KONSPEKT- JEZUS- DOBRY PASTERZ, S. Agnieszka Piotrowska

Transkrypt

KONSPEKT- JEZUS- DOBRY PASTERZ, S. Agnieszka Piotrowska
I. CZĘŚĆ OGÓLNA
KONSPEKT KATECHEZY
dla klasy
V- VI szkoły: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Sióstr
Św. Teresy od Dzieciatka Jezus w Ścinawce Dolne j
przeprowadzonej w dniu 19.04.2016
KATECHETA- s. Agnieszka Piotrowska
TEMAT KATECHEZY:
„JEZUS- DOBRY PASTERZ”
1. Cel dydaktyczny
- Ukazanie Jezusa jako Dobrego Pasterza
- Poznanie prawdy, że Pan Jezus troszczy się o każdego człowieka.
2. Cel wychowawczy
- Kształtowanie postawy troski o drugiego człowieka, szczególnie słabszego, chorego
- Kształtowanie postawy zwracania się do siebie po imieniu
3. Cele operacyjne
- Uczeń zna Jezusa jako Dobrego Pasterza.
- uczeń rozumie, że Jezus kocha i troszczy się o każdego człowieka
- uczeń wskazuje przejawy troski Jezusa o człowieka
- uczeń wie, że Jezus nie pozostawi człowieka samego sobie
- uczeń wie, że owca- to on
- uczeń wie, że Bóg jest pełen miłości, mówi do niego po imieniu
- Uczeń zna pasterzy kościoła, wymienia ich imiona
4. PLAN KATECHEZY :
-zapalenie świecy
- ustawienie krzyża
- modlitwa
- prezentacja postaci: owcy, pasterza, pastwiska
( nagranie dźwiękowe, maskotka, figurki woskowe, ilustracje)
- zapoznanie z fragmentem ewangelii mówiącej o Dobrym Pasterzu
- inscenizacja fragmentu ewangelii
- wykonanie owieczek z imieniem
- nauka piosenki
- praca na kartach pracy w programie komputerowym
- wykonanie kolażu
- modlitwa
5. Metody: pokaz, pogadanka, dyskusja, rozmowa kierowana, obserwacja, opowiadanie,
słuchanie i analiza tekstu biblijnego, praca z ilustracjami,
muzyka z podkładem
dźwiękowym, z podkładem piosenki, praktycznego działania
6. Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
7. Środki dydaktyczne : świeca, zapałki, krzyż, zielony materiał, postać Dobrego Pasterza
i owiec- figurki, owieczka- maskotka, ilustracje, obraz: Jezusa Dobrego Pasterza, prezentacja
multimedialna: ”Szczególnie umiłowani. Za rękę z Jezusem”, płyta cd, komputer, dzwonek
pasterski, szablony owieczek do wycięcia, wata, nożyczki, klej, flamastry, kredki, zdjęcia
uczniów
II. CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA
Ogniwa lekcji
Czynności
wstępne
Zainteresowanie
tematem
Uświadomienie
celów
i zadań
katechezy
Motywacja
Metody,
formy,
środki dydaktyczne
 Piosenka,
praktycznego
działania, pokaz
 Zbiorowa
 Świeca, krzyż,
zapałki, płyta
CD- piosenka



muzyka
z podkładem
dźwiękowym,
pogadanka,
pokaz, , praca
z ilustracjami,
obserwacja
dyskusja,
indywidualna,
grupowa
płyta cd,
komputer
owieczkamaskotka,
ilustracje
Czynności katechety



Zapalenie świecy; Katecheta
mówi: „Światło Chrystusa”
Postawienie krzyża
Piosenka na powitanie:
”Znak krzyża”
Czynności ucznia


Uczeń zapala
świece; odp. :
Bogu niech będą
dzięki
Uczeń śpiewa treść
piosenki i
wykonuje gesty
pokazywane przez
katechetę.

Katecheta wprowadza
uczniów w temat odtwarzając
z płyty CD odgłos beczące
owcy, zadaje pytania, :
-Co to za zwierzę?
-Czy ktoś z was był w górach, na
halach?
- Czy ktoś z was widział
owieczkę?
- Jak wygląda owieczka?
 Potem katecheta pokazuje
maskotkę – owieczkę.
Podejmuje z nimi dalszą
rozmowę:
-Przytulcie owieczkę,
pogłaskajcie, powiedzcie jaka
ona jest?
 Następnie katecheta
prezentuje ilustracje
przedstawiające stado owiec
na pastwisku, kieruje do nich
kolejne pytania:
-Co widzicie na rysunku?
-Jak myślicie co robią owieczki?

Uczniowie
odgadują, że jest
to owca,

Owca jest biała,
ma dużo sierści

Miła, ładna,
miękka, śliczna,
przyjemna

Stado owiec,
gromadę,
Jedzą trawę,
biegają po
pastwisku, łące,
leżą, śpią


W dalszej części katecheta
demonstruje ilustrację
pasterza, zadaje uczniom
pytania:
-Kto z was potrafi powiedzieć kto
to jest pasterz?
-Z kim przebywa przez cały
dzień?
-Jakie zadanie ma pasterz, co
robi?
Katecheta wyjaśnia uczniom:
 Pasterz to taki człowiek, który
przez cały dzień obserwuje
swoje stado. Zna wszystkie
owieczki, nawet nazywa je po
imieniu.
Kiedy są głodne prowadzi je
na zieloną trawę.

