Scenariusze lekcji realizowanych w czasie realizacji programu

Transkrypt

Scenariusze lekcji realizowanych w czasie realizacji programu
Scenariusze lekcji realizowanych w czasie realizacji programu
„Poznajemy swoje miejsca pracy”
1. Scenariusz zajęć realizowanych w formie lekcji organizacyjnej projektu
Autorzy:
-
Elżbieta Michalska - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół
Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Temat bloku:
„Zwiedzanie zakładów pracy jako pomoc dydaktyczna w realizacji programu przedmiotów
zawodowych szkół o technicznym profilu kształcenia”
Temat dnia:
„Lekcja organizacyjna ustalająca harmonogram i zasady pracy w czasie realizacji projektu ”
Klasa: III B o specjalności technik mechanik
Ilość osób: 18
Miejsce realizacji: Zespołu Szkół Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Czas realizacji: 2 godz.
Cele ogólne:

Uczeń zapoznaje się z celami projektu oraz uczestniczy w ustalaniu zasad jego
realizacji.
Cele szczegółowe:

Uczeń zna cele projektu oraz sposób jego realizacji.

Uczeń zna zasady współpracy w grupie, utworzonej na potrzeby projektu.

Uczeń zna sposób oceny jego udziału w programie.
Metody:

Słowna (nauczyciel przedstawia uczniom cele projektu i sposób jego realizacji).

Dyskusja (uczniowie wyrażają swoje opinie na temat proponowanego przez
nauczyciela sposobu realizacji projektu)

Doświadczalna (uczniowie wyszukują za pomocą komputera z programem Internet
zakłady, które chcieliby zwiedzić i które spełniają wymogi projektu)

Burza mózgów (uczniowie przedstawiają propozycje sposobu realizacji projektu
m.in.. ustalają harmonogram wycieczek i pytania do ankiety.)
Środki dydaktyczne:

Tablica, kreda

Komputery z łączem internetowym
1
Formy organizacyjna zajęć:

Zbiorowa (uczniowie słuchają wyjaśnień nauczyciela na temat założonych celów
projektu i dyskutują na ich temat).

Zespołowa (uczestnicy dzielą się na 6 trzyosobowych zespołów, które wybierają
swoich liderów oraz dzielą się obowiązkami przy realizacji projektu).
Przebieg zajęć:

Zajęcia rozpoczynają się od wyjaśnienia uczniom, przez nauczyciela, celów
projektu.

Nauczyciel przedstawia swój pomysł na realizację projektu i prosi uczniów o
wyrażenie opinii. Proponowany plan realizacji to:
-
podział klasy na grupy,
-
określenie zasad współpracy w czasie realizacji projektu. Są to m.in.: każdy ma
prawo głosu, słuchamy siebie nawzajem, sami dokumentujemy swój udział w
programie (karta samooceny ucznia)
-
ustalenie terminu spotkań nauczyciela z poszczególnymi grupami,
-
wspólny wybór zakładów do których będą odbywały się wycieczki,
-
ustalenie harmonogramu wyjazdów,
-
stworzenie karty samooceny ucznia w celu udokumentowania pracy uczniów
w projekcie,
-
stworzenie narzędzia badawczego – ankiety,
-
przeprowadzenie badań ankietowych wśród uczestników projektu, po
zrealizowaniu harmonogramu wycieczek,
-
opracowanie wyników ankiet w formie graficznej w programie Ms Office
Excel,.
-
przygotowanie prezentacji multimedialnej w programie CorelDraw na
zakończenie programu, przedstawiającej wszystkie zwiedzane zakłady,
-
przeprowadzenie wywiadu z Prezesem jednej ze zwiedzanych firm,
-
przeprowadzenie zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem przygotowanej
prezentacji multimedialnej,
-
wystawienie ocen uczestnikom projektu na podstawie oceny prezentacji
multimedialnej i analiza karty samooceny ucznia (pomoc liderów grup)
-
wybór najlepszej prezentacji w celu przedstawienia jej na szkolnym Festiwalu
Nauki.
2

Uczniowie wyrażają swoje opinie na temat, proponowanego przez nauczyciela,
planu realizacji projektu.

