Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki

Transkrypt

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki
Scenariusz lekcji – „Funkcja kwadratowa - powtórzenie”
Anna Wieczyńska
Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej
- lekcji otwartej przeprowadzonej w dniu 26 kwietnia2010
nauczyciel prowadzący Anna Wieczyńska
Temat lekcji : Funkcja kwadratowa – powtórzenie.
Informacje ogólne:
•
•
temat jest realizowany w klasie I technikum jako lekcja powtórzeniowa
i utrwalająca do działu FUNKCJA KWADRATOWA
czas trwania – 2 godzina lekcyjna.
Środki dydaktyczne:
•
•
•
•
•
program komputerowy - PowerPoint
tablica multimedialna
zbiór zdań do liceum i technikum klasa I – wydawnictwo Oficyna Edukacyjna *
Krzysztof Pazdro
zadania wymyślone przez uczniów, wysłane przez pocztę elektroniczną na skrzynkę
nauczyciela
zadania z Internetu.
Cele operacyjne:
•
•
uczeń utrwala wiadomości o funkcji kwadratowej
doskonali umiejętności w zakresie:
- obliczania miejsc zerowych funkcji
- obliczanie współrzędnych wierzchołka paraboli
- badanie monotoniczności funkcji
- odczytywanie własności funkcji
- znajdowanie wzoru funkcji
• uczeń doskonali umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem;
• uczeń doskonali umiejętność pracy w warunkach „nietypowych”
• uczeń doskonali umiejętność komunikacji, m.in. typu „uczeń – uczeń”.
Metody:
•
•
ćwiczenia praktyczne
elementy dyskusji
Formy pracy:
•
•
praca grupowa;
praca jednostkowa
1
Scenariusz lekcji – „Funkcja kwadratowa - powtórzenie”
Anna Wieczyńska
Przebieg lekcji:
1.
2.
3.
4.
5.
Nauczyciel podaje temat lekcji „Funkcja kwadratowa – powtórzenie”
Nauczyciel podaje w jakiej formie będzie przeprowadzona lekcja.
Nauczyciel prosi pięciu uczniów do udziału w eliminacjach gry Milionerzy.
Zwycięzca bierze udział w dalszej grze Milionerzy.
Uczniowie notują zadania i rozwiązania w zeszytach
Materiały:
•
•
instrukcja gry milionerów i zasada oceniania – załącznik nr 1
pliki do przeprowadzenia gry – program PowerPoint – załącznik nr 2
2
Scenariusz lekcji – „Funkcja kwadratowa - powtórzenie”
Anna Wieczyńska
Załącznik nr 1.
instrukcja gry milionerów:
• W eliminacjach startuje pięciu uczniów.
• Uczeń, który zna odpowiedź na pytanie z eliminacji wstaje.
• Uczniowie mają 1 minutę na rozwiązanie zdania.
• Uczniowie podają odpowiedzi na pytanie w kolejności w jakiej wstali.
• Wygrywa ten, kto pierwszy poda prawidłową odpowiedź.
• Zwycięzca bierze udział w głównej grze.
• Gracz moŜe korzystać z kół ratunkowych: 50 -50, telefon do przyjaciela oraz pomoc
publiczności.
Zasady oceniania:
• JeŜeli uczeń sam odpowie (bez pomocy kół ratunkowych) na wszystkie pytania, to
otrzymuje ocenę celującą.
• JeŜeli uczeń odpowie na wszystkie pytania z wykorzystaniem jednego koła
ratunkowego, to otrzymuje ocenę bardzo dobrą.
• JeŜeli uczeń odpowie na wszystkie pytania z wykorzystaniem dwóch lub trzech kół
ratunkowych, to otrzymuje dobrą.
• JeŜeli uczeń sam odpowie (bez pomocy kół ratunkowych) na pięć pytań, to otrzymuje
ocenę bardzo dobrą.
• JeŜeli uczeń sam odpowie (bez pomocy kół ratunkowych) na cztery pytania, to
otrzymuje ocenę dobrą.
Załącznik nr 2.
Zadania:
• Milionerzy nr 1 – plik do pobrania na stronie www.zsae.gdynia.pl
• Milionerzy nr 2 – plik do pobrania na stronie www.zsae.gdynia.pl
• Milionerzy nr 3 – plik do pobrania na stronie www.zsae.gdynia.pl
3