Joanna Pierzchniak

Transkrypt

Joanna Pierzchniak
Ekoscenariusz dla przedszkoli
Segregacja opakowań
Joanna Pierzchniak
Cele:
- poznanie treści wiersza "Śmieciu precz"
- poznanie lub przypomnienie sobie wyglądu pojemników słuŜących do segregacji śmieci
- utrwalanie nawyku segregacji odpadów
- integracja ze środowiskiem rodzicielskim
- kształtowanie postawy osoby współpracującej w grupie
- uświadomienie dzieciom, Ŝe istnieją wokół nich miejsca brudne i nieprzyjemne
- uświadomienie dzieciom, Ŝe ochrona środowiska jest obowiązkiem kaŜdego człowieka
- kształtowanie wraŜliwości dziecka na otaczające środowisko
Przebieg zajęć:
Nauczycielka (Pani) informuje dzieci o przyniesieniu na następny dzień opakowań po swoich
smakołykach.
1. POWITANIE
Pani wspólnie z dziećmi śpiewa powitanie dla kaŜdego dziecka:
Witaj Kasiu, witaj Kasiu!
Bardzo się cieszymy, Ŝe jesteś tu z nami.
2.POZNANIE WIERSZA
"Śmieciu precz" St. Karaszewski
Gdy rano słońce świeci,
wybiegają na dwór dzieci.
Miotły, szczotki idą w ruch,
bo dookoła wielki brud.
Śmieciu precz, brudzie precz!
Ład, porządek dobra rzecz!
Tu papierek od cukierka.
Tam po soku jest butelka.
Ówdzie puszka po napoju.
I pudełko moŜe twoje.
śyć nie moŜna w bałaganie.
Więc się bierzmy za sprzątanie
Zmykaj śmieciu do śmietnika.
(tu dołączyć tekst mojego autorstwa)
KaŜdy śmieć trafia do swojego pojemnika.
To nazywa się segregacja po to aby mieć znów nowe, śliczne, potrzebne opakowania.
3. OPISYWANIE OPAKOWAŃ
Nauczycielka wyjmuje z torebki swoje opakowania po smakołykach i opisuje je np:
Mam tutaj butelke plastikową po wodzie mineralnej, pudełko kartonowe po chałwie, mały szklany słoiczek
po miodzie.
KaŜdy po kolei wyciąga swoje opakowania i opisuje je na swój sposób.
Pani pyta dzieci co zrobiłyby z tymi opakowaniami w domu?
Czy moŜna spalać śmieci w piecach?
Jakie śmieci moŜna spalać w piecach? Dlaczego nie moŜna spalać w piecach wszystkich śmieci?
Czy Wasi rodzice spalają w swoich piecach plastik? Rozdanie informacyjnej ulotki dla rodziców o spalaniu
odpadów.
Poszukiwanie na swoich opakowaniach znaczka człowieka wyrzucającego rzecz do kosza. Pani pokazuje
dzieciom duŜą planszę z powiększonym znaczkiem.
Następnie pokazuje planszę z powiększonym znaczkiem recyklingu.Kto pierwszy znajdzie znaczek
recyklingu (powtórnego wykorzystania) na swoich opakowaniach?
Dlaczego segregujemy śmieci?
4. ZABAWA RUCHOWA W SEGREGOWANIE
Pani pyta dzieci jak dzielimy śmieci.
PAPIER,METAL,PLASTIK itd.
Pani i dzieci rozkładają na podłodze lub duŜym stole (moŜna połączyć dwie ławki) swoje opakowania. Pani
dokłada do nich gazety, plastikowe butelki, metalowe zakrętki od słoików, zuŜyte ubrania,zuŜyte maskotki,
duŜe kawałki liści od kapusty lub kalafiora.
Podczas dzwięków muzycznych (instrument lub włączony magnetofon) dzieci tańczą w takt muzyki. Kiedy
muzyka zostaje wyłączona Pani woła: PAPIER i podnosi duŜy worek na papierowe rzeczy. Dzieci chwytają
odpowiednie śmieci papierowe i biegną do worka by go tam wrzucić. Kto najszybciej wrzuci coś z papieru
lub makulatury wygrywa (dostaje naklejke NAJSZYBCIEJ SEGREGUJE lub NAJLEPIEJ SEGREGUJE).
Potem znów zostaje włączona muzyka a dzieci tańczą. Kiedy przestanie grać muzyka Pani wyjmuje
następny worek i woła: PLASTIK. Wygrywa dziecko, które pierwsze wrzuci coś z plastiku lub folii.
Podobnie Pani zbiera odzieŜ uŜywaną (oraz maskotki), a na końcu METALE. MoŜna dodać opakowania po
lekach oraz zuŜyte baterie (z uwagi na bezpieczeństwo dzieci lepiej by to rodzice je wyrzucali) dla
starszych wiekowo grup dzieci.
Co naleŜy zrobić z liśćmi kapusty?
Kto lubi je jeść?
Co to jest kompost?
5. WYKONANIE PRZEDSZKOLNYCH POJEMNIKÓW DO SEGREGACJI
Pani pyta dzieci czy łatwo rozpoznać to co jest w zawiązanych workach do których wrzucali odpadki?
Podejmują wspólnie decyzje o zrobieniu pojemników segregacji odpadów, by ułatwić sobie segregacje.
Pani dzieli dzieci na pięć grup.
Dzieci same decydują czy chcą malować (pojemnik na SZKŁO), przyklejać na klej (PAPIER), naklejać na
taśme klejącą (pojemnik na METAL, PLASTIK, ODZIEś UśYWANA)
W kaŜdym pudle są materiały do przyozdobienia pudła.