Uczniowie zgłaszają swoje propozycje do planu.

Nauczyciel proponuje, aby uczniowie podzielili się na trzyosobowe zespoły i
wyłonili spośród siebie lidera każdej grupy. Lider będzie konsultował pracę
zespołu z nauczycielem w czasie realizacji projektu oraz będzie konsultował
wystawiane ocen.

Każdy z zespołów, za pomocą komputera z łączem internetowym, wyszukuje po
pięć zakładów, które chcieliby zwiedzić i które spełniają wymogi projektu. Każda
z propozycji powinna być uzasadniona przez członków zespołu.

Nauczyciel zapisuje najciekawsze propozycje na tablicy

Uczniowie wybierają, na drodze głosowania pięć najciekawszych propozycji i
tworzą harmonogram wycieczek.

Nauczyciel
przedstawia
wymogi,
jakie
powinna
spełniać
prezentacja
multimedialną w programie PowerPoint na zakończenie projektu..

Uczniowie
przedstawiają
propozycje
pytań
do
ankiety,
która
będzie
przeprowadzona wśród uczestników projektu. Nauczyciel wybiera najlepsze
propozycje pytań
2. Scenariusz zajęć realizowanych w formie wycieczki dydaktycznej do Odlewni Żeliwa
„Śrem” S.A.
Autorzy:
-
Elżbieta Michalska - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół
Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Temat bloku:
„Zwiedzanie zakładów pracy jako pomoc dydaktyczna w realizacji programu przedmiotów
zawodowych szkół o technicznym profilu kształcenia”
Temat dnia:
„Zwiedzanie Odlewni Żeliwa „Śrem” S.A. w celu zapoznania się z metodami badania
własności metali i stopów. Zapoznanie się z cyklem produkcyjnym dużego zakładu
odlewniczego”
Klasa: III B o specjalności technik mechanik
Ilość osób: 18
Miejsce realizacji: Odlewnia Żeliwa „Śrem” S.A. w Śremie
Czas realizacji: 3 godz.
3
Cele ogólne:

Uczeń poznaje specyfikę na stanowiskach pracy, na których być może będzie
pracować po ukończeniu szkoły.

Uczeń pozyskuje informację na temat nowości technicznych i technologicznych w
celu wzbogacenia swojej wiedzy z wybranego zawodu.
Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi ocenić wynik próby badania własności mechanicznych i
technologicznych metali,

Uczeń potrafi przedstawić cykl produkcyjny wydziału odlewniczego od momentu
zalania
formy ciekłym metalem poprzez oczyszczenie odlewu, aż do
przygotowania go do wysyłki.

Uczeń zna działanie urządzeń służących do obróbki mechanicznej odlewów,
kontrola wymiarowa detali po obróbce.
Metody:

Słowna (oprowadzający omawia poszczególne działy i odpowiada na pytania
uczestników wycieczki).

Doświadczalna (uczniowie uczestniczą w przeprowadzaniu prób i zapoznają się z
ich wynikami).

Pokazowa (uczniowie zwiedzają wydział odlewniczy i mechaniczny zakładu i w
ten sposób zapoznają się z cyklem produkcyjnym od momentu jego rozpoczęcia do
wyrobu finalnego).
Środki dydaktyczne:

aparaty fotograficzne

urządzenia będące na wyposażeniu laboratorium badań własności mechanicznych
metali i pozostałych zwiedzanych wydziałów odlewni.
Formy organizacyjna zajęć:

zbiorowa (uczniowie zwiedzają zakład w grupach).

zespołowa ( uczestnicy robią notatki i dokumentację fotograficzna w celu
napisania sprawozdania w grupach).
Przebieg zajęć:

Oprowadzający omawia działalność produkcyjną zakładu ze szczególnym
uwzględnieniem
wydziałów
będących
celem
wycieczki
(LBN,
wydział
mechaniczny i wydział odlewniczy).
4

Uczniowie
zwiedzają
laboratorium
badań
własności
mechanicznych
i
technologicznych metali. Zapoznają się z działaniem urządzeń, na których
przeprowadza się próby oraz oceniają wyniki na stanowiskach badania: udarności,
wytrzymałości na rozciąganie i twardości. Uczestniczą w badaniach wad odlewów
metodami defektoskopii ultradźwiękowej i radiograficznymi. Określają strukturę
metali za pomocą badania metalograficznego.