Pasterz to pan,
który ma laskę,
kapelusz, który
pilnuje owiec,
karmi je,
prowadzi, mówi do
nich


Opracowanie
nowego
materiału
(ukazanie
wezwania
Bożego)


Pogłębienie
materiału
(odpowiedź
człowieka na
wezwanie Boże)
Wiązanie teorii
z praktyką



rozmowa
kierowana,
słuchanie i
analiza tekstu
biblijnego,
pokaz,
opowiadanie,
muzyka z
podkładem
piosenki,
praktycznego
działania,
indywidualna,
grupowa
dzwonek,
fragment Pisma
Świętego z
programu
multimedialnego:
”Szczególnie
umiłowani. Za
rękę z Jezusem”,
zielony materiał,
postać Dobrego
Pasterza i owiecfigurki, komputer

rozmowa
kierowana,
praktycznego
działania,
obserwacja
dyskusja,
indywidualna,
grupowa
szablony
owieczek do
wycięcia, wata,
nożyczki, klej,
flamastry

Pasterz jest odważny, nosi
laskę,
broni
swoje
owce przed złym wilkiem.
Kocha swoje owce, one
kochają swojego pasterza;
słuchają go i idą za nim
Dzisiaj
porozmawiamy
właśnie
o
pasterzu.
Dowiecie się, kogo nazywamy
prawdziwym pasterzem
Katecheta prowadzi rozmowę
z katechizowanymi w
następujący sposób:
Pięknym obrazem zatroskania
Pana Jezusa o człowieka jest
postać Dobrego Pasterza. Jezus
mówi o sobie i swoim zbawczym
posłannictwie: „JA JESTEM
DOBRYM PASTERZEM”.

Katecheta zaprasza uczniów
do wysłuchania tekstu Pisma
Świętego, w tym celu używa
dzwonek pasterski, delikatnie
dzwoni i mówi:
-Teraz zastanówmy się KTO jest 
prawdziwym, dobrym pasterzem?,
Pomoże nam w tym fragment z
Pisma
Świętego,
którego
wysłuchamy.
 W dalszej części katecheta

gromadzi katechizowanych
wokół „pastwiska” ( zielony
materiał) i objaśniamy scenę
ewangeliczną o Dobrym
Pasterzu posługując się
figurkami pasterza i owiec.
Katecheta prowadzi rozmowę
z katechizowanymi w
następujący sposób:
-Zastanówcie się kto powiedział
te słowa: „Ja jestem Dobrym
Pasterzem”?
-Jaki jest ten pasterz?
- Dlaczego nazywamy go
dobrym?
- W jaki sposób zwraca się do
owiec pasterz?
-O kim Pan Jezus myśli mówiąc o
owieczkach?
Uczniowie
słuchają nagrania
z fragmentem
ewangelii
Uczniowie
oglądają
-Pan Jezus
-Dialog dobry
-kocha owce, troszczy
się, pilnuje, broni
przed wilkiem,
-woła owce po imieniu
-O nas, wszystkich
ludziach




Utrwalenie
materiału
Podsumowanie
treści



Prezentacja
”Szczególnie
umiłowani. Za
rękę z Jezusem”,
muzyka z
podkładem
piosenki,
rozmowa
kierowana,
praktycznego
działania,
indywidualna,
grupowa
dzwonek, kartka
papieru, obraz:
Jezusa Dobrego
Pasterza, napisy,
zdjęcia uczniów
Czynności
końcowe



Piosenka,
praktycznego
działania, pokaz
Zbiorowa,
indywidualna
Świeca, krzyż,
płyta CDpiosenka
Uczniowie wycinają
szablon owieczki,
wyklejają watą,
wpisują swoje imię.
Katecheta wzywa w imieniu
Jezusa – Dobrego Pasterza
nowe owce po imieniu.
Uczniowie ustawiają
swoje owieczki na
pastwisku.

Poznaliśmy dzisiaj piękną
opowieść o Dobrym Pasterzu
i Jego owcach. Tym
pasterzem jest Pan Jezus,
który troszczy się o nas, jak
pasterz o swoje owce. Kiedy
zło oddzieli nas od Jezusa, On
zawsze nas kocha.
 Nauka piosenki: „Pan jest
Pasterzem moim”
 Katecheta:
- W jaki sposób Jezus troszczy się
o nas dzisiaj, każdego dnia?
- Czy Papież, Biskup, ksiądz
mogą być pasterzami?
- Jakich znacie obecnych
pasterzy kościoła?

Zapis do zeszytu
Pan Jezus jest Dobrym
Pasterzem, który
troszczy się o nas i bardzo
nas kocha.
Pan Jezus zaprasza nas
żebyśmy byli Jego
owieczkami. Mówi do nas po
imieniu.
Każdy z was wykona
owieczkę i wpisze swoje imię.
Katecheta prezentuje pokaz
multimedialny: „Owce do
pasterza, dzieci do Jezusa.”
 Katecheta prezentuje
wizerunek Jezusa – Dobrego
Pasterza i prosi uczniów o
wklejenie Go na kartkę A3 ze
zdjęciami uczniów lub
rysunkami swojej postaci
Samodzielna praca ucznia:
- wycinanie owieczki
- przyklejanie zdjęć i wizerunku
Jezusa Dobrego Pasterza
 Modlitwa – Piosenka: „Pan
jest Pasterzem moim”
 Wykonanie znaku krzyża
 Zgaszenie świecy.
Uczniowie śpiewają
Mówi do nas podczas
modlitwy, w słowie
Bożym,
Posyła do nas swoich
pomocników aby nam
pomagali- Papieża,
biskupów, kapłanów
Uczeń wykonuje
zadanie w komputerze.
Uczniowie wykonują
collage.
Uczniowie wykonują
zadania
Uczniowie modlą się
śpiewem, czynią znak
krzyża, gaszą świecę