Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie VI a

Transkrypt

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie VI a
Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie VI a
Data: 25 II 2014 r.
Prowadząca: Stanisława Grelowska
Cel główny:
Poszerzenie wiedzy na temat projektu Helpline.org.pl.
Przekazanie informacji o sposobach kontaktu z konsultantami Helpline’u.
Podkreślenie potrzeby mówienia o niepokojących sytuacjach podczas korzystania
z sieci.
Cele szczegółowe
Uczeń:
 rozumie pojęcie cyberprzemocy,
 zna sposoby reagowania na nią,
 uczy się wrażliwości,
 potrafi bezpiecznie korzystać z Internetu.
Forma zajęć:
praca indywidualna, grupowa i zbiorowa
Wymagany sprzęt:
Do przeprowadzenia zajęć będzie potrzebny sprzęt umożliwiający korzystanie ze
strony www.sieciaki.pl: komputer nauczyciela, dodatkowo projektor i ekran, dostęp do
Internetu.
Przebieg zajęć
Faza przygotowawcza
1. Sprawdzenie obecności.
2. Uczniowie kolejno kończą zdanie: W Internecie mogę...
3. Podsumowanie przez nauczyciela.
Internet daje wiele możliwości. Dzięki niemu można się bawić, uczyć,
komunikować ze znajomymi czy rozwijać swoje zainteresowania. Niestety
trzeba pamiętać, że w sieci czai się wiele niebezpieczeństw. Na szczęście
w sytuacji zagrożenia w internecie zawsze można się zgłosić do konsultantów
Helpline.org.pl, którzy pomogą w rozwiązaniu problemu.
4. Zapisanie tematu lekcji: Wiem, jak reagować na cyberprzemoc.
Faza właściwa
1. Zapoznanie uczniów z projektem Helpline.org.pl
Helpline.org.pl to projekt, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży
w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa podczas korzystania z nowych
technologii.
Konsultanci
Helpline’u
wspierają
również
rodziców
i profesjonalistów, którzy w swojej pracy zawodowej spotykają się z problemami
młodych internautów. Można się z nimi skontaktować telefonicznie, mailowo
oraz za pośrednictwem czatu.
2. Zaprezentowanie uczniom strony startowej serwisu Helpline.org.pl i wskazanie
sposobów kontaktu z konsultantami (ramki po prawej stronie). Polecenie, aby
uczniowie zapisali sobie w zeszytach adres strony, numer telefonu oraz adres
e-mail.
3. Zapoznanie uczniów z zachowaniami, które zaliczane są do cyberprzemocy.
Opis tych działań znajduje na stronie:
www. http://helpline.org.pl/dowiedz-sie/2-cyberprzemoc
Konsultanci Helpline org.pl pomagają internautom, których w sieci spotka
niemiła sytuacja. Możecie do nich zadzwonić lub napisać, kiedy:
 ktoś włamał się na wasze konto pocztowe lub profil,
 ktoś opublikował wasze zdjęcie w sieci bez waszej zgody,
 ktoś obraża was w Internecie, zadaje krępujące pytania, namawia na
spotkanie,
 natknęliście się na szkodliwe treści w sieci,
 uważacie, że za dużo czasu spędzacie w Internecie lub przed
komputerem lub po prostu chcielibyście się dowiedzieć, jak być
bezpiecznym w sieci.
4. Podsumowanie działań przez nauczyciela:
Jak widzicie, z konsultantami zespołu Helpline.org.pl można się
skontaktować na kilka sposobów:

dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 800 100 100,

wysyłając mail na adres: [email protected]