W czasie zwiedzania odlewni uczniowie maja okazję obserwować jak powstaje
produkt finalny od ciekłego metalu do gotowego odlewu. Pozwala im to zrozumieć
jak ważne są: nowoczesna technologia i dobra organizacja pracy. Mogą
obserwować działanie poszczególnych urządzeń na każdym etapie produkcji.

Wydział mechaniczny jest szczególnie interesujący dla uczniów technikum
mechanicznego, na wydziale tym mają oni możliwość obserwować działanie
urządzeń o których uczyli się na wielu przedmiotach zawodowych. Zapoznają się
także z działem odbioru jakościowego produktu finalnego.
3. Scenariusz zajęć realizowanych w formie wycieczki dydaktycznej do Zakładu
obróbki mechanicznej KARO
Autorzy:
-
Elżbieta Michalska - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół
Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Temat bloku:
„Zwiedzanie zakładów pracy jako pomoc dydaktyczna w realizacji programu przedmiotów
zawodowych szkół o technicznym profilu kształcenia”
Temat dnia:
„Zwiedzanie Zakładu obróbki mechanicznej KARO, oraz zapoznanie się z technologią,
narzędziami i metodami obróbki ”
Klasa: III B o specjalności technik mechanik
Ilość osób: 18
Miejsce realizacji: Firma CARO ul Przemysłowa 38 w Śremie
Czas realizacji: 3 godz.
Cele ogólne:

Uczeń poznaje specyfikę na stanowiskach pracy, na których być może będzie
pracować po ukończeniu szkoły.

Uczeń pozyskuje informację na temat nowości technicznych i technologicznych w
zakresie obróbki skrawaniem celu wzbogacenia swojej wiedzy.
5
Cele szczegółowe:

Uczeń rozumie cel stosowania oprogramowania CAD-CAM w zakresie
projektowania procesów obróbki.

Uczeń zna podstawowe narzędzia do obróbki skrawaniem.

Uczeń zna działanie obrabiarek służących do obróbki skrawaniem.

Uczeń zna metody i narzędzia kontroli wymiarowej i jakości powierzchni.

Uczeń potrafi obsługiwać urządzenia pomiarowe.

Uczeń zna zasady kontroli jakości i odbioru końcowego.
Metody:

Słowna (oprowadzający omawia specyfikę zakładu i odpowiada na pytania
uczestników wycieczki).

Doświadczalna (uczniowie uczestniczą w przeprowadzaniu kontroli wymiarowej i
zapoznają się z ich wynikami).

Pokazowa (uczniowie zwiedzają zakład produkcyjny, w ten sposób zapoznają się z
cyklem produkcyjnym od momentu jego rozpoczęcia do uzyskania wyrobu
gotowego).
Środki dydaktyczne:

aparaty fotograficzne

urządzenia będące na wyposażeniu zakładu produkcyjnego
Formy organizacyjna zajęć:

zbiorowa (uczniowie zwiedzają zakład w grupach).

zespołowa ( uczestnicy robią notatki i dokumentację fotograficzna w celu
napisania sprawozdania w grupach ).
Przebieg zajęć:

Uczniowie zwiedzają dział projektowania technologii, poznają istotę i cel
stosowania
obrabiarek
sterowanych
numerycznie.
Zapoznanie
się
z
komputerowym wspomaganiem projektowania CAD-CAM

Zwiedzanie działu produkcyjnego - obróbki, gdzie uczniowie mają możliwość
obserwować działanie obrabiarek do obróbki skrawaniem.

