Scenariusz zajęć ruchowo - muzycznych w grupie dzieci 5

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowo - muzycznych w grupie dzieci 5
Scenariusz zajęć ruchowo - muzycznych w grupie dzieci 5-6 letnich
Temat: „Wszystkie kolory wiosny”
Cel główny: rozwijanie ogólnej sprawności psychoruchowej wraz z zaspokojeniem naturalnej
potrzeby ruchu
Cele operacyjne: (dziecko)
 podejmuje chętnie różnego rodzaju aktywność fizyczną;
 porusza się sprawnie, zachowując równowagę;
 próbuje manipulować przyborami w trakcie poruszania się
 dzieli przestrzeń i współpracuje z innymi
Metody:
 czynne – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
utrwalających;
 słowne – objaśniania i instrukcji;
 oglądowe – obserwacja i pokaz, osobisty przykład nauczyciela.
Forma: zbiorowa (z całą grupą), zespołowa.
Pomoce: przybór edukacyjny „Kolorowa tęcza”, balony, radioodtwarzacz CD.
Przebieg zajęcia:
Wstęp:
1. Marsz po obwodzie koła przy akompaniamencie piosenki: „Maszeruje Wiosna”
(słowa i muzyka Krystyna Bożek - Gowik);
2. Zabawa rytmiczna „Złap wiosenny promyk słońca”: Przy akompaniamencie pianina dzieci
podskakują (rytm: ósemka z kropką i szesnastka) w luźnej gromadce. Gdy akompaniament
milknie – zatrzymują się, wspinają wysoko na palce z równoczesnym wzniesieniem
ramion w górę (głowa również w górę): „Chcą złapać wiosenne promyki słońca”.
Pojawienie się akompaniamentu pianina jest sygnałem do dalszej zabawy.
3. Zabawa rytmiczna „Ptaki szukają pożywienia”. Przy akompaniamencie tamburyna dzieci
biegają (rytm: ósemka). Gdy tamburyno milknie – zatrzymują się, przykucają i rytmicznie
stukają palcami o podłogę (rytm: ósemka) imitując stukanie ptaka zbierającego ziarna.
Pojawienie się dźwięku tamburyna jest sygnałem do dalszej zabawy.
Część właściwa:
1. Zabawa o charakterze orientacyjno – porządkowym „Kolory wiosny”.
Grupę dzielimy na ośmioosobowe zespoły. Dzieci chwytają „tęczę” jedną ręką i tańczą
przy muzyce po obwodzie koła. Gdy nauczyciel wypowie hasło:
„trawa” – dzieci z zielonymi tasiemkami wykonują obrót pod tasiemką, a pozostałe
przykucają.
„niebo” – dzieci z niebieskimi tasiemkami wykonują obrót pod tasiemką, a pozostałe
przykucają.
„słońce” - dzieci z żółtymi tasiemkami wykonują obrót pod tasiemką, a pozostałe
przykucają.
„kwiaty” – wykonują obrót dzieci z tasiemkami „czerwonymi”, a pozostałe przykucaj.
2. Zabawa o charakterze równoważnym „Kukułka”.
Grypę dzielimy na dziewięcioosobowe zespoły. Ośmioro dzieci chwyta „tęczę” jedną
wzniesioną ku górze ręką. Ostatnie dziecko z zespołu zostaje „kukułką”, której nauczyciel
zawiązuje oczy. „Kukułka” wchodzi pomiędzy dwie tasiemki „tęczy”, staje przy jej środku
chwytając obiema rękami za jedną tasiemkę. Dzieci śpiewają piosenkę, a „kukułka
przechodzi pod tasiemkami do przodu tak, aby stanąć przed kolejna tasiemką.. „Kukuła
podczas piosenki powinna pokonać jak najdalszą drogę przechodząc od tasiemki do
tasiemki. . Gdy dzieci skończą śpiewać piosenkę dziecko – „kukułka, idzie po taśmie”,
którą złapało jako ostatnia na zasadzie „wspinania się po linie”, aby dostać się do dziecka
trzymającego ją. Gdy to mu się uda, dzieci zamieniają się rolami i zabawa rozpoczyna się
od nowa.
Piosenka do zabawy:
W gęstym lesie, w gęstym lesie
kukułka fruwała – ku-ku, ku-ku
I gniazdeczka, przytulnego
dla siebie szukała ku-ku, ku-ku
Tu zajęte, tam zajęte
tutaj gniazdka niema ku-ku, ku-ku
Gdzie jest jakieś wolne gniazdko?
Bo odpocząć trzeba ku-ku ku-ku
3. Zabawa o charakterze zręcznościowym „Wiosenny taniec”.
Grupę dzielimy na ośmioosobowe zespoły. Czworo dzieci staje przy „tęczy” i chwyta
za dwa uchwyty. Za plecami każdego dziecka stojącego przy „tęczy” staje dziecko
z balonem tworząc w ten sposób większe koło. Po usłyszeniu muzyki dzieci stojące
przy „tęczy” tańczą w rytmie walca, a pozostałe stoją. Gdy muzyka milknie, dzieci
trzymające balony wrzucają je na „tęczę”. Zadaniem dzieci trzymających tęczę jest
utrzymanie balonów na niej tak długo, aż usłyszą hasło „zmiana”. Po usłyszeniu hasła
dzieci zmieniają się, a nauczyciel zbiera balony i zabawę można rozpocząć od nowa
4. Zabawa kształtująca nawyk prawidłowej postawy ciała „Wiosenne słońce”.
W zabawie bierze udział grupa podzielona na ośmioosobowe zespoły. Na hasło „spacer”
dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach przy muzyce marsza jednocześnie
rytmicznie klaszcząc. Gdy dzieci usłyszą hasło „Słońce świeci” – podbiegają do „tęczy”,
chwytają jedna ręką za ucho i rytmicznie poruszają się po obwodzie koła. Gdy nauczyciel
ponownie wypowie hasło „spacer”, dzieci ponownie poruszają się po sali do rytmu
i klaszczą.
Zakończenie:
1. Ćwiczenie wyciszające i odreagowujące.
Wszyscy ustawiają się w kole trzymając się za ręce. Od pozycji w przysiadzie unoszą się
coraz wyżej, a na końcu wysoko wyskakują w górę. Ruchom tym towarzyszy płynne
i długie wymawianie głoski „o” – od bardzo cichego, poprzez stopniowe zgłośnienie,
aż do jak najgłośniejszego wykrzyczenia słowa „hej!”. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka
razy.
2. Zabawa odprężająca „Jeże”.
Przy cichym akompaniamencie dzieci wędrują po sali na czworakach (rytm: ćwierćnuta).
Na przerwę w akompaniamencie zwijają się w kłębki jak jeże – klękają na obu kolanach,
chowają głowę obejmując ją ramionami, mocno wyprężają plecy. Pozostają w tej pozycji
do chwili usłyszenia akompaniamentu, po czym drepczą na czworakach, jak poprzednio.
Po zabawie dzieci klaszczą wysoko nad głową z jednoczesnym skokiem w górę.
3. Marsz po obwodzie koła przy akompaniamencie piosenki: „Maszeruje Wiosna”
(słowa i muzyka Krystyna Bożek - Gowik);
Literatura:
1. „Kolorowa tęcza” – Wydawnictwo Akord - Śpiewające brzdące, Poznań 2009