**Pudło na papier: gazety z drobnym drukiem najlepiej bez zdjęć. Dzieci targają gazety na kawałki 3-5 cm i
obklejają nimi całe pudełko lub jedną ze ścianek pudełka. Klej zrobiony z mąki i wody ( dwie szklanki
zimnej wody rozmieszać z płaskimi dwiema łyŜkami białej mąki pszennej i mieszając podgrzewać aŜ do
zagotowania. Gotowy klej odstawić w chłodne miejsce. Klej nakłada się ręką lub pędzlem) Na obklejone
pudło naklejają napis PAPIER z kolorowego papieru (moŜe być teŜ wydzierany) lub przygotowany taki
napis wcześniej wydrukowany.
**Pudło na plastik jest obklejone taśmą dwustronnie klejącą (całe pudło lub jedna ścianka). Dzieci
odrywają zabezpieczenie taśmy na pudle i naklejają kawałki pociętych torebek np. po kaszy, płatkach
śniadaniowych itd oraz plastikewe zakrętki od butelek. Na koniec naklejają napis PLASTIK.
** Pudło na metal dzieci robią podobnie jak na plastik ale naklejają róŜne metalowe nakrętki od słoików
oraz kawałki folii aluminiowej uŜywanej do pieczenia. Na koniec naklejają napis METAL.
**Pudło na odzieŜ uŜywaną dzieci robią podobnie jak z pudłem na plastik ale naklejają kawałki kolorowych
szmatek, tkanin. Na koniec naklejają napis ODZIEś.
**Na pudełku na szkło dzieci malują butelki najlepiej zieloną farbą (kolor eko) lub farbą koloru jakiego są
butelki. Na koniec naklejają napis SZKŁO.
Dla dzieci starszych moŜna stworzyć pudełko z napisem LEKI z przyklejonymi pustymi opakowaniami po
tabletkach. Oraz pudełko z napisem BATERIE na którym namalowane będą baterie.
Wszystkie pudełka zostają umieszczone w przedszkolu (moŜna je połączyć ściankami). Na pudełka moŜna
nalepić wesołe minki.
6. SPACER
Spacer do najbliŜszych pojemników segregacji śmieci i wyrzucenie do nich zawartości worków.
Spacer u starszych dzieci moŜna połączyć z wycieczką do lasu i zbiórką śmieci ( rozdać dzieciom
jednorazowe rękawiczki). Podzielić teren wśród dzieci. Ocenić prace dzieci. Przyznać nagrody.
7. CO TO JEST WYSYPISKO
Pani pokazuje zdjęcia z wysypiska śmieci (dobrze jest jak Pani z własnej inicjatywy na chwile odwiedzi
prawdziwe wysypisko śmieci). Pyta się dzieci jak myślą jak jest na takim wysypisku? Kogo moŜna tam
spotkać? Czy jest tam przyjemnie?
Pani moŜe krótko opisać swoje doświadczenia lub skorzystać z mojego tekstu.
Wysypisko jest oddalone od domów, przyroda jest wokół zniszczona. Ludzie, którzy chcą mieszkać w
pobliŜu wysypiska chorują, a dyrekror wysypiska płaci im pieniądze za to, Ŝe wysypisko szkodzi im na
zdrowie. Na samym wysypisku śmierdzi. Śmierdzi tak niewyobraŜalnie, Ŝe po kilku minutach tam
spędzonych boli głowa. Wśród śmieciarek wysypujących śmieci wjeŜdzających na góre wysypiska latają
mewy szukające coś do zjedzenia. Nikt nie wie jak długo one Ŝyją. Spotkać tam moŜna takŜe biednych
ludzi w łachmanach, którzy przeszukają nową dostawe śmieci. Szukają czegoś na złom czy innych dla nich
cennych rzeczy.
Śmieci niszczą otaczającą wysypisko przyrodę.
8.ROZPRZESTRZENIANIE ZANIECZYSZCZEŃ
Jeden śmieć wyrzucony na wysypisko lub spalony albo rozlany szkodliwy płyn jest jak jedna kropla
tuszu,która upadnie na bibułe.
Pani pokazuje na stoliku doświadczenie.
Co dzieje się z kroplą?
Rozmywa się i zalewa nowe czyste miejsca.
9.NAMALUJ WYSYPISKO
W czasie malowania dzieci uświadamiają sobie, Ŝe nie wszędzie jest czysto i przyjemnie. Do tej pory dzieci
malowały piękne, przyjazne miejsca. Czy dzieci umieją namalować rzeczywistość taką jaką stanowią
wysypiska. Jak one wyobraŜają sobie te miejsca?
Do tej pracy moŜna uŜyć szarych i czarnych farb (moŜe być farba wykonana z popiołu - popiół
rozcieńczony w wodzie i przecedzony przez sitko). MoŜe być to wielka makieta z gliny. Do niej dorobić
autka-śmieciarki itd.
Podczas tworzenia prac dzieci zastanawiają się nad sensem segregacji. Im więcej opakowań wrzucą do
własnoręcznie wykonanych pojemników na segregacje tym mniejsze będą wysypiska. Uświadamiają sobie,
Ŝe mimo tego, Ŝe są małe mogą zrobić bardzo duŜo dla Ziemii i dla przyrody istniejącej wokół wysypiska.
10. NA KONIEC ZAJĘĆ POśEGNANIE Z PIOSENKĄ/PIOSENKAMI.
"Ekologiczny świat", słowa i muzyka Marta Tomaszewska
"śyj z przyrodą w zgodzie", muz. E. Rogalski tekst W.Lelize.
"Moja planeta", Majka JeŜowska