Zapoznanie
się
z
nowoczesnymi
narzędziami
do
obróbki
skrawaniem
produkowane przez firmy: Sandvik, Seco, Walter, Baidonit.

Zapoznanie się z nowoczesnymi narzędziami kontrolno-pomiarowmi firmy
Mitutoyo

Uczniowie biorą udział w kontroli wymiarowej i jakości powierzchni.
6

W czasie zwiedzania zakładu obróbczego uczniowie maja okazję obserwować, w
jaki sposób i jaki asortyment można obrabiać za pomocą obróbki skrawaniem.
Mogą obserwować działanie poszczególnych obrabiarek i urządzeń kontrolnopomiarowych na każdym etapie produkcji.
4. Scenariusz zajęć realizowanych w formie wycieczki dydaktycznej do Kompanii
Piwowarskiej S.A.
Autorzy:
-
Elżbieta Michalska - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół
Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Temat bloku:
„Zwiedzanie zakładów pracy jako pomoc dydaktyczna w realizacji programu przedmiotów
zawodowych szkół o technicznym profilu kształcenia”
Temat dnia:
„Zwiedzanie Kompanii Piwowarskiej S.A. oraz zapoznanie się z automatyzacją procesów
produkcyjnych w branży spożywczej”
Klasa: III B o specjalności technik mechanik
Ilość osób: 18
Miejsce realizacji: Lech Browary Wielkopolskie ul. Szwajcarska 11 w Poznaniu
Czas realizacji: 4 godz.
Cele ogólne:

Uczeń poznaje specyfikę na stanowiskach pracy, na których być może będzie
pracować po ukończeniu szkoły.

Uczeń pozyskuje informację na temat nowości technicznych i technologicznych w
celu wzbogacenia swojej wiedzy z wybranego zawodu.
Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi przedstawić cykl produkcyjny produkcji piwa

Uczeń zna działanie urządzeń służących do produkcji piwa.

Uczeń rozumie znaczenie urządzeń automatyki w cyklu produkcyjnym browaru.

Zna metody kontroli jakości wyrobów browarniczych.
Metody:

Słowna (oprowadzający omawia poszczególne działy i odpowiada na pytania
uczestników wycieczki).
7

Doświadczalna (uczniowie uczestniczą w przeprowadzaniu kontroli i zapoznają się
z ich wynikami).

Pokazowa (uczniowie zwiedzają zakład produkcyjny, w ten sposób zapoznają się z
cyklem produkcyjnym od momentu jego rozpoczęcia aż wyrobu gotowego).
Środki dydaktyczne:

aparaty fotograficzne

urządzenia będące na wyposażeniu Przedsiębiorstwa.
Formy organizacyjna zajęć:

zbiorowa (uczniowie zwiedzają zakład w grupach).

zespołowa ( uczestnicy robią notatki i dokumentację fotograficzna w celu
napisania sprawozdania w grupach ).
Przebieg zajęć:

Zapoznanie się ze specyfiką Browaru.

Uczniowie uczestniczą w badaniu wody, która jest niezbędna w produkcji piwa.

Zwiedzanie linii produkcyjnej ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń
automatyki przemysłowej.

Uczniowie uczestniczą w badaniach wyrobów gotowych, analizują wyniki.

W czasie zwiedzania Kompanii Lech Browary Wielkopolski uczniowie maja
okazję obserwować, w jaki sposób nowoczesne rozwiązania techniczne wpływają
szybszą i wydajniejszą produkcję w branży spożywczej. Mogą obserwować
działanie poszczególnych urządzeń na każdym etapie produkcji piwa.
5. Scenariusz zajęć realizowanych w formie wycieczki dydaktycznej do firmy ATB
TRUCK
Autorzy:
-
Elżbieta Michalska - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół
Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Temat bloku:
„Zwiedzanie zakładów pracy jako pomoc dydaktyczna w realizacji programu przedmiotów
zawodowych szkół o technicznym profilu kształcenia”
Temat dnia:
„Zwiedzanie bieżnikowni opon ATB TRUCK oraz zapoznanie się z technologią i cyklem
produkcyjnym”
Klasa: III B o specjalności technik mechanik
8
Ilość osób: 18
Miejsce realizacji: ATB TRUCK ul Gostyńska 51 w Śremie
Czas realizacji: 3 godz.
Cele ogólne:

Uczeń poznaje specyfikę na stanowiskach pracy, na których być może będzie
pracować po ukończeniu szkoły.

