany, ćwiczenia matematyczne, zeszyty
12. Przebieg zajęć
Przebieg zajęć
Realizowane
Metody
Formy
zagadnienia
Czynności
czynnościowa grupowa
organizacyjno –
porządkowe.
Czynności
nauczyciela
Ucznia
Zabawa ruchowa –
Serduszka
Nauczyciel mówi
jakie grupy mogą
utworzyć i jakie
ćwiczenia w nich
wykonać: utwórzcie
takie grupy, by było
w nich 4 serduszka ;
ile dzieci utworzyło
takie grupy ? ( 2)
Wykonajcie w tych
grupach 2 razy po 2
przysiady, ile
wykonaliście
przysiadów?
Utwórzcie takie
grupy, aby były w
nich 2 serduszka. Ile
dzieci utworzyło takie
grupy? (1)
Wykonajcie w tych
grupach 1 raz po 2
podskoki, ile było
podskoków?
Uczniowie, chodzą po
Nauczyciel wymyśla
podobne polecenia
odpowiednio do
podanych liczb.
Ćwiczenia
techniki
rachunkowej
sali,
każde
trzyma dwa serduszka
( w każdej ręce )
Dzieci tworzą grupy w
których będzie 6, 8 i
10 serduszek
Uczniowie
czynnościowa grupowa
N. podaje przykłady
na dodawanie i
odejmowanie w
zakresie 100, podaje
przykłady na
dodawanie takich
dziecko
liczą
w
pamięci i odpowiadają
na zadane pytania
samych składników
Zabawa
matematyczna - praktyczna
układanie
liczmanów do
podanej sytuacji
binarna
U. w parach układają
N .mówi polecenia:
Ułóżcie kasztany w 5
rzędach , w każdym
rzędzie mają być 3
kasztany. Ile jest
wszystkich
kasztanów? Itp.
kasztany, podają ustnie
w
jaki
sposób
obliczymy
ile
kasztanów
(
jest
podają
działania
na
dodawanie)
Zabawa
matematyczna problemowa
zastąpienie
dodawania
mnożeniem
grupowa
Wskazane
wybiera
dziecko
odpowiedni
N. rozkłada na
kartonik, np. dwa razy
dywanie kartoniki z
przykładami na
1 klaśnięcie to 1+ 1 itd.
dodawanie, wystukuje
rytm
Dzieci
wybierają
N. do kartoników z
dodawaniem dokłada
kartoniki opisowe, tj.
2 razy po 1,
wystukuje rytm
odpowiednie
kartoniki,
dwa
np.
dwa
klaśnięcia to 1+ 1 i 2
razy po 1 itp.
Dzieci
uważnie
słuchają i powtarzają
N. pokazuje dzieciom za nauczycielem
kartoniki : 2 razy po 1
2 1 i mówi, że w
matematyce zamiast
razy po pisze się
kropkę i czyta ją razy
praktyczna,
Rozwiązywanie
zadań
ćwiczebna
tekstowych -
indywidualna
i zbiorowa
Do zabawy N.
dołącza kartoniki z
przykładami na
mnożenie
U. wspólnie analizują
treść zadania, układają
N. mówi treść zadania
na ławce liczmany
Zorganizowano kulig,
zgodnie z treścią
w którym jechało 2
sanie. W każdych
saniach siedziało 5
osób. Ile osób
wybrało się na kulig?
wprowadzenie
do mnożenia
zadania zapisują
działanie i odpowiedź
na tablicy i w zeszycie.
Na wyprawę w góry
wybrało się 7
alpinistów, każdy
miał w plecaku 2
napoje. Ile mieli
alpiniści napojów
razem?
Zrobić zadania w
ćwiczeniach str.8,
ćw.3, str.9,ćw.4,5
Podsumowanie
zajęć, zadanie
pracy domowej
Zabawa
zabawa
integracyjna –
„Powiększ
liczbę, zmniejsz
liczbę”
zbiorowa
N. stoi razem z
dziećmi w kole,
podaje liczbę oraz
mówi o ile każde
dziecko ma
powiększyć liczbę,
następnie
pomniejszyć liczbę.
Zabawa trwa, aż
każde dziecko
wymieni kilka razy
daną liczbę.
Zapisują zadanie
domowe
Każde dziecko po kolei
mówi powiększoną
liczbę, następnie
pomniejszoną liczbę.
Uważnie słuchają,
wykonują polecenia.