lub za pośrednictwem LiveChatu na stronie www.helpline.org.pl.
5. Wprowadzenie do kolejnego ogniwa lekcji:
Wiemy już dokładnie, jak się zachowywać, gdy coś nas zaniepokoi podczas
surfowania w sieci. Kiedy ktoś nas będzie obrażał, wkradnie się na nasze
konto czy natkniemy się na niebezpieczne treści, od razu powiemy o tym
rodzicom lub innym zaufanym osobom dorosłym, np. konsultantom
Helpline.org.pl. Oni zawsze chętnie wysłuchają, doradzą i pomogą rozwiązać
nasz problem w sieci.
6. Zapoznanie się z komiksem „Stop cyberprzemocy”, znajdującym się w
serwisie Sieciaki.pl. Obejrzymy pierwszych 6 stron i na ich podstawie
odpowiedzcie na pytania o Helpline.org.pl. (Każda grupa otrzymuje pytanie na
kartce). http://www.sieciaki.pl/komiksy/id/2
Pytania
1. Kto stworzył zespół Helpline.org.pl?
2. Dlaczego powstał Helpline.org.pl?
3. Czego dotyczyło pierwsze zgłoszenie do konsultantów Helpline.org.pl?
4. Co czuje Przemek, znajdując się w tej niemiłej sytuacji?
5. Jak nazywają się Sieciuchy?
7. Odczytanie przez chętnych odpowiedzi na pytania.
8. Zapoznanie się z sieciakowymi poradami na temat tego, co robić, „gdy dzieje
się coś złego”. Poproszę was o zapoznanie się z radami drużyny Sieciaków,
a następnie chciałabym, abyście na głos przeczytali po jednej poradzie z tej
kategorii. http://www.sieciaki.pl/sieciomisja/porady/8
9. Porady:
A.
Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach,
które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują
i które często odwiedzasz.
B. Kiedy coś lub ktoś w Internecie Cię przestraszy, jeżeli otrzymałeś
wulgarną lub niepokojącą wiadomość, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją
rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
C.
Jeżeli Twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich
nauczycielem. Pokaż im jak proste jest surfowanie po sieci. Zaproś ich
na Twoje ulubione strony, pokaż im, jak szukać w Internecie informacji.
D.
Jeśli ktoś w Internecie zadaje Ci krępujące pytania, obraża, dostajesz
niemiłe wiadomości, koniecznie poinformuj o tym dorosłych i zgłoś się
do Helpline.org.pl, tam uzyskasz fachową pomoc.
E. Gdy w Internecie trafisz na niepokojące treści niezgodne z prawem,
zgłoś je anonimowo do dyzurnet.pl.
F.
Pamiętaj, aby zawsze uważnie czytać regulaminy serwisów, z których
korzystasz. Znajdziesz tam ważne zasady, jak bezpiecznie poruszać
się po serwisie.
Faza końcowa
Pytanie: Czego nauczyliśmy się na dzisiejszej lekcji? Oceńcie ją pod względem
zdobytej wiedzy (swobodne wyp[owiedzi uczniów).
Podsumowanie zajęć przez nauczyciela:
Na dzisiejszych zajęciach poznaliście rodzaje zagrożeń, na jakie możecie trafić
w sieci. Wiecie, jak powinniście na nie reagować, gdzie szukać pomocy i przede
wszystkim, w jaki sposób skontaktować się z konsultantami Helpline.org.pl.
Pamiętajcie, że zawsze możecie szukać pomocy u rodziców, starszego rodzeństwa,
nauczyciela czy administratora serwisu, w którym coś was niepokoi. Zapamiętajcie
sobie to dobrze i koniecznie stosujcie podczas surfowania w sieci.
Po powrocie do domu otwórzcie stronę SiecioRadio i posłuchajcie Piosenki „Patrz,
komu ufasz” Dowiecie się, jaka niemiła historia przytrafiła się Jasiowi.
www.sieciaki.pl/siecioradio/1,piosenki,1/id/56
Po przeprowadzeniu lekcji wychowawcy są proszeni o zgłoszenie zajęć na stronie:
www.dzieckowsieci.fdn.pl.
zakładka : materiały edukacyjne
przejść do: sprawozdanie z zajęć i wypełnić ankietę