Uczeń pozyskuje informację na temat nowości technicznych i technologicznych w
celu wzbogacenia swojej wiedzy z wybranego zawodu.
Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi ocenić i na podstawie oględzin wizualnych i badań stwierdzić czy
opona nadaje się do bieżnikowania.

Uczeń potrafi przedstawić cykl produkcyjny bieżnikowania opony począwszy od
przyjęcia i sprawdzenia opony, aż do kontroli jakości opony po procesie
bieżnikowania.

Uczeń zna działanie urządzeń służących do wstępnej obróbki i bieżnikowania
opon, zna metody kontroli opon przed i po bieżnikowaniu.

Uczeń zna metody naprawy opon

Uczeń zna zasady kontroli jakości i odbioru końcowego
Metody:

Słowna (oprowadzający omawia poszczególne działy i odpowiada na pytania
uczestników wycieczki).

Doświadczalna (uczniowie uczestniczą w przeprowadzaniu kontroli i zapoznają się
z ich wynikami).

Pokazowa (uczniowie zwiedzają zakład produkcyjny, w ten sposób zapoznają się z
cyklem produkcyjnym od momentu jego rozpoczęcia aż wyrobu gotowego).
Środki dydaktyczne:

aparaty fotograficzne

urządzenia będące na wyposażeniu zakładu produkcyjnego
Formy organizacyjna zajęć:

zbiorowa (uczniowie zwiedzają zakład w grupach).

zespołowa ( uczestnicy robią notatki i dokumentację fotograficzna w celu
napisania sprawozdania w grupach ).
Przebieg zajęć:
9

Uczniowie zwiedzają dział przygotowania opon do bieżnikowania. Zapoznają się z
działaniem urządzeń, na których przeprowadza się próby. Uczestniczą w badaniu
opony.

Zwiedzanie gniazda wstępnej obróbki opon, gdzie uczniowie mają możliwość
obserwować działanie obrabiarek do skrawania gumy.

Zwiedzanie gniazda naprawy opon.

Oprowadzający omawia metody bieżnikowania opon na podstawie działu
nakładania bieżnika.

Uczniowie biorą udział w badaniu i odbiorze końcowym opony.

W czasie zwiedzania bieżnikowni uczniowie maja okazję obserwować, w jaki
sposób zużyta opona staje się pełnowartościowym ogumieniem.
Mogą
obserwować działanie poszczególnych urządzeń na każdym etapie produkcji.
6. Scenariusz zajęć realizowanych w formie wycieczki dydaktycznej do firmy
Volkswagen Poznań.
Autor:
-
Elżbieta Michalska - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół
Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Temat bloku:
„Zwiedzanie zakładów pracy jako pomoc dydaktyczna w realizacji programu przedmiotów
zawodowych szkół o technicznym profilu kształcenia”
Temat dnia:
„Zwiedzanie firmy Volkswagen Poznań w celu zapoznania się z cyklem produkcyjnym
samochodów użytkowych”
Klasa: III B o specjalności technik mechanik
Ilość osób: 18
Miejsce realizacji: Volkswagen Poznań S.A.
Czas realizacji: 4 godz.
Cele ogólne:

Uczeń poznaje specyfikę na stanowiskach pracy, na których być może będzie
pracować po ukończeniu szkoły.

Uczeń pozyskuje informację na temat nowości technicznych i technologicznych w
celu wzbogacenia swojej wiedzy z wybranego zawodu.
Cele szczegółowe:
10

Uczeń potrafi przedstawić cykl produkcyjny samochodu.

Uczeń zna działanie urządzeń służących produkcji i montażu samochodów.

Zna metody montażu.

