Wielorakie usprawnianie

Transkrypt

Wielorakie usprawnianie
Konspekt zaję ć prowadzonych w internacie.
Wielorakie usprawnianie –rę kodzieł o.
Temat zaję ć:
Formy dekoracyjne. Drewniane ptaki –wykorzystanie techniki łą czenia elementów.
Cel gł
ó wny:
Kompozycja mał ych form dekoracyjnych, przestrzennych z wykorzystaniem
pół fabrykatów z drewna. Techniki ł ą czenia elementów na kołki i klej oraz malarskiej
dekoracji powierzchni.
Cele operacyjne:
• Uczeń wie, ze zbliż a się wiosna i potrafi określić jej zwiastuny.
• Uczeń rozumie instrukcję wykonania drewnianych ptaków podaną przez
prowadzą cego zaję cia.
• Uczeń potrafi posł ugiwać się narzę dziami i potrzebnymi przyborami z zachowaniem
ostroż ności.
• Uczeń rozumie potrzebę przestrzegania zasad BHP.
• Uczeń potrafi wybrać i zestawić ze sobą elementy potrzebne do konstrukcji ptaków z
drewna.
• Uczeń zna kolory i potrafi je właściwie zestawiać
• Uczeń potrafi w estetyczny sposób wykonać dekoracje wiosenną z uż yciem
drewnianych ptaków.
• Uczeń potrafi współ pracować w grupie.
Metody pracy:
• Sł owno –poglą dowa
• Praktycznego dział ania
• Praca indywidualna
• Praca zespoł owa
Ś rodki dydaktyczne:
• Modele ptaków wykonanych z drewna
• Elementy z drewna czę ściowo obrobione
• Klej i farby akrylowe
• Brzeszczot pił ki, noż e i papier ścierny
• Pę dzle i podkł adki
Liczba wychowankó w: 8
2 –upośledzonych umysł owo w stopniu głę bszym
6 –upośledzonych umysł owo w stopniu lekkim
Czas trwania zaję ć:
60 minut
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
Przebieg zaję ć:
Czę ść wstę pna:
1. Pogadanka na temat zbliż ają cej się wiosny:
• Jakie są zwiastuny wiosny? (dłuż szy dzień , słonce mocniej grzeje, topnieje
śnieg, przylatują ptaki)
• Kiedy obchodzimy pierwszy dzień wiosny? (21 marzec –uczniowie
szukają w kalendarzu i zapisują datę na tablicy)
• W jaki sposób przebiega pierwszy dzień wiosny? (topienie marzanny,
spacery wiosenne w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, ziemia budzi
się do ż ycia, bazie, pierwsze kwiaty w lesie)
2. Podanie tematu zaję ć oraz wzbudzenie zainteresowania tematem.
• Prezentacja modeli ptaków i podanie celu ich wykonania (jako pierwszy
zwiastun wiosny, do dekoracji).
Czę ść gł
ó wna:
1. Zaprezentowanie wychowankom elementów i półfabrykatów z drewna z
wstę pnym opisem co z tego powstanie,
2. szczegół owy instruktaż nauczyciela na temat techniki łą czenia elementów na koł ki
i klej oraz kolejność wykonania poszczególnych czynności.
3. Zorganizowanie stanowisk pracy, rozdanie materiałów i narzę dzi.
4. podział pracy wedł ug indywidualnych moż liwości poszczególnych wychowanków,
pomoc prowadzą cego.
Kolejność czynności:
1. Wygł adzanie elementów papierem ściernym.
2. Dopasowywanie koł ków na nogi, szyje i dzioby, malowanie farbami.
3. Ł ą czenie elementów na stałe klejem.
Moż liwości ustawień i ł
ączeń:
Wspólne komponowanie dekoracji z wykonanych ptaków.
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
Czę ść końcowa:
1.
2.
3.
4.
Pogadanka podsumowywują ca zaangaż owanie wychowanków w pracę .
Wspólna ocena wykonanych prac –pochwał y i wyróż nienia.
Porzą dkowanie stanowisk pracy.
Zakoń czenie zaję ć
Jaromir Pę kalski
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com