Zna urządzenia diagnostyczne i kontrolne stosowane w produkcji samochodów.
Metody:

Słowna (oprowadzający omawia poszczególne działy i odpowiada na pytania
uczestników wycieczki).

Doświadczalna
(uczniowie
uczestniczą
w
przeprowadzaniu
diagnostyki
samochodu).

Pokazowa (uczniowie zwiedzają zakład i w ten sposób zapoznają się z cyklem
produkcyjnym od momentu jego rozpoczęcia do wyrobu finalnego).
Środki dydaktyczne:

aparaty fotograficzne

urządzenia będące na wyposażeniu firmy Volkswagen
Formy organizacyjna zajęć:

zbiorowa (uczniowie zwiedzają zakład w grupach).

zespołowa ( uczestnicy robią notatki i dokumentację fotograficzna w celu
napisania sprawozdania w grupach ).
Przebieg zajęć:

Uczniowie zwiedzają dział przygotowania produkcji. Zapoznanie się z technologią
produkcji i metodami montażu.

W czasie zwiedzania firmy uczniowie maja okazję obserwować jak powstaje
samochód użytkowy Volkswagen Caddy oraz Transporter. Mogą obserwować
działanie poszczególnych urządzeń na każdym etapie produkcji.

Uczniowie biorą udział w badaniach diagnostycznych i kontrolnych oraz analizują
wyniki.
7. Scenariusz zajęć realizowanych w formie wycieczki dydaktycznej Przedsiębiorstwo
Wodociągów i Kanalizacji w Śremie
Autorzy:
-
Elżbieta Michalska - nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół
Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie
Temat bloku:
„Zwiedzanie zakładów pracy jako pomoc dydaktyczna w realizacji programu przedmiotów
zawodowych szkół o technicznym profilu kształcenia”
11
Temat dnia:
„Zwiedzanie „Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji” oraz zapoznanie się z
automatyzacją stacji uzdatniania wody”
Klasa: III B o specjalności technik mechanik
Ilość osób: 18
Miejsce realizacji: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Śremie
Czas realizacji: 3 godz.
Cele ogólne:

Uczeń poznaje specyfikę na stanowiskach pracy, na których być może będzie
pracować po ukończeniu szkoły.

Uczeń pozyskuje informację na temat nowości technicznych i technologicznych w
celu wzbogacenia swojej wiedzy z wybranego zawodu.
Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi przedstawić cykl uzdatniania wody

Uczeń zna działanie urządzeń służących do uzdatniania wody.

Uczeń rozumie znaczenie urządzeń automatyki w cyklu uzdatniania wody

Zna metody kontroli wody przed i po uzdatnieniu
Metody:

Słowna (oprowadzający omawia poszczególne działy i odpowiada na pytania
uczestników wycieczki).

Doświadczalna (uczniowie uczestniczą w przeprowadzaniu kontroli i zapoznają się
z ich wynikami).

Pokazowa (uczniowie zwiedzają zakład produkcyjny, w ten sposób zapoznają się z
cyklem produkcyjnym od momentu jego rozpoczęcia aż wyrobu gotowego).
Środki dydaktyczne:

aparaty fotograficzne

urządzenia będące na wyposażeniu Przedsiębiorstwa.
Formy organizacyjna zajęć:

zbiorowa (uczniowie zwiedzają zakład w grupach).

zespołowa ( uczestnicy robią notatki i dokumentację fotograficzna w celu
napisania sprawozdania w grupach ).
Przebieg zajęć:

Zapoznanie się ze specyfiką Przedsiębiorstwa

Uczniowie uczestniczą w badaniu wody przed uzdatnieniem.
12

Zwiedzanie działu uzdatniania wody ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń
automatyki przemysłowej.

Uczniowie uczestniczą w badaniu wody po uzdatnieniu, analizują wyniki.

uczniowie maja okazję obserwować, w jaki sposób nowoczesne rozwiązania
techniczne wpływają szybsze i lepsze uzdatnianie wody. Mogą obserwować
działanie poszczególnych urządzeń na każdym etapie uzdatniania